ایران – زنان سرپرست خانوار قربانیان مضاعف!

0
553
زنان سرپرست خانوار قربانیان مضاعف!

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱۰-با نگاهی به وضعیت زنان در ایران می‌توان دید که زنان بی‌پناه با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند.
ربیعی وزیر کار در شبکه خبر ۲۶شهریور ۹۶اعلام کرد که ۵۰۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانواده زیر ۴۰ سال و ۹۰۰ هزار تن از آنان سالمند و تنها هستند.
در همین رابطه انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی به روزنامه حکومتی ایران گفت ۸۰درصد از زنان سرپرست خانوار بیکارند. (روزنامه‌ ایران ۲۷شهریور ۱۳۹۶)
این حرف به این معنی است که نزدیک به ۲میلیون و ۵۰۰هزار زن سرپرست خانوار وجود دارد که شغلی ندارند و در این شرایط اصلاً قابل تصور نیست که این زنان بی‌پناه چگونه خانواده‌ خود را اداره می‌کنند.
این محرومان در بهترین شرایط تبدیل به نیروی کار ارزانی می‌شوند که مجبورند با کمترین حقوق بدون بیمه وبا بدترین شرایط تن به کارهای سخت بدهند.
پروانه سلحشوری عضو مجلس نوشت: «چهار موضوع بهداشت، آموزش، مدیریت سیاسی و اقتصاد شاخصهای شکاف جنسیتی هستند که بر این اساس ایران کشور ۱۳۹از ۱۴۴کشور است و کشورهایی مثل مالی، سودان و چاد بعد از ما قرار دارند یعنی حتی وضع ما از پاکستان هم در این شاخص‌ها بدتر است».
شبکه افق ۱۰شهریور ۹۶ معترف شد که: «رتبه ایران از لحاظ نابرابریهای جنسیتی بسیار رتبه پایینی هست، فقط از ۴کشور که درگیر جنگ و فقر هستند بالاتره، از سال ۷۷دقیقاً آمار ورودی بانوان، زنان هم ثبت نام و ورودیشون به دانشگاه، بالاتر از مردان هستش، بیش از ۶۰درصد آخرین آمارها می‌گن که بیش از ۶۰درصد ورودی به دانشگاه‌ها رو خانمها دارن، حتی آزمون آخر می‌گه ۵۷درصد قبولیها متعلق به زنان بود، اما از لحاظ مشارکت‌های اقتصادی رتبه خیلی پایینی دارند بنا بر آمارهای بین‌المللی، ما الآن رتبه اقتصادیمون ۱۴۰هست از بین ۱۴۴کشور».
با وجود میلیون‌ها زن سرپرست خانوار که به نان شب محتاجند رژیم ولایت فقیه سرمایه‌های این کشور را در تنور جنگ سوریه و عراق و یمن می‌سوزاند و کوچکترین توجهی به این قشر مظلوم نمی‌کند و مردم ایران باید با هستی و زندگی‌اشان قیمت آتش‌افروزی این رژیم دجال را بدهند.
اما مشکلات این قشر از جامعه چند برابر متوسط مشکلات عام جامعه است، اولین و پایه‌ای‌ترین مشکل، حل و فصل مسائل اقتصادی خانواده است. شاید وقتی صحبت از مسائل اقتصادی می‌کنیم یک زندگی نرمال و استاندارد در نظر بیاید. اما برای این محرومان مشکل اقتصادی عبارتست از نان و این‌که بتوانند فقط شکم خود و فرزندانشان را سیر‌ کنند. مشکلات مادی و اقتصادی مهمترین دغدغه فکری زنانی است که هزینه‌های کمرشکن زندگی را به تنهایی تأمین می‌نمایند.
زنان سرپرست خانوار در فرهنگ ما با مشکلات متعدد دیگری روبه‌رو هستند. از جمله مسائل و مشکلات عمده‌ این زنان نگرشهای منفی است که علیه آنها ایجاد شده است. فقر و تنگدستی، نداشتن حامی و سرپرست، طرد اجتماعی، نداشتن حرفه و شغل، عدم دسترسی به فرصتهای شغلی و تحصیلی همه و همه دست به دست هم داده و زنان سرپرست خانوار را به سمت انواع بیماریهای روحی و روانی که برجسته‌ترین آن افسردگیست سوق می‌دهند.
البته زنانی که سرپرستی کودکان خودشان را دارند به‌دلیل این‌که بیشتر وقت خود را صرف پیدا کردن لقمه‌ای نان می‌کنند، لذا رسیدگی به کودکان و فرزندان هم یکی از مشکلات این زنان می‌باشد،
در رژیمی که زن‌ستیز است و قوانین تماماً‌ مردسالارانه است، جایی برای فعالیت زنان نمی‌ماند، چه برسد به زنی که حامی مرد! نداشته باشد.
چون در ایدئولوژی آخوندها زن مستقلا هویتی ندارد و هویت خودش را از شوهر یا پدر یا برادر یا حتی از فرزند پسر خودش می‌گیرد. در این ایدئولوژی جایی برای زن در جامعه نیست و همه چیز علیه این زنان است و این باعث می‌شود که این زنان در هر موضوعی با یک دیوار فولادی روبه‌رو باشند. در نتیجه نه تنها قوانین از اینها حمایت نمی‌کند بلکه ظلم و بی‌عدالتی به این زنان را کاملاً تئوریزه می‌کند.
در نتیجه پیشرفتهای بشری تا به امروز در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه پدیده‌یی به نام زن سرپرست خانوار به این معنی که در ایران وجود دارد مطرح نیست یا خیلی به ندرت هست.
قوانین تأمین اجتماعی در آن جوامع از همه به‌طور یکسان حمایت می‌کند، هم از زنان و هم از مردان، اما در قوانین آخوندها نه تنها حمایتی در کار نیست بلکه تمام قوانین به‌نحوی علیه زنان تدوین شده که آنان را خانه‌نشین کنند، که البته با توجه به بالارفتن سطح آگاهی جامعه ایران به‌خصوص زنان میهن، روز به روز خشم و اعتراض جامعه علیه تبعیض جنسیتی بیشتر می‌شود و زنان سرپرست خانوار هم از این قاعده مستثنی نیستند.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید