بی برنامگی برای آینده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی-قسمت پایانی

0
564
بی برنامگی برای آینده دانشجویان
بی برنامگی برای آینده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی-قسمت پایانی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۳/۱۲-بی برنامگی برای آینده دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی-قسمت پایانی

به قلم :دکتر محمد نقدی استاد دانشگاه

عده ای می گویند که فارغ التحصیلان دانشگاهی تبحر لازم برای کار در جامعه و بخش های مختلف آن از صنعت تا کشاورزی و غیره را ندارند و سیستم آموزشی کنونی بیشتر افراد علاقمند به پشت میز نشینی و کارهای سطحی تربیت می کند!
این به جای خود و تا حد زیادی درست!
اما سوال اول در این باره اینست که مسول این وضعیت کیست و
دوم اینکه بفرض همه این تعداد هم بخوبی آموزش و تربیت شوند که نیازهای بازار و توانای/مهارت های لازم را نیز دارا باشد،
مگر این کشور ظرفیت کاری برای چند درصد از آنها را دارد؟
بوضوح تعدای کم؛ پس این پذیرش بی برنامه و باری به هر جهت برای چیست؟
چرا جلوی آن گرفته نمی شود؟
گناه دانشجویان و تحصیل کردگان در کل و بخصوص کسانی که با رنج و زحمت بهترین مدارج علمی را کسب کرده اند جیست؟
کی پاسخگوست؟
آیا عمر و زندگی نوجوانان و جوانان این مملکت اینقدر بی ارزش است که بازیچه رویه ها و سلایق عده ای مدیر و یا مسئول و یا قشر خاص دولتی/حکومتی شود؟!
اینکه فلان مسئول یا مدیر برای نشان دادن افتخاراتش صرفا از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو (حتی با کیفیت بالا) و یا پذیرش در فلان شاخه و رشته صحبت کند، آیا نگاهی مسئولانه و آینده نگرانه است؟
چرا در آموزش عالی و بخصوص وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران، این همه نگاه سطحی و غیرعمیق در این زمینه ها وجود دارد؟ مسئول کیست/ند؟

بی برنامگی برای آینده دانشجویان

امروزه وضعیت به جایی رسیده است که از افزایش فارغ التحصیلان دکترای بیکار صحبت می شود!
آیا اعضای علمی و به اصطلاح استادان نیز در این میان مقصر نیستند که برای منافع مادی و یا ارتقای خود (به تبع قوانین و آیین نامه های مشکل دار و جهت دهنده معیوب!) به هر قیمتی برای پذیرش دانشجو و داشتن دانشجوی تحصیلات تکمیلی تلاش کنند؛ آیا این قشر اساتید و دانشگاهیان با اصول و فلسفه علم و دانش خوب آشنا و یا مانوس شده اند؟
از قضا همان عده ای که خود از نظر علمی ضعیف و مدارک و سوابق تحصیلی و علمی شان بیشتر زیر سوال است بیشتر هم در این راه بی برنامگی و باری به هر جهت و لطمه به علم و دانش و دانشجو و دانشگاه تلاش، چه بسا بطورهدفمند، می نمایند!

هر چند افزایش قشر تحصیل کرده و حتی کم کیفیت دانشگاهی در بلند مدت باعث افزایش دانایی و رشد جامعه و کشور می شود ولی فراهم ننمودن فرصتها، کار و آینده مناسب برای آنها در کوتاه مدت نیز اثرات ناخوشایندی برای جامعه و کشور دارد؛
قطعا افزایش سرخوردگی، نارضایتی و اعتراضات حداقل پیامد این چنین بی برنامگی ها و رویه های معیوبی در آموزش عالی است.

برنامه های تفصیلی علمی و آینده نگرانه با کمک از تمام متخصصان و دلسوزان مربوطه کشور بدون نگاه های سطحی، همراه با سوق دادن انرژی جوانان به راههای مناسب و مورد نیاز جامعه و کشور با برنامه داشتن برای زندگی و کار و آینده آنها، با توجه به نیازها، علایق و شناسایی توانایی هایشان، حداقل کاری است که در مجموعه آموزش عالی نیز باید انجام شود و این مهم نیز مسئولان/مدیران/تصمیم گیرانی را می طلبد که علاوه بر احساس مسئولیت عمیق برای آینده کشور و جامعه شان، از نگاه ها و تصمیمات
احساسی،
فردی،
مادی گرایانه
و سلیقه ای دوری گزینند و با دیدگاهی سیستمی و نه شخصی گرایانه و رانتی/سفارشی،
با استمداد از تمام کسانی که در این زمینه ها حرف و برنامه ای علمی و جامع دارند،
برای آینده علم و دانش و فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه داشته باشند
و طبق آن برنامه، سیاستهای مناسبی نیز در مجموعه آموزش عالی از پذیرش دانشجو گرفته تا تاسیس دانشگاه، مناسبات و فعالیتهای درون دانشگاهی و مراکز علمی، قوانین مرتبط با دانشجو، استاد و کارمند اتخاذ نمایند ؛
تا وضعیت علم و دانش و جویندگان این راه از آنچه هست بسیار بهترشود و این قشر، به جای اینکه خود درگیر مشکل و حاشیه باشند، بهتر از پیش پرچمدار پیشرفت، شکوفایی، طراوت و نشاط کشور وجامعه اش باشد.

بی برنامگی برای آینده دانشجویان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید