جنبش مشت زنان چینی متشکل از جوانان غیرتمند

0
597
جنبش مشت زنان چینی متشکل از جوانان غیرتمند
جنبش مشت زنان چینی متشکل از جوانان غیرتمند

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۵-جنبش مشت زنان چینی متشکل از جوانان غیرتمند

۲۷ ژوئیه – ۵مرداد ۱۹۰۰قیام خونین مشت زن ها درچین
در این روز سیصد هزار چینی میهندوست که عنوان «مشت زنان ـ افراد بدون تفنگ» بر خود نهاده بودند در شهر پکن دست به محاصره سفارتخانه های کشورهای بزرگ و محل سکونت خارجیان و چینی های مسیحی شده زدند و بسیاری را به گروگان گرفتند.
این کار چند هفته پیش از آن از شهر Tienstin آغاز شده بود.
چینیان از این که میهن آنان همچون گوشت قربانی میان قدرتهای وقت قسمت می شد و از حاکمیت ملی تنها نامی باقی مانده بود خشمگین شده بودند و تحمل آنان از آن وضعیت پایان یافته بود.
قدرت های بزرگ وقت ـ انگلستان، فرانسه، آلمان، آمریکا، روسیه و ژاپن برای سرکوب مشت زنان نیرو فرستادند و با وجود اخطاریه امپراتور چین به نیروهای خارجی که مداخله نکنند، این نیروها به قلع و قمع وطن دوستان چینی دست زدند، و بسیاری از آنان را پس از دستگیر کردن گردن زدند.
«مشت زنان» تقریباً به مدت دوماه کنترل شهر پکن را در دست داشتند اما پس از آن به شدت سرکوب شدند.

شورش مشتزن‌ها که با نام‌های قیام بوکسورها و جنبش ایهتوان نیز شناخته می‌شود، جنبشی میهن‌پرستانه بود که توسط انجمن هماهنگی درستکار در سال‌های بین ۱۸۹۸ و ۱۹۰۱ در چین رخ داد. این جنبش بر ضد امپریالیسم خارجی و مسیحیت بود. این برپاخاستن در جواب تاثیرگذاری‌های بیگانگان در چین بود که ناراحتی معترضان دلایل گسترده‌ای از تجار تریاک، تهاجم سیاسی و دخالت‌های اقتصادی گرفته تا تبلیغات مبلغین مسیحیت را در برمی‌گرفت. در چین احساسات عمومی علیه بیگانگان با قراردادهای نابرابری که دولت ضعیف چینگ توان مقاومت در برابر آن‌ها را نداشت بیشتر می‌شد. با بهره‌برداری مبلغین مسیحی از وضعیت دولت چین و غصب زمین‌ها و دارایی‌های روستاییان برای کلیسای خود نارضایتی مردم بیشتر می‌شد. این احساسات عمومی سرانجام منجر به شورشی خشونت‌بار علیه بیگانگان شد.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید