ایران-گزارشی از ۷۹ مدرسه فرسوده وخشتی در نیکشهر

0
790
گزارشی از ۷۹ مدرسه فرسوده وخشتی در نیکشهر

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۵/۱۱-عبدالستار امیرفر معاون پشتیبانی و توسعه آموزش و پرورش نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت:هم اینک هزار و ۷۰۳ دانش آموز در ۱۳ روستای بخش مرکزی نیکشهر در مدارس فرسوده، خشتی و گلی تحصیل می کنند که در مواقع بارندگی برای جلوگیری از حوادث ناگوار مجبور به تعطیلی آنها هستیم.
وی ادامه داد، تخریب و ساخت ۱۷ مدرسه با ۷۹ کلاس درس فرسوده، خشتی و چوبی این شهرستان نیازمند توجه خیران و دولت است تا دانش آموزان از مدارس استاندارد و ایمن با امکانات روز بهره مند شوند.
معاون پشتیبانی و توسعه آموزش و پرورش نیکشهر تصریح کرد: سه مدرسه دولتی شامل مدرسه 6 کلاسه شهید مطهری کهورکان، مدرسه ۶ کلاسه ام کلثوم آبگاه و ۲ کلاسه حسین آباد از اعتبارات ملی و ماده ۱۸۰ استانی چند سال نیمه تمام رها شده است.
امیرفر افزود: متاسفانه عملیات ساخت این مدارس کاملا متوقف شده و نیازمند توجه اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان هستند.
او اظهار داشت: هم اینک ۹۸۹ دانش آموز در ۲۹ کلاس کانکس آهنی پیش ساخته در این شهرستان مشغول تحصیل اند که برخی از آنها فاقد برق و آب و دیگر امکانات لازم هستند.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور سال ۱۳۹۵ در جلسه مدیران آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زاهدان با بیان اینکه بیشترین مدارس خشت و گلی کشور در سیستان و بلوچستان قرار دارد گفت: سیستان و بلوچستان نیازمند شش هزار کلاس درس استاندارد است.
دکتر علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در سراوان نیز در سال ۹۵ اعلام کرد که: ۳۰ درصد مدارس موجود آموزش وپرورش ناایمن شامل خشتی، گلی و کپری است و در این میان استانهای سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان بیشترین مدارس کپری را دارند.
علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان شهریور ماه ۱۳۹۴ گفت که ۲۸۵مدرسه خشتی و گلی و ۴۷مدرسه کپری در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۱۱ مورد از مدارس کپری بلااستفاده می باشد.
سال ۱۳۹۳ آقای عبدالعزیز بلوچ‌زهی رئیس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان از وجود ۸۰۰ مدرسه خشتی در سیستان و بلوچستان خبر داده بود.
آمار های اعلام شده اخیر در بخش مدارس خشتی از سوی فعالان با دیده تردید نظر می شوند و اعتقاد دارند آمار واقعی بیش از تعداد اعلام شده است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید