ایران-محیط زیست-وضعیت ناسالم و میکروبی آب در روستاهای خراسان جنوب

0
647
وضعیت ناسالم و میکروبی آب در روستاهای خراسان جنوب

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۵/۵-به گزارش خاورستان، به نقل از مهر مشرق، استان خراسان جنوبی دو دهه است که با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کند. در این میان وجود آلودگی در آب برخی روستاها سبب شده تا مردم برای دسترسی به آب سالم دچار مشکل شوند و این موضوع سبب گلایه آنها گردد، حتی در برخی مناطق با توجه به عدم دسترسی به آب سالم، آب آلوده وغیر بهداشتی مشکلات زیادی را برای روستائیان به همراه داشته و در برخی موارد به مرگ منجر شده است!
مایه حیاتی که مایه ممات می شود!
هم اکنون بیش از ۴۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می شود که بخشی از این روستاها به سبب خشکسالی و نبود آب و برخی دیگر هم به دلیل وجود آلودگی در آب روزها منتظر رسیدن تانکرهای آب به روستاهایشان هستند، تانکرهایی که ممکن است بعضا زنگار زده باشد و همین آبی که مایه حیات است مایه ممات شود. برخی روستاهای درمیان از جمله روستای شیرگ و روستای طبس این نوع آب ها را چشیده اند، و این موضوع سبب گلایه آنها از مسئولین شده است. شاید برای افرادی که در شهر زندگی می کنند دسترسی به آب شیرین در صورت شوری یا سختی زیاد آب، سهل باشد به خصوص که آبهای معدنی های موجود در بازار بسیار زیاد هستند، اما برای مردم روستا این امکان وجود ندارد چراکه سالهای سال است که منابع آبی روستاها آب شیرین و سالمی بودند که بخشی از سوغات سفر ما از روستا محسوب می شدند اما اکنون به دلیل برداشتهای زیاد از منابع آبی و خشکسالی های پی در پی و از طرفی رسیدگی نکردن مناسب به منابع آبی روستایی سبب شده که آب موجود در برخی روستاها قابل استفاده برای شرب نباشد.
مرگ بر اثر آشامیدن آب آلوده
چند سالی می شود که آب روستای شیرگ آن هم با ۷۰۰ نفر جمعیت غیر بهداشتی است و مراجعه و پیگیری مردم به اداره آب و فاضلاب اسدیه و فرمانداری نتیجه بخش نبوده و تنها وعده برای حل آن موضوع داده شده است. به دلیل وجود آلودگی در آب روستا مردم نمی توانند از این آب برای شرب استفاده نمایند و با تانکر برای این روستا آبرسانی می شود و از آنجایی که زمان آبرسانی مشخص نیست مطمئنا مردم در روزهایی با کمبود آب مواجه هستند و به گفته اهالی روستا مردم برای استحمام، شستن لباس، ظرف، آب دهی به حیوانات مشکل دارند و تنها کسانی که خودرو دارند می توانند برای استحمام به شهر بروند اما افرادی که خودرو ندارند، باید کمبود آب را تحمل کنند. اما مشکل از جایی شروع می شود که وجود نیترات در آب سبب فوت مردم روستای شیرگ بوده است و براساس شنیده ها و تشخیص پزشکان ظاهرا غیر بهداشتی بودن آب شرب در دو سه سال اخیر سبب فوت ۱۰ تا ۱۵ نفر از مردم این روستا شده است. یکی از اهالی روستای شیرگ ضمن گفتن مشکل آب چند ساله در روستایش بغضش ترکید و با چشمانی گریان گفت: مگر ما چه گناهی کرده ایم که کسی جوابگوی مشکلات ما نیست؛ فقط خدا حرف دل ما رامی فهمد.
آلودگی میکروبی آب شرب برخی روستاها
جریان آب های آلوده به اینجا ختم نمی شود و مرداد ماه سال گذشته بود خبری در رسانه ها در خصوص وجود کالیفرم در آب روستای لانو و مشوکی سربیشه منتشر شد، هرچند به مردم اعلام شده بود که نباید از آب قنات برای آشامیدن استفاده کنند اما بسیاری اوقات که پیرزن ها و پیرمردهای روستا از آب گرفتن جا می مانند مجبور به خوردن این آب قنات می شوند. و حکایت این روستا هم مانند روستای شیرگ است با این تفاوت که در صورت آشامیدن آب این روستا احتمال مبتلا شدن مردم به بیماری های عصبی و سرطان وجود دارد البته مسئولین وجود آلودگی در آب روستای لانو را تایید کرده بودند و برای تامین آب این روستا پیشنهاد شد که مردم آب قنات بالا دست را که سالم است وارد شبکه آب خانگی کنند و برای انجام کشاورزی از آب فعلی قنات داخل روستا استفاده کنند.
اسفندماه سال گذشته بود که مردم روستاهای طبس از عدم توجه مسئولان به آلودگی آب شرب گلایه مند بودند که روستاهای طبس آب شرب بهداشتی ندارد و مردم مجبورند از آب تانکر زنگارزده که غیر بهداشتی است استفاده کنند. حتی در تیرماه سال گذشته نیز عده ای از ساکنین روستای طبس به آلودگی و وجود نیترات در آب اعتراض داشتند، و مدیرعامل آب و فاضلاب وجود نیترات در آب روستاهای طبس را تکذیب کرد و گفته بود در شهرستان طبس منبع آبی که نیترات بالا داشته باشد وجود ندارد و شهروندان از این موضوع آسوده خاطر باشند.
اما مردم طبس از این موضوع نه تنها آسوده خاطر نشدند بلکه گهگاهی زمزمه های وجود نیترات و آلودگی در آب روستاها شنیده می شود که همین موضوع مقدمه ای بود تا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی اعلام کند آب ۸۴ روستا در سطح استان آلودگی میکروبی دارد.
مهر تائید مسئولان بر آلودگی آب
علی اکبر بسکابادی، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در گفتگو با مهر مشرق در خصوص نامساعد بودن آب روستای شیرگ درمیان و برخی از روستاهای بخش دیهوک طبس اظهارداشت: «در دو سال گذشته آب شرب این روستا با مشکلاتی مواجه شد که براساس آزمایشات میکروبی- شیمیایی توسط شرکت آبفار استان منبع آلودگی آب در این روستا به سبب قرار گرفتن چاه آب شرب در پایین دست مزارع کشاورزی تشخیص داده شد.»
وی گفت: «به همین منظور از مردم روستا خواسته شد تا از این آب برای شرب استفاده نکنند و مصرف آب فقط برای کار کشاورزی و مصارف غیر از مصارف شرب باشد و در حال حاضر از طریق تانکر به این روستا آبرسانی صورت می‌گیرد».
مشکل اعتبار داریم، مردم با همین آب کنار بیایند!
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گفت:« چند نوع آلودگی در آب وجود دارد از جمله آلودگی میکروبی، آلودگی ناشی از کدورت آب البته در منابع آب استان کدورت وجود ندارد، آلودگی فلزات دو ظرفیته و سه ظرفیته مانند (روی، آرسینک، جیوه) که به حد استاندارد آن حساس هستیم و در جایی که این آلودگی ها در منابع آبی از حد استاندارد بالا برود به مردم اعلام می‌کنیم که استفاده نکنند.»
وی با بیان اینکه در برخی از منابع آبی استان، املاح یا درجه سختی و شوری آن بالاست و وضعیت آن شیمیایی است گفت:« بخشی از روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شوند به دلیل نبود آب نیست بلکه به دلیل وجود فلزات دو ظرفیته، سختی یا شوری و املاح بالا در آب است. هم اکنون ۸۴ روستا در سطح استان از تعداد ۴۰۰ روستایی که با تانکر آبرسانی می شود به دلیل همین آلودگیهای ناشی از شوری آب، وجود نیترات و… با تانکر آبرسانی می شود. لذا در شیرگ مشکل آب نداریم اما آب استانداردی برای شرب ندارد.»
وی افزود:«برای رفع مشکل آب روستاهای طبس، که مشکل نیترات داشت ۱۳کیلومتر خط انتقال نیاز دارد و با توجه به محدودیت در منابع مالی به محض تخصیص اعتبار و با مشارکت مردم خط انتقال آب برای این روستاها انجام خواهد شد.»

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید