ایران-مقاله-دانش آموزان در آستانه مهر و بازگشایی مدارس

0
820
دانش آموزان در آستانه مهر و بازگشایی مدارس

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۶/۲۶-در آستانه‌ی فرارسیدن مهر ماه و بازگشایی مدارس نگاهی می کنیم به وضعیت دانش آموزان درگوشه کنار شهرهای ایران که بسیار دردناک و فاجعه بار است.
درس و تحصیل برای کودکان و نوجوانان یک کشور امری حیاتی و بی‌نیاز از هر بحثی است. تمام کشورها تلاش می‌کنند با بکارگیری بهترین تکنولوژی‌های روز، بهره‌وری و راندمان علمی را در زمینه آموزش و پرورش بالا ببرند. اما مدارس هم در ایران برای کارگزاران رژیم به تجارتخانه تبدیل شده است. در برخی از شهرها مدارس وضعیت نامناسبی دارد و خطر جدی جان دانش آموزان را تهدید میکند.
خبرگزاری تسنیم ۳۱اردیبهشت ۹۶ درباره وضعیت اسفناک مدارس می‌نویسد: «۳۳درصد مدارس کشور ناایمن هستند»، یعنی 4میلیون ۵۰۰هزار دانش‌آموز در محلی که خطر جانشان را تهدید می‌کند درس می‌خوانند. اما کاری در این زمینه انجام نمی‌شود و نبود بودجه اصلی‌ترین دلیل عنوان می‌شود».
در رابطه با وضعیت ترک تحصیل دانش آموزان هم وضع تاسف بار است.۴۰ تا ۵۰ درصد از دانش آموزان مقطع متوسطه به دلایل مختلف ترک تحصیل میکنند. معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش رژیم اعتراف کرد:‌ «در بسیاری از استانهای مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود ۵۰درصد است یعنی ۴۰تا ۵۰درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند و این آمار، تکان‌دهنده است و ممکن است برخی از آنها به‌دلیل ازدواج زود هنگام مدرسه را ترک ‌کنند.»
خبرگزاری حکومتی ایلنا ۱۸شهریور ۹۶ به‌نقل از وی افزود: «در برخی خانواده‌ها به‌خصوص در شهرهای کوچک کودکان بازوی کار خانواده محسوب می‌شوند، به‌طور مثال در فصل برداشت محصول… در برخی از روستاها به‌دلیل دور بودن مدرسه فرزندان‌شان را… به مدرسه نمی‌فرستند.»
در رابطه با وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل هم وضع به همین منوال است به طور مثال در سیستان و بلوچستان ۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل داریم.
مدیرکل آموزش و پرورش رژیم در سیستان و بلوچستان به وضعیت خراب آموزش کودکان در استان سیستان و بلوچستان اعتراف کرد و گفت: حدود ۷۰هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان وجود دارد.
خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵مرداد ۹۶ به‌نقل از علیرضا نخعی افزود: «در حال حاضر ۴۰درصد کلاس‌های درس استان چندپایه هستند. این میزان در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۲برابر میانگین کشوری است. حدود ۳۵درصد کلاس‌های دوره متوسطه سطح استان آمار دانش‌آموز زیر حد نصاب دارند».
این اعتراف درحالی‌است که پیشتر یک کارگزار رژیم در مجمع به‌اصطلاح نمایندگان سیستان و بلوچستان اعتراف کرده بود تعداد بازماندگان از تحصیل در این استان بسیار بیشتر و در حدود ۱۲۰هزار نفر است.
همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کابینه روحانی؛ در آستانه سال جدید در رابطه با وضعیت دانش آموزان بازمانده از تحصیل اشاره کرد و گفت:
«35هزار کلاس‌اولی بازمانده داریم و تا کلاس ششم این آمار ۱۴۰‌هزار بازمانده است که نتوانسته‌ایم پیدایشان کنیم و به مدرسه برگردانیم.» این کودکان معمولاً به‌دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌های خود، مجبور به ترک تحصیل می‌شوند در حالیکه بر اساس قانون اساسی همین رژیم تحصیل تا پایان مقطع دبیرستان برای همه رایگان می‌باشد، اما این قانون فقط جوهری بر روی کاغذ است.
در رابطه با وضعیت روحیه شادی و امید در دانش آموزان هم سطح بسیار پایین است. روز سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶ وزیز آموزش و پرورش در دولت روحانی اعتراف کرد که «در مدارس سرزندگی و شادی کم رنگ شده و امکانات کم است.»
وی اضافه کرد، مدیران باید به این باور برسند که توسعه ورزش تنها توسعه ابعاد تربیت‌بدنی نیست بلکه توسعه تمام ابعاد پرورشی جامعه است. ‌هیچ کشوری به توسعه یافتگی نمی‌رسد مگر این‌که به آموزش وپرورش اهمیت بدهد و اگر آموزش و پرورش ما به سطح قابل‌توجه توسعه یافتگی نرسد بی‌تعارف در آینده نیز به این توسعه یافتگی نخواهیم رسید.
خاطر نشان میشود که علت اصلی این وضعیت در دانش آموزان ریشه در ساختار یک سیستم غلط و کهنه ای دارد که کل این نظام را در بر میگیرد و تنها چیزی که به آن اهمیت داده نمیشود، وضعیت رفاه دانش آموزان و جوانان و دانشجویان و کیفیت تحصیل آنان است.

 

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید