بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو

0
742
بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو
بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۸/۹-بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو 

بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو
دانشجویان دانشگاه های سراسر ایران با استفاده از #از_دانشبنگاه_بگو دردهایشان و ناگفته ها و ناشنیده های خود را بیان می کنند
دراین گزارش به بخشهایی از این سخنان می پردازیم:

در آخرین اطلاعی که از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران داشتم، ۸۰% دانشجوهای جذب شده در رشته علوم سیاسی/ گرایش جامعه شناسی سیاسی در مقطع دکترا پولی هستند؛ دو دانشجوی شبانه(پولی)، دو دانشجوی بورس خارجی(پولی)، در مقابل تنها یک دانشجوی روزانه(رایگان).

قسمت های مختلف خوابگاه چمران دانشگاه تهران از جمله سوله در طول روز کرایه داده میشه…و ورزشکار ها رو از در پشتی وارد سوله میکنن و دانشجو ها در طول روز نمیتونن ازش استفاده کنن..حتی در شرایط بحرانی و روزهای زلزله…

سال ۹۰ هزینه‌ی غذای هر دانشجو در اکثر دانشگاه‌ها به شکل زیر بود:
صبحانه: ۱۰۰
ناهار: ۱۷۵
شام: ۱۷۵
مجموع در هر روز: ۴۵۰
مقایسه بفرمایید با الان که هزینه‌ی غذا در مجموع برای دانشجویان روزانه به روزی ۴۰۰۰تومن میرسه.
رشدی حدود ۹ برابر!

حدود سه سال پیش به بهانه تعمیر باشگاه اساتید دانشگاه تهران، بخشی از فضای سلف دانشجویی مهر دانشگاه، تصرف و به فروش آزاد غذا اختصاص یافت. باشگاه اساتید بازسازی و به راه افتاد اما همچنان بخش غذاخوری آزاد به کار خود ادامه میدهد.

رتبه یک کنکور ارشد باشی و دانشگاه تهران درس بخونی
واسه یه برگه اشتغال به تحصیل بری آموزش، بهت بگن تا بدهی دروس جبرانی رو صاف نکنی دانشجو نیستی!

دانشگاه یه ماشین حذفه.
مثل کافه! رستوران. تئاتر. گالری. پاساژ. مجتمع تجاری. ایرانمال. نور فلان. نگین بهمان. کتابفروشی! دندونپزشکی!! مثل تمام نمادهای شهری.

بدون پول نمیشه وارد این ماشین ها شد.
یک سال استثمار یه کارگر میشه یک ترم تحصیل در رشته ی پزشکی.
اساتیدی که به اسم فعالیت دانشجویی، شاگردان را مجبور به ترجمه و خلاصه نویسی کتابهای دیگران می‌کردند و آن را در قالب کتابی دیگر به نام خودشان، بعنوان منبع معرفی و دانشجویان را مجبور به خرید می‌کردند

دوستم آزاد تهران جنوب می‌خوند.۲ترم مرخصی گرفت کنکور بده.تو دوران مرخصی نصف شهریه ثابتو میداد.
بعد اومد انصراف بده.بازم نصف شهریه ثابت چهار ترم باقی‌مونده رو گرفتن ازش!

جمهوری اسلامی ما رو از حضور در دانشگاه های فاخرش محروم کرد و سعادت خالی کردن جیب مارو از طریق دانشبنگاه نداشت اما #از_دانشبنگاه_بگو رو میخونم تاسف میخورم برای آموزشی که حق همه هست و باید رایگان در اختیار همه باشه ولی بیا و ببین چه دکان پر پولی برای آقایون شده…

بافت طبقاتی دانشگاه از میانه دهه ٧٠ دگرگون شد. سال ٧٠ که وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شدم از بین ٨٠ نفر ورودی، تنها ٧ نفر از خانواده های متمول بودند و بقیه متوسط به پایین؛ این نسبت بتدریج از ورودیهای ٧۵ دانشگاه (اولین خروجیهای مدارس غیرانتفاعی) معکوس شد.

۱۴۰۰نفر از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی روز شنبه منتظر پاسخ رئیس دانشگاه به علت نقض شدم تفاهم نامه و کاهش سنوات تحصیلی و وضعیت رفاهی دانشگاه هستن
در همین زمان انجمن_فرهنگ_و_تمدن_اسلامی_دانشگاه_نوشیروانی
یادش افتاده واسه روز یکشنبه تریبون ازاد نقد دولت:) بزاره قضاوت باشما….

ایجاد «دانشبنگاه» ها و گسترش کمی اموزش عالی بیش از آنکه ریشه اقتصادی داشته باشد، ریشه امنیتی دارد.
اولا با تغییر بافت طبقاتی دانشگاه، رادیکالیسم را از محیط های دانشجویی تخلیه کردند، ثانیا با رشد جهشی تعداد دانشجویان، این قشر را از مرجعیت اجتماعی کنار زدند.

از مهمترین دلایل نقش آفرینی دانشگاه در تحولات دهه ۵٠، رایگان شدن تحصیلات دانشگاهی از سال ۴٩ و ورود طبقات محروم به دانشگاهها بود که اسدالله علم هم به این پدیده در یادداشتهایش اشاره میکند.
ورود طبقات محروم به دانشگاهها، رادیکالیسم را به محیطهای دانشجویی تزریق کرد.

در دوران دانشجویی بیشتر از اینکه میتینگ و نشست دانشجویی ببینم حضور اشغالگرانه اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل را دیدم.

دانشگاه زنجان فضای دانشگاه را در اختیار بخش خصوصی قرار داد تا خوابگاه دخترانه و پسرانه بسازن(داخل دانشگاە) البته خودگران. برای هر ترم از هفتصد تا یک میلیون از دانشجو بگیرن و بعد از بیست سال(دقیق از زمانش مطمئن نیستم) خوابگاه رو بخش خصوصی واگذار کنه به دانشگاه

دستور العمل اجرایی تاسیس و اداره خوابگاه های دانشجویی غیردولتی»شهریور ۹۴با تایید وزیر علوم به دانشگاه ها ابلاغ شد.درین دستورالعمل وظیفه صدور مجوز و نظارتِ خوابگاه های خصوصی هر استان به عهده«شورای نظارت و ارزیابی» استان ه و هیچ دانشجویی درین شورا حضور نداره.

از رشته هایی که ظرفیتی مثلا ۵۰ یا ۶۰ نفره داشتن ولی ۸۵ یا ۹۰ تا ورودی گرفتن!
از جلسات تشریح جسدی که دانشجو های روزانه حق ندارن از درس فیلم بگیرن ولی بین المللی ها با جسد سلفی میگیرن واسه استوری اینستا!
تفاهم نامه ای که در اعتراض جمع کثیری از دانشجویان #دانشگاه_نوشیروانی دانشگاه مجبور به امضا آن شد حالا تهدید به پاره کردن آن توسط مسئولین میشود
دانشگاه تهران دانشجویان ارشد رو مجبور به گذراندن واحدهایی تحت عنوان دورس جبرانی میکنه. دانشجویان هیچ حقی در انتخاب استاد یا درس ندارن و اخر سر هم باید هزینه ۶۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومنی این دروس رو بدن وگرنه اجازه ثبت نام، حضور در کلاس و جلسه امتحان رو ندارن!

بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو

در دانشگاه چمران اهواز دانشجویان ساکن در خوابگاه مجبورند قبل از شروع ترم تمام هزینه‌ی خوابگاه را پرداخت کنند، در غیر این صورت اتاقی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. این امر برای دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری یکسان است.

دانشگاه تبریز سلف مرکزی پسران کە دو طبقه بود. طبقه بالا رو دادن بخش خصوصی و شد رستوران و کافی شاپ گُلها.

این رستوران جدا از رستوران تاک هستش که قبلا وجود داشت.

حالا جالبه کانون‌ها و تشکل‌ها(بغیر ازخودی‌هاشون) همه به زور یک اتاق کوچک در ساختمان مرکزی دارن.

#از_دانشبنگاه_بگو صرفا محدود به فرماسیون اقتصادی و نقد سیاست‌های کلایی‌سازی و پولی سازی آموزش نیست
بلکه برنامه‌ی جامع و فراگیری است که انواع ساحات سرکوب:
نابرابری_جنسیتی
حذف اقلیت‌های_دینی
حذف اقلیت‌های_جنسی
چنبره نامحدود نهادهای حاکمیت در صحن دانشگاه
و غیره
را نشانه می‌رود.

امروز در مراجعه به درمانگاه سلامت دانشگاه تبریز متوجه شدم که خدمات پزشک عمومی رایگان نیست.درحالیکه از سال۸۸ تا۹۳که دانشجو بودم خدمات پزشک عمومی رایگان بود.
برای ویزیت سی ثانیه ای ۵تومن و برای تزریق ۵۰۰ تومن باید پرداخت میشد.
این پول ها تاکید سیستم پزشکی بر مکانیسم مالیشه نه بیشتر

طی سالهای ۸۰ تا ۹۳ سهم مدرسان غیرهیات علمی از ۲۲ درصد به ۵۵ درصد افزایش یافته. این گسترش بعد از ۹۳ تشدید هم شده. این موقتی سازی شغلی ‘استاد’ رو مطیع، ساکت و بازارگرم کن پروژه های دانشگاهی برای درآمد دانشگاه میکنه تا موقعیت درخطر شغلیش از دست نره.

افق نگاه ما به مسئله آموزش نباید محدود به پولی‌سازی‌‌ها و جاماندگی‌ها از آموزش و مسائل اینچنینی باشد.
افق ما باید مبارزه با به انحصار درآوردن آموزش توسط مدارس و دانشگاه‌ها باشد؛ به ساختن طرحی نو در آموزش در جامعه.
باید واقع بین بود و ناممکن را خواست

#از_دانشبنگاه_بگو هشتگ بجایی ست.
بگذارید به لایه های زیرین قضیه بپردازیم.رفیق #دانشجو_کارگرم میگه این ترم تصمیم گرفتم درس بخونم، اما هنوز نتونستم کتاب های درسیم رو بخرم.با درآمدم فقط میتونم “زیاد” گرسنگی نکشم.ترجیح میدم شب امتحان درس بخونم ولی دیگ مثل ترمای گذشته گرسنگی نکشم.

چند سال پیش، مفید قم دانشجوی ارشد بودم. رئیس دانشگاه توی یه مراسم رسمی در دانشگاه در جواب اعتراض به افزایش شهریه ها گفت : اگه اینجا رو گاوداری میکردیم درآمدش بیشتر بود.

بعد از انقلاب فرهنگی،بعد از دهه سیاه شصت، بعد از اخراجها و اعدامها، با تمام آن سهمیه‌های آشکار و پنهان، وقتی رژیم فکر میکرد دانشگاه را به انقیاد خودش در آورده، اولین حرکت جمعی اعتراضی سال ۱۳۷۲ در اعتراض به پولی کردن واحدهای تکراری صورت گرفت: دانشگاه زنده شد.

اردیبهشت ۹۷، ما، عده‌ای از دانشجویان روزانه کارشناسی ارشد دانشگاه تهران با بدهی شهریه در سیستم گلستان مواجه شدیم. پس از پرس و جو از آموزش، پاسخی مبنی بر وجود ایراد سیستمی و قول به رفع آن شنیدیم.

اگر سابق بر این با سازوکار‌های مخدوش، دانشگاه از معدود محل‌های برای بهبود طبقاتی بود. دانشبنگاه پیام واضحی دارد اگر فقیر زاده شده‌اید نه تنها فقیر خواهید ماند که نسل بعدی شما هم در این وضیعت خواهند ماند.

دانشبنگاه آنجا که دانشگاه تهران، حدنصاب قبولی برای نوبت اول(روزانه/رایگان) مقطع دکتری را کسب ۵۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز مرحله دوم آزمون دکترا مقرر کرده، حال آنکه همین حد برای داوطلبان نوبت دوم(شبانه/پولی)، ۱۰ امتیاز پایین تر و صرفا حسب ۴۰ امتیاز است.
سال ٨٢ دانشگاه‌های تهران رو به خاطر پولی شدن دانشگاه‌ تعطیل کردیم، چون با پول می‌شد وارد دانشگاه شد ودقیقا همون مدرکی رو گرفت که بقیه می‌گیرن. قانون مجلس اصلاحات بود برای سودآور کردن دانشگاه‌ها. ۶ ماه متوقف شد ولی در نبود نهادهای دموکراتیک دانشجویی، بعدا برگشت

نقض حق آموزش رایگان به شکل‌های مختلف جریان داره، از پولی‌سازی تا محرومیت بهایی‌ها

بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو.

شعار دانشجویان دهه ۸۰:
خروج تمامی نهادهای نظامی/شبه‌نظامی از دانشگاه،
مدیریت مشارکتی دانشگاه با حضور تشکل‌های مستقل، برابری آموزشی و پایان بخشیدن به پولی‌سازی دانشگاه

حالا همان شعارها کم و بیش بر قوت خود باقی است. گویی باید چیزی بنیادی‌تر تغییر کند.

بی پولی،گرسنگی، بیخوابی، تحقیر،تنهایی، سرکوب روحی-روانی و استفاده مکرر از الکی جات و مواد صنعتی بعنوان مکانیسم دفاعی و… در پیوند با هم به بهانه هایی برای شک کردن به کل هستی تبدیل شده ن.
زیست دانشجویی در وضعیت موجود و زیر سیطره ی دانشبنگاه کابوس مجسم است آقا.

صبحانه ی دولتی خوابگاه چمران،طی پروسه ای یک ساله حذف و به شرکت پگاه واگذار شد…

چهار،پنج سال پیش که برای دانشجویان فعال کاردانشجویی رد میکردم، ساعتی ۱۷۰۰ بود.
چند روز پیش اتفاقی فهمیدم این مبلغ هنوز همونه و تغییر نکرده.
در عوض شهریه ،خوابگاه ، سلف و . . . نوسانات روش تاثیر داشته و همینطور رفته بالا.
از منظر اونها #دانشجو تاثیر ناپذیره

یکی از تبعات دانشبنگاه شدن دانشگاه، استضعاف بیشتر علوم انسانیه.
از یک طرف سرکوب ایدئولوژیک برای اسلامی کردن علوم انسانی، از یه طرف سرکوب (باز هم ایدئولوژیک) کالایی سازی

بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو

دانشبنگاه یعنی اینکه مثلا دانشگاه زابل مستقیم رفته توی کار فروش زیتون و سالانه ٢٠ تن زیتون از درختای زیتون دانشگاه میفروشند و چند ساله خط تولید روغن زیتون در این دانشگاه ایجاد کردن و یه بنگاه زیتون فروشی قوی شده برای خودش.

آغاز سال تحصیلی ۹۷ در یه خوابگاه خودگردانِ اصفهان اتفاق افتاد. به دلیلی ایمنی پایین‌ ساختمان در گازکشی، ساختمان دچار آتیش سوزی شد و دست آخر با پتو آتش رو خاموش کردند. شما حالا برو بگرد سراغ نهاد ناظر برین خوابگاه خصوصی ببین اون چقدر پول بابت همین نظارت گرفته.

اکثر ظرفیت دانشگاه‌ها با اسم پردیس بین‌الملل، آزاد، شبانه ‌و پیام نور پولی شده‌اند، آن‌وقت به ما دانشجویان دکتری روزانه ماهی ۷۰۰ هزار تومان می‌دهند با چند ضامن و سود و ما را پس از فارغ‌التحصیلی بی‌اشتغال‌مان بده‌کار بانکی می‌کنند.

از مجموع گفته های دانشجویان که مملو از درد وتضاد یک نتیجه می توان گرفت که راه حل چیست؟ و چه باید کرد؟
راه حل تغییر بنیادین و ساختاری نظام منحط آموزشی حاکم بر ایران است.

بشنویم حرف دانشجویان را درهشتک از_دانشبنگاه_ بگو

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید