بررسی شعار دانشجویان درقیام دی ماه اصول گرا -اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا- قسمت اول

0
923
شعار دانشجویان
بررسی شعار دانشجویان مبنی براصول گرا -اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا- قسمت اول

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۲-بررسی شعار دانشجویان مبنی براصول گرا -اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا

بررسی شعار دانشجویان مبنی براصول گرا -اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا
عنوان کنفرانس : پایان بازی اصول گرا – اصلاح طلب

– آقای سلحشور بفرمایید
با سلام به اعضای محترم گروه .و خوشحالم که دوباره در خدمت شما هستم.من در خدمتم آقای امیری

سوال: با تشکرآقای سلحشور. سوال اول این است که در مورد قیام اخیر ایران تفسیرهای مختلفی شده و عموما از زاویه اقتصادی با توجه به میزان شکاف طبقاتی و نارضایتی عمومی این را دور از ذهن نمی دانند اما از نظر سیاسی به نظر می رسد این تظاهرات با این ابعاد و شعارها غافلگیر کننده بود. این طور نبود؟

جواب : فکر می‌کنم که اگر تحولات سیاسی ایران در یک سال و یک سال و نیم قبل از قیام عمیقاً دنبال می‌شد، از نظر سیاسی زمینه‌های واضح و روشنی وجود داشت که جایی برای غافلگیری باقی نمی گذاشت. به‌طور مشخص از مقطع نمایش انتخابات در اردیبهشت امسال؛ این حاکمیت در بحرانهای عمیق درونی خودش دست و پا می زد و در دوران انتخابات هم تضادهای عمیق مردم با این حاکمیت کیفیت نوینی پیدا کرد و بخصوص طرح شعار نه شیاد نه جلاد که به نوعی نافی کلیت حاکمیت بود، علائم خیلی برجسته‌یی، هم از نظر سیاسی و هم از نظر اجتماعی ـ از شرایط نوین را بیان می کرد.مثلا نگاه کنید :
در زمینه سیاسی وقتی روحانی علناً به سی و هشت سال اعدام و زندان اذعان می‌کند و تلویزیون خودشان هم آن را پخش می‌کند و بعد رئیسی هم در پاسخ گفت که خودت هم که بیست سال مأمور امنیتی بودی! این‌ها کشاکش‌هایی در درون بود؛ ولی در صحنه اجتماعی و سیاسی، یک وضعیت تدافعی شگفت‌انگیزی را بین کلیت حاکمیت از یک طرف و مردم و نیروهای سرکوب شده از طرف دیگر نشان میدهد. از نظر اجتماعی شما در جریان هستید که طی یک سال اخیر حرکتی در بطن جامعه نطفه بسته و شکل و قوام گرفته به نام جنبش دادخواهی . دادخواهی از خون مظلومینی که بی گناه – به باور جامعه – خونشان به زمین ریخت و یا به تیرک های دار سپرده شدند
از طرف دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی؛ ناتوانی این حاکمیت در حل مشکلات مردم؛ بیکاری؛ گرسنگی؛ فقر؛ فساد؛ چپاولهای نجومی اموال مردم؛ همه و همه موجب این می شد که شکاف کل جامعه با حاکمیت بسیار عمیق تر شود و مسائل هر روز و هر روز به کف خیابانها کشیده شود.
تجمع ها و تظاهرات روزانه اقشار مختلف مردم از کارگران و فرهنگیان گرفته تا غارت شدگان در شهرهای مختلف؛ از بازنشستگان گرفته تا دانشجویان؛ هر روز شدت و اوج دیگری می یافت.
مشکلات معیشتی و اقتصادی و گرسنگی کارد را به استخوان مردم رسانده است. و همین هم موتور محرک بسیار قوی برای شروع قیام مردمی بود.
ارتش میلیونی بیکاران و گرسنگان چاره ای جز قیام برای سرنگونی نظام منحوس ولایت فقیه نداشتند و همین را نیز با شعار مرگ بر خامنه ای؛ خامنه ای حیا کن سلطنتو رها کن؛ بروشنی بیان کردند.
واکنش های رژیم هم در روزهای ابتدایی این قیام تدافعی بود.
سؤال: چرا می گویید حاکمیت در نوعی تدافع بود و حرکت اش تدافعی بود. من می گویم اصلا این طور نبود. خامنه ای با قدرت داشت سیاست هایش را پیش می برد و یک باره با این وضعیت مواجه شد.

جواب : شما به این قسمت از حرفهای خامنه ایی توجه کنید شاید بی نیاز به توضیح از جانب من من باشد:
« برادران و خواهران عزیز! دهه شصت یک دهه مظلوم است. دهه تعیین‌کننده در سرنوشت ایران و ایرانی. دهه فوق‌العاده مهم و حساس و در عین حال ناشناخته. اخیراً برخی بلندگوها و صاحبان بلندگوها دهه شصت را مورد تهاجم قرار می‌دهند. دهه شصت، دهه آزمونهای بزرگ است و دهه پیروزیهای بزرگ. دهه شصت، دهه خشن‌ترین تروریسم در کشور. در این تروریسم ـ البته من عدد معین نمی‌کنم ـ تا هفده‌هزار هم گفته‌اند؛ چون خیلی مسأله مهمی است. من توصیه می‌کنم به کسانی که اهل فکرند، اهل تأمل هستند، راجع به دهه شصت قضاوت می‌کنند، جای شهید و جلاد عوض نشود|».درواقع خامنه ای آدرس و موتور حرکت و قیام را میدهد و اینکه دشمن واقعی نظامش کیست؟

سئوال: یعنی شما می فرمایید خامنه ای فهم کرده بود که شرایط شرایط خیزش عمومی وقیام است؟

جواب : به هر حال خامنه ای خودش را صاحب این حاکمیت می داند. می‌تواند خیلی زودتر از کسانی‌که از دور نظاره می‌کنند و می‌خواهند تفسیر و تحلیل کنند و یا دنبال منافع خودشان هستند، اوضاع را بو بکشد؛ به این معنی که مثل بعضی‌ها غافلگیر نشود، بداند که در جامعه چه می‌گذرد، چه چیزی تهدیدش می‌کند، دشمن اصلی کجاست و خطر از کجا می‌آید. این است آنچه شما به نوعی می‌گویید چشم‌انداز را می‌دیده است.

البته من فکر می‌کنم خامنه‌ای، بیشتر شاید به فکر جبران شکستش در نمایش انتخابات قلابی بود که ترتیب داده بود؛ شکست از این‌که «نه جلاد ـ نه شیاد» خیلی دستگاهش را بهم زد و مهندسی‌اش را در انتخابات با شکست روبرو کرد.
ادامه دارد……………….

بررسی شعار دانشجویان

بررسی شعار دانشجویان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید