ایران -سهمیه بندی در دانشگاههای ایران و افت شدید تحصیلی

0
734
سهمیه بندی در دانشگاههای ایران و افت شدید تحصیلی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۱۹-حراج صندلی پزشکی با پول‌‌های نجومی !!!
در حال حاضر ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی ؛دانشجوی پولی در رشته‌های مختلف می‌گیرند.
شهریه‌های چند ده‌میلیونی که در هر ترم سر به فلک می‌کشد راه را برای ورود همان رتبه سه‌هزار و حتی ۲۰هزاری‌ها به رشته‌های حساسی مانند پزشکی باز می‌کند. پذیرش دانشجوی پولی به‌ویژه در رشته‌های اصلی پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی طی سال‌های اخیر رشد عجیبی دارد. گرچه قرار بود که دانشجویان پولی بر حسب رتبه و در پردیس‌هایی خودگردان و جدا از پردیس‌های اصلی علوم پزشکی پذیرش شوند اما ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.
این دانشجویان کم‌کم صندلی‌های پردیس‌های اصلی دانشگاه‌ها را پر کردند. برای مثال از مهر ۹۳دانشجویان پردیس اروند به جای آبادان در خود دانشگاه علوم پزشکی اهواز سر کلاس‌ها حاضر شدند. حتی پذیرفته‌شدگان پردیس قشم و کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران هم کم‌کم از سواحل خلیج‌فارس راهی کلاس‌های پردیس خیابان قدس و پورسینای دانشگاه تهران شدند. حجم حضور دانشجویان پولی در کنار پذیرفته‌شدگان سهمیه‌های آزاد در دانشگاه‌های دولتی به حدی بالا رفت که صندلی خالی در کلاس‌های درس کم می‌شد و اساتید هم به دلیل اختلاف فاحش سطح علمی دانشجویان مطالب را با سطح علمی پایین‌تر ارائه می‌کردند. بخشی ازسهمیه دانشگاهها به خانواده شهدا وایثارگران تعلق دارد به همین دلیل اکثر این نفرات کرسیهای واقعی علم وآموزش را ازدانشجویان واقعی می ربایند وبا سطح پایین علمی باعث کاهش سطح علمی کلاسهاهستند
علیرضا کاظمیان، فارغ‌التحصیل پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مستندی با عنوان «من سهمیه‌ای نیستم» به بررسی سهمیه‌های پذیرش دانشجو به‌خصوص در رشته پزشکی می‌پردازد. او در این مستند نشان می‌دهد که عمده دانشجویان پزشکی بیش از سهمیه شاهد و ایثارگر از سهمیه‌هایی مانند هیات‌علمی و ارگانی و نیز دانشجوی پولی ناراضی هستند. سهمیه‌هایی که مشخص نیست آیا مسئولان به خاطر ذی‌نفع بودن خودشان و استفاده فرزندان‌شان درباره آن سکوت کرده‌اند یا دلیلی دیگر برای سکوت دربرابر آن وجود دارد؟ بررسی محل تحصیل و رتبه کنکور فرزندان مسئولان وزارت بهداشت که عمدتا عضو هیات‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهرانند، به خوبی دغدغه‌مندی سطح علمی دانشگاه‌های برتر علوم پزشکی را اثبات می‌کند.
آری این بخشی از مشکلات وپایمال شدن حقوق دانشجوی ایرانی است.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید