بازداشت دانشجویان در قیام سراسری؛ چرایی و راهکارها-قسمت دوم

0
655
چرایی و راهکارها
بازداشت دانشجویان در قیام سراسری؛ چرایی و راهکارها-قسمت دوم

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۱۷-بازداشت دانشجویان در قیام سراسری؛ چرایی و راهکارها-قسمت دوم

سوال: گفته می شود که برخی از دانشجویان بازداشتی، در قیام اخیر حضور نداشته اند، رژیم چه هدفی را از این نوع بازداشت ها دنبال می کند و چرا آنان را در همان روزهای اول بازداشت کرد؟

جواب: رژیم تمام تلاش خود را برای تقویت جو امنیتی در دانشگاه ها به کار بسته است و به این ترتیب همیشه میخواسته و می خواهد جو ترس و وحشت در بین دانشجویان ایجاد کند و آنان را منفعل کند. وزارت اطلاعات با عناوین مختلف در سه دهه گذشته در پی اون بوده که دانشجویان را از هویت سیاسی شون تهی بکنه و اونها رو سرگرم مسائلی کنه که به سرنوشت جامعه و کشور نزدیک نشن. این قانون و در واقع شگرد حکومتهای دیکتاتوری است که سعی در ایجاد فضای رعب دارند که بگویند نبایستی تکون بخورید و بعضی ها را هم که حس میکردند ممکن است دست به اقداماتی بزنند،‌ پیشاپیش آنان را دستگیر کردند، که البته بعد از مدتی مجبور شدند که ‌آزادشان کنند.

سوال: آیا موفق خواهد شد که این خط رو همیشه پیش ببره و اینکه وظیفه دانشجویان برای آزادی دوستان باقی مانده در زندانها چیست؟

جواب: شما دیدید که از ۷ دی ماه با شعار مرگ بر خامنه ای؛ مرگ بر دیکتاتور صحنه علیه دیکتاتوری دینی ورق خورد. این مردم ایران بودند که برگ زرینی در تاریخ ایران نوشتند و قیمت سطر به سطر این برگ زرین را هم با مقاومت و با خون شهیدان خودشون دادند.

همه شاهد هستیم که خواسته اصلی  مردم ایران برای آزادی و مرگ دیکتاتوری هر روز بر در و دیوار شهرها نقش می بنده و با دیوارنویسی گسترده مردم خواسته خودشون رو تکرار می کنن. این صدا رو نمیتونن خفه کنن. خامنه ای و روحانی نمیتونن مثل گذشته عمل کنن. جامعه ایران بخصوص جوانان و دانشجویانش گفتند که این حاکمیت رو نمی خوان و اینها باید گورشونو از ایران گم کنن.

دانشگاهها هم از این قاعده مستثنی نیستند و اگرچه ممکن است به طور مقطعی دانشجویان را سرکوب کنند، اما هرگز قادر به ممانعت از پیشروی سیل خروشان خشم دانشجویان آگاه نیستند و در خیزش هایی که قطعا در پیش رو خواهیم داشت؛ باز هم دانشجویان نقش خودشونو رو ایفا خواهند کرد.

اما در مورد قسمت دوم سوالتون باید گفت که در این شرایط، دانشجویان باید در اتحاد کامل، تمام توان خود را برای آزادی دوستان باقی مانده در بندشان به کار ببندند. از جمله اقداماتی که می توان انجام داد و در روزهای اخیر در برخی دانشگاه ها انجام شده است، می توان از موارد زیر نام برد:

  • اتحاد عمل با خانواده های دانشجویان بازداشت شده برای پیگیری وضعیت آنان
  • اطلاع رسانی گسترده نام و مشخصات دانشجویان بازداشت شده چه در شبکه های اجتماعی و اینترنتی و چه ارسال عکس و اسامی برای مجامع مختلف بین المللی که مانع اقدامات توطئه گرانه نظام بر علیه زندانیان شوند
  • تحصن و تجمع چه دانشجویان و چه خانواده های بازداشتی ها در دانشگاهها و همچنین در برابر زندان ها و انعکاس اخبار آن.
  • سازماندهی اعتصاب و همچنین امتناع از شرکت در کلاس های درس و امتحانات ترم به شرط آزادی دوستانشان
  • مطالبه از اساتید دانشگاه برای موضع گیری در این زمینه و همراه کردن آنان در اعتصابات

و هر فعالیت دیگری که رژیم را وادار به عقب نشینی کند. تا الان هم همین اقدامات بوده که رژیم را وادار به آزاد کردن برخی از دانشجویان کرده است. رمز پیروزی همواره در اتحاد بوده و تنها در این صورت است که رژیم آخوندی حاضر به عقب نشینی می شود.

سوال. با توجه به اینکه تعدادی از دانشجویان و یا جوانان در زندانهای این نظام بعد از دستگیری ،‌ زیر شکنجه وحشیانه به شهادت رسیدند و ماموران اجساد شکنجه شده و…. این عزیزان را به خانواده هایشان تحویل دادند. نقش دانشجویان در برخورد با این موارد چگونه بایستی باشد؟

پ. بله نقش جوانان و بطور خاص دانشجویان در اینگونه مواقع اتفاقا افشاگری موضوع با تمام قوا و توان و رساندن سریع اخبار به رسانه های اجتماعی و همچنین فعال کردن اقوام و یا نزدیکان شهیدان برای اعتراضات بیشتر و دادخواهی خون عزیزانشان بایستی باشه

 همچنین ارسال مشخصات و شرایطی را که این عزیزان جان باخته اند برای مجامع مختلف بین المللی و حقوق بشری و اعتراض نسبت به اینگونه جنایات ….. یکی از اصلی ترین تعهدات هر عنصر روشنفکر انقلابی بخصوص دانشجویان است. وصل ارتباط خانواده های این شهیدان با سازمانهای حقوق بشری و بین المللی برای دادخواهی نیز نقش  عنصر روشنفکر و دانشجویان انقلابی است که راه و چاه این ارتباطات و دادخواهی

را به خانواده های شهیدان یاد بدهند و آنان را به این ارگانها جهت رساندن صدای عزیزانشان وصل کنند.

بازداشت دانشجویان در قیام سراسری؛ چرایی و راهکارها-قسمت دوم

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید