ایران-محیط زیست-بی تدبیری به وضعیت بحرانی آب در سیستان و بلوچستان

0
820
بی تدبیری به وضعیت بحرانی آب در سیستان و بلوچستان
بی تدبیری به وضعیت بحرانی آب در سیستان و بلوچستان

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۴/۶-وضعیت آب در شهر سیستان و بلوچستان بسیار بحرانیست و مردم در این منطقه با مشکلات زیادی مواجه اند.
مسئولین اداره آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان تنها دلیل رفع معضل  بی آب را راه اندازی خط لوله جدید آب شرب می دانند که چندین سال است در حال احداث است اما به بهره برداری نمی رسد.
به گزارش ندای هیرمند؛ با آغاز فصل تابستان و شروع گرمای هوا، مصرف آب نیز در بسیاری از مناطق گرمسیری همچون استان سیستان و بلوچستان به دلیل استفاده از کولرهای آبی بالا می رود.
شهرستان هیرمند که یکی از شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان است و آب شرب این منطقه از آب های ذخیره شده در چاه نیمه تامین می شود.
این شهرستان که به واسطه یک خط لوله از شهرستان زهک آب شرب روستایی و شهری خود را تامین می کند در فصل تابستان با کمبود شدید اب مواجه است به طوری که به بسیاری از روستاهای این شهرستان به دلیل برداشت آب از اوایل لوله آب نمی رسد.
محمد امین یکی از اهالی روستای انوشیروان در این خصوص می گوید: بیش از یک ماه است که در روستای انوشیروان شهرستان هیرمند آبی از لوله های آب شرب جاری نمی شود.
وی افزود: از ابتدای ماه مبارک رمضان است که مردم این شهرستان از تشنگی کامشان خشک شده است و به اجبار از دیگر  روستاها  و یا از مرکز شهرستان آب خریداری می کنند.
محمد امین خاطرنشان کرد: چطور ممکن است بیش از یک ماه آب در یک روستا قطع باشد اما مسئولین نتوانند به آن رسیدگی کنند، مردم اهالی مناطق سیستان با بسیاری از معضل هایی همچون طوفان خشکسالی و گرمای ۵۰ درجه رو به رو هستند و نمی توانند بی آبی را نیز تحمل کنند.
روستای انوشیروان تنها روستایی نیست که از کمبود آب رنج می برد بلکه روستاهای شمال استان نیز به دلیل مصرف بالای آب در فصل گرما و همچنین برخی از روستاهای مرکزی از بی آبی رنج می برند تا مشکل آب در فصل تابستان هر ساله قصه ای تکراری را دنبال کند.
همانطور که می دانیم خط لوله قدیمی آب شربی که به شهرستان هیرمند می رسد جوابگو شهروندان نیست، و موضوع بی آبی در این شهرستان با توجه به خشکی تالاب هامون مسئله بسیار مهمی تلقی می شود، لذا سرعت در احداث خط لوله جدید آب چرا در دستور کار مدیران قرار نمی یرد تا شهروندان از شر این بی آبی خلاص شوند در حاله از ابهام قرار دارد.
حوزه سیستان در حالی با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند که بخش اعظمی از آب های ذخیره شده خود را از چاه نیمه ها به مرکز استان (زاهدان) انتقال می دهد، حال اینکه احداث یک خط لوله جدید در این شهرستان می خواهد چند سال دیگر ادامه داشته باشد، سوالیست که باید از مسئولین پرسید.
با این حال طوفان های ۱۲۰ روزه منطقه سیستان که امروزه با توجه به آغاز فصل تابستان شروع شده یکی از معضلات مهم و اساسی این منطقه است که بی آبی نیز امروز به این معضل اضاف شده است تا سیستانیان شرایط سخت زندگی را در یک دهه اخیر تجربه کنند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید