جلوگیری از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران

0
738
جلوگیری از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران
جلوگیری از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۱/۲۲-جلوگیری از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران

هیئت نظارت بر فعالیت تشکل های دانشجویی از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران جلوگیری کرد.

طبق اطلاعیه های منتشر شده و بنا بر دعوت تشکل دانشجویی قرار بود روز یکشنبه ۱۹ فروردین در دانشکده فنی دانشگاه تهران در خصوص «جایگاه زن در اسلام» سخنرانی کند.

اما هیئت نظارت بر فعالیت تشکل های دانشجویی با حضور وی در برنامه مخالفت نمود و به این ترتیب سخنرانی وسمقی لغو شد.

به گزارش «زیتون» صدیقه وسمقی، شاعر، نویسنده، اسلام پژوه و عضو دوره اول شورای شهر تهران که هنگام بازگشت به‌کشور در فرودگاه  خمینی برای ساعاتی بازداشت شده بود٬ ۳۰ مهرماه به دادسرای اوین احضار و بازداشت شد.

صدیقه وسمقی در زمان حضور در خارج کشور، وی به طور غیابی از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

خانم وسمقی در سال ۲۰۱۱ از ایران خارج و به عنوان استاد میهمان در دپارتمان اسلام‌شناسی دانشگاه جورج آگوست گوتینگن آلمان مشغول به فعالیت شده بود.

وی پس از آن به سوئد رفت و نویسنده مهمان شهر فرهنگی و دانشگاهی اوپسالا بود و با دانشکده حقوق دانشگاه اوپسالا همکاری آموزشی و پژوهشی داشت. وسمقی در این مدت دو کتاب «حتما راهی هست» (یادداشت های سخنگوی اولین دوره شورای شهر تهران) و «بازخوانی شریعت» را منتشر کرد.
او پس از اتمام کتاب اخیر خود علیرغم دعوت دانشگاه های متعدد جهت همکاری علمی، قصد خود برای بازگشت به کشور را اعلام و گفته بود: «از ابتدا که به صورت قانونی به خارج از کشور آمدم قصد ماندن نداشتم وپس از انتشار کتاب اخیرم به ایران بازخواهم گشت.»
بنا به گفته وکیل او٬ پیشتر با شکایت وزارت اطلاعات٬ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به صورت غیابی وی را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به پنج سال حبس محکوم کرده بود. خانم وسمقی این حکم را غیر قانونی وناعادلانه دانسته و با اطلاع از صدور این حکم به ایران بازگشت.

جلوگیری از سخنرانی صدیقه وسمقی در دانشگاه تهران
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید