ایران-رکورد بازماندن از تحصیل در سیستان و بلوچستان

0
539
رکورد بازماندن از تحصیل در سیستان و بلوچستان

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۶/۳۰-۶ هزار کودک مدرسه نرفته!
با وجود صحبت‌های وزیر آموزش و پروش در خصوص کاهش تعداد بازماندگان از تحصیل در کشور، آمار افراد کم‌سواد و ترک تحصیل کرده در استان سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است.
نماینده مردم زاهدان در مجلس به خبرنگار جام جم آنلاین گفت:«بیشتر مدارس جنوب استان سیستان و بلوچستان کپری هستند و از حداقل امکانات آموزش برخوردارند. اکثر دانش آموزان این مدارس، تحصیل خود را نیمه تمام رها می‌کنند.» علیم یارمحمدی افزود: «بیشترین این افراد در حوزه جنوبی استان سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند و اکثراً روستایی هستند و تنها منطقه در کشور محسوب می‌شود که آمار بازماندگان از تحصیل در آنجا زیاد است.» وی ادامه داد:«تعداد افراد بازمانده از تحصیل بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۱۲۰ هزار نفر هستند که در ردیف سنی ۶ تا ۱۸ سال قرار دارند و حدود ۶ هزار کودک ۶ ساله را هم شامل می‌شود.»
یارمحمدی با بیان اینکه شاخص اصلی تاثیرگذار در مقوله آموزش، مکان استاندارد تحصیلی و معلمان با کیفیت است، تصریح کرد: «در استان سیستان و بلوچستان نرخ فضاهای آموزشی مقاوم و غیرمقاوم با متوسط کشوری فاصله معناداری دارد. برای مثال؛ در جنوب استان برای هر دانش آموز ۵۳ صدم مربع فضای آموزشی وجود دارد در حالی که این میزان در کشور برای هر دانش آموز ۵٫۵ متر مربع است.» وی یادآور شد: «بودجه سالانه دولت باید به طور اختصاصی و به تقویت زیربناهای آموزشی اختصاص یابد ولی اکنون فقط خیرین برای تجهیز و نوسازی مدارس به اینجا می‌آیند. البته ما در مجلس مشکلات را مطرح کردیم در این خصوص تجمیع بودجه های آموزشی و اختصاص آن به مناطق محروم را به تصویب رساندیم. همچنین طی جلساتی که وزیر وقت وزارت آموزش پرورش داشتیم، مقرر شد از مشاورین بومی و کسانی که طرح و برنامه مدون دارند، برای بهبود شرایط آموزشی استان استفاده شود.یارمحمدی در پایان درخواست کرد؛ کمک‌های مسئولان هدفمند و همراه با برنامه‌ریزی باشد و از شعار دادن فاصله بگیرند و اعتبارات براساس آمار و ارقام و شاخص ها توزیع شود.»
رکود در بازار نوشت افزار در آستانه شروع مدارس
روز پنجشنبه 30 شهریور 96 در آستانه شروع فصل مدرسه در ایران، فعالان صنفی می‌گویند که بازار نوشت‌افزار و پوشاک دانش آموزان با رکود روبرو است.
سهم هزینه آموزش در سبد هزینه خانوارهای ساکن در ایران سال به سال کاهش می‌یابد. حال در آستانه بازگشایی دوباره مدارس، رسانه‌های حکومتی وضعیت بازار لوازم التحریر را «راکد» ارزیابی می‌کنند.
به گفته دبیر اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار در تهران، فروش لوازم التحریر در آستانه مهر امسال به نسبت یک‌سال قبل ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافته است. وی «وضعیت اقتصادی خانوارها» را عامل اصلی کاهش تقاضا برای نوشت افزار و دیگر وسایل مورد نیاز دانش‌آموزان دانسته است. افزایش هزینه زندگی و کاهش قدرت خرید خانوارها طی سال‌های گذشته شمار دانش‌آموزان ترک‌تحصیل کرده و کودکان بازمانده از تحصیل را افزایش داده است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید