ایران -فقیرتر شدن مردم در ۱۳ سال اخیر برمبنای آمارهای رسمی

0
750
فقیرتر شدن مردم در ۱۳ سال اخبر برمبنای آمارهای رسمی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۳۰-حسن سبحانی: مردم در ۱۳ سال اخیر فقیرتر شدند
حسن سبحانی استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصریح کرد: درآمد سرانه مردم از ۵۷میلیون ریال سال ۱۳۸۳ بر اساس ارقام مقدماتی به ۵۵میلیون ریال در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است و درحالی‌که ارزش دلار طی ۱۳ سال بیش از ۴برابر شده درآمد سرانه مردم بیش از ۳درصد کاهش داشته است.
حسن سبحانی، اقتصاددان و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت:
محاسباتی که بر مبنای داده‌ها و آمارهای رسمی بانک مرکزی قابل انجام است، نشان از آن دارد که به هر دلیلی و از جمله ادله‌ای که قبلاً بارها و بارها مطرح کرده‌ام اندازه تولید در کشور نه‌تنها بالا نیست، که پایین و کم است.
تولید در هر کشوری حاکی از میزان کوشش و تلاش دماغی و فیزیکی مردم کنار سرمایه‌گذاری‌های جدید آنهاست که باید با افزایش بهره‌وری پشتیبانی شود.
تصویری از آنچه در این ارتباط، اقتصاد ایران با آن روبه‌روست به‌خوبی می‌تواند فراهم نشدن شرایط لازم منجر به توسعه‌یافتگی در اقتصاد ایران را به‌خصوص در دهه اخیر برملا نماید. اگر قیمتهای سال ۱۳۹۰ را برای محاسبه ارزش کالاها و خدماتی که اقتصاد کشور در سالهای مختلف تولید کرده است در نظر بگیریم و بر اساس آن درآمد ملی سرانه، یعنی درآمد هر فرد در یک سال را به‌طور متوسط سنجش نماییم به این نتیجه می‌رسیم که درآمد سرانه مردم از ۵۷میلیون ریال سال ۱۳۸۳ به ۷۱میلیون ریال در سال ۱۳۸۷و ۶۲میلیون ریال در سال ۱۳۹۱و ۵۹میلیون ریال در سال ۱۳۹۳ تغییر کرده و بر اساس ارقام مقدماتی به 55میلیون ریال در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.
چنانچه این تغییرات در درآمد سرانه مردم را به‌نرخ آزاد دلار محاسبه کنید آنگاه ابعاد بی‌رونقی تولید در کشور وحشتناک‌تر می‌شود. ارزش هر دلار آمریکا در سال ۱۳۸۳ مبلغ ۸۷۴۷ریال و در سال ۱۳۹۵مبلغ ۳۶۴۳۶ ریال بوده است، یعنی درحالی که ارزش دلار طی ۱۳ سال بیش از ۴ برابر شده است در همین مدت درآمد سرانه مردم بیش از ۳ درصد کاهش داشته است.
این وضعیت فاجعه بار اقتصادی به گفته کسانی است که خودشان در متن این جامعه بوده و در پستهای دولتی بوده اند.
اما این مقامات باید پاسخ بدهند که درآمد ملی سرانه هر فرد در ایران چقدراست و چه میزان دریافت میکنند. فقیرتر شدن مردم هیچ علتی بجز غارت وچپاول و حراج دارایی های مردم ایران ندارد.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

 

نظر بدهید