بیکاری فارغ التحصیلان ودانشجویان ابرچالشی برای نظام

0
778
بیکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان ابرچالشی برای نظام
بیکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان ابرچالشی برای نظام

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۷/۱۱-بیکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان ابرچالشی برای نظام

باشروع سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه ها تعداد زیادی از جوانان که به دانشگاه راه یافته اند با امید به فردایی بهتر و آینده ای مملو از بهروزی قدمهای خود را به دانشگاه؛ محل آموزش عالی تر می گذرانند.اینان همان نیروهایی هستند که با گذران دوران نوجوانی و تلاش در بین سنین ۶ تا ۱۸ سال به امید روزی بودند که وارد دانشگاه شده تا آینده شان روشن ودرخشان باشد .
شبهایی که تاصبح بیدار ماندند.
هزینه های کلانی که صرف آموزش بهتر کردند.پدرانی که با ۲۰ساعت کار تلاش کردند که هزینه کلاسهای کنکور فرزندانشان را تامین کنند .مادرانی که انگشتر و النگو و دست بندهایشان را که حاصل یک عمر اندوخته شان بود خرج کلاسهای کنکور ودرس و معلم جگر گوشه هایشان کردند. تنها برای اینکه فرزندانشان آینده ای بهتر و زندگی عزت مندی داشته باشند.

اما باشنیدن آماری از فارغ التحصیلان که از بیکاران جامعه امروز ایران هستند لرزه بر اندام هر شنونده ای می افتد که خیل جوانان فارغ التحصیل بیکار چه خواهند شد؟

بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان آن‌چنان فراگیر است که ۷۵درصد بیکارها در کشور فارغ‌التحصیلان هستند و هر سال یک میلیون نفر به این تعداد افزوده می‌شود.(سایت عصر ایران ۱۵اردیبهشت ۹۷)
رئیس دانشگاه تهران می گوید ۲۰ هزار نفر از فارغ التحصیلان فقط از دانشگاه تهران هستند.

الان همه چی پارتی بازی شده
عبدالهی فر جامعه شناس می گوید:
از میان بیش از ۷۰ هزار نفر بیکار گلستانی، تعداد ۴۰ درصد آن فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که این آمار روز به روز کم نمی شود که هیچ بیشتر هم می شود.(ایسنا ۱۱دی ۹۶)

یک مادر می گوید:
« فرزندانم هر سه از لحاظ علمی مدرک دارند اما همان طور که این همه روزنامه های نیازمندی را گوشه خونه میبینید، کاری نبود که بچه هایم زنگ نزده باشن ولی الان همه چی پارتی بازی شده».

یک فارغ التحصیل روانشناسی می گوید:
الان درآمدم اکثرا با هنر است، درحالی که اگر همچنان دنبال کار دولتی بودم حالا حالا ها باید منتظر می ماندم تا نوبتم شود و الان درآمدم از اوایلی که شروع به کار کردم خیلی بهتر است.( ایسنا)

بیکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان ابرچالشی برای نظام

یک دانشجو می گوید :
فکر میکنم با فوق لیسانس جامعه شناسی که دارم به درد هیچ کاری نمی خورم ۸ سال درس خواندم الان بیکارم کجا بروم ۳۰ سالم شده هیچی ندارم ای کاش بنایی یا نقاشی میکردم الان وضعم بهتر بود. پارتی هم که نداریم جایی استخدام بشیم.

ریشه معضل بیکاری به کجا بر می‌گردد؟
اگر از باز شدن پای دانشگاه‌های شبانه، آزاد غیرانتفاعی، ‌پیام نور و علمی و کاربردی و تبدیل این دانشگاه‌ها به مرکزی برای درآمدزایی از آموزش هم بگذریم، بخش اعظم دیگر این معضل به ناکارآمدی نظام آموزش عالی یعنی ناهماهنگی میان آموزش عالی و بازار کار بر می‌گردد .( روزنامه مشرق نیوز)

اما بیکاری اقشار تحصیل کرده به یک سونامی برمیگردد که درحال گسترش در نظام چپاول گر است
مشکل بیکار ناشی از عدم سیاست مردمی در راستای رشد و پیشرفت می باشد.
رشد و پیشرفت هم که با ماهیت و محتوای یک نظام قرون وسطایی همخوانی ندارد!
راه حل چیست؟

بیکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان ابرچالشی برای نظام

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید