ایران- نامه مشترک 21تن از برندگان جایزه نوبل به دبیرکل ملل متحد در حمایت از جنبش دادخواهی ۶۷

0
444
نامه مشترک 21تن از برندگان جایزه نوبل به دبیرکل ملل متحد در حمایت از جنبش دادخواهی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۵/۲-۲۱ تن از برندگان جایزه نوبل طی نامه ای از دبیر کل ملل متحد خواستار حمایت از جنبش دادخواهی جانباختگان سال ۶۷ شدند و در متن نامه مشترکشان نوشتند:
ما برندگان جایزه نوبل امضاء کننده این نامه، می‌خواهیم نگرانی خود را از ادامه نقض حقوق‌بشر در ایران ابراز کنیم.
گزارش ماه مارس ۲۰۱۷ شما به‌عنوان دبیرکل ملل‌متحد در مورد وضعیت اسفناک ادامه یابنده نقض حقوق‌بشر در ایران برای ما بسیار شوکه‌کننده بود. شما در گزارشتان در بین موضوعات مختلف، از جمله به اعدامهای جمعی سال ۱۹۸۸ اشاره می‌کنید. در این اعدامها ۳۰۰۰۰ انسان بیگناه در ایران به جرم آزادیخواهی قتل‌عام شدند. متأسفانه مسئولان این جنایت علیه بشریت کماکان از مصونیت از مجازات برخوردارند و مناصب کلیدی رسمی در ایران دارند.
پیش از این نیز ما انزجار خود را از قتل‌عام پناهندگان کمپهای لیبرتی و اشرف در عراق که از مخالفان سرکوب و نقض حقوق‌بشر در ایران بودند ابراز و از انتقال امن و سلامت آنها به خارج از عراق حمایت نمودیم. خوشبختانه تحت نظارت بین‌المللی آنان به کشورهای دیگر از جمله آلبانی منتقل شدند. ما شاهد تلاشهای مستقیم شما به‌عنوان کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل در کمک به موضوع ساکنان اشرف و لیبرتی بوده‌ایم و از آن قدردانی می‌کنیم.
ما در کنار تعهدات علمی خود برای پیشرفت علم و بهبود حیات انسانی، دفاع از حقوق‌بشر در سراسر دنیا را نیز وظیفه خود می‌دانیم و معتقدیم برای ایجاد جهانی بهتر علم و حقوق‌بشر می‌باید همطراز هم ارتقاء پیدا کند. پایمال کردن گستاخانه اولیه‌ترین حقوق انسانی در قرن بیست و یکم مطلقاً غیرقابل‌قبول است.
از شما، آقای دبیرکل، می‌خواهیم جمیع مساعی خود را از طریق شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای نظارت دقیق بر وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌کار گرفته و این شورا جهان را نسبت به موارد نقض حقوق‌بشر در این کشور آگاه نماید و آن را قویاً محکوم کند. همچنین خواستار توقف اعدامها و دستگیریهای خودسرانه و شکنجه بشود. عاملان و آمران این اعدامها باید پاسخگو باشند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید