بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها

0
582
بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها
بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۱۰/۱۶-بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها

بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها
مجلس نظام در ۱۱ دیماه ۹۷ بودجه سال ۹۸ را به تصویب رساند اما دریک کر هماهنگ تمامی جناحهای حاکم اذعان کردند که این بودجه واقعی نیست.
دراین بین بودجه مشخص شده برای دانشگاه ها نیز حرف وسخنهایی را درپی داشت .
منصور غلامی وزیر علوم کابینه روحانی نگرانی اش را اعلام کرد و گفت:
با توجه به اینکه در بودجه وزارت علوم در لایحه بودجه ۹۸ محدودیت‌هایی وجود دارد، از رقم و میزان رشد کمی که برای این وزارت‌خانه پیش بینی شده نگران هستیم و امیدواریم که این موضوع اصلاح شود.
اغلب نگرانی‌ها نیز در حوزه‌ی هزینه‌های جاری دانشگاه‌ها است؛ در واقع به جز حقوق و مزایا رقم قابل توجهی در این زمینه پیش بینی نشده است.۱۲ دیماه ۹۷ سایت پارسینه)
محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس:
دانشگاه فعالیت‌های پژوهشی و کارهای آکادمیک زیادی دارد که اگر مدیریت بخواهد بر روی آنها حساب کند بودجه تعلق گرفته عدد کوچکی است که به راحتی این فعالیت‌ها بودجه را می‌بلعد که به عقیده من باید با در نظر گرفتن شرایط حاد تورمی بودجه را تخصیص دهند.(۱۳دیماه ۹۷ فارس)
محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد:
دانشگاه فردوسی مشهد برای سال ۹۸ حدود ۱۵ درصد رشد بودجه ای داشته است از این رو ما نیز مانند دیگر دانشگاه ها از جمله دانشگاه های برتر نگران وضعیت بودجه ای در سال آینده هستیم.
وی افزود: در سال آینده ۲۰ درصد افزایش حقوق پیش بینی شده است که افزایش بودجه دانشگاه ها نمی تواند حتی پاسخگوی افزایش حقوق ها باشد.(مهر ۱۶دیماه ۹۷)
اما واقعیت چیست؟
بسیار روشن است که قراردادن سهم بیشتر بودجه برای نیروهای سرکوب گر ازیکسو و منبع اصلی بودجه که صادرات نفت می باشد؛ هراسی به جان کارگزاران و چپاولگران انداخته است که این بودجه تصویب شده واقعی نیست زیرا اگر روزانه ۱ میلیون نفت دربهترین حالت به قیمت بشکه ای ۵۲دلار به فروش برسد بازهم کفاف بودجه ۹۸ وتورم حاکم براقتصادایران را نمی دهد.
بودجه نیروهای سرکوبگر
بودجه قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء که در سال ۹۷،‌ ۲۵۹۰۰۰۰میلیون ریال بوده است در سال ۹۸ با افزایش ۷۶۸۰۰۰میلیون ریالی به ۳۳۵۸۰۰۰میلیون ریال رسیده و بودجه ستاد مشترک سپاه پاسداران که در سال ۹۷، به میزان ۲۰۲۳۶۱۹۷۱ مصوب شده بود برای بودجه سال ۹۸ مبلغ ۲۵۴۷۱۸۶۸۴ را به خود اختصاص داده که افزایشی معادل ۵۲۳۵۶۷۱۳میلیون ریالی را نشان می‌دهد.(خبرگزاری ایلنا ۴دی ۹۷)
بودجه پیشنهادی دولت برای سپاه پاسداران در لایحه بودجه برای سال ۹۸ بیش از ۲۵هزار میلیارد تومان است که نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ افزایشی ۲۵درصدی داشته است. بودجه سازمان بسیج هم با افزایشی ۲درصدی نسبت به بودجه مصوب سال گذشته به بیش از ۱۳۰۰میلیارد تومان رسیده است.
بنابراین بی ربط نیست که بودجه دانشگاه ها این میزان کاهش یافته است.

بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید