ایران – رضا اکوانیان، شاعر و فعال مدنی به زندان و شلاق محکوم شد

0
539
رضا اکوانیان، شاعر و فعال مدنی به زندان و شلاق محکوم شد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱۱-شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب شهر تهران، رضا اکوانیان شاعر و فعال مدنی را به اتهام توهین به مقدسات از طریق سرودن شعر و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد. آقای اکوانیان پیش از این نیز به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و مدت یکسال را نیز در زندان به سر برده بود.
قاضی ماشالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی حکمی رضا اکوانیان، شاعر و فعال مدنی را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد.
آقای اکوانیان به ارتکاب مواردی متهم شده بود که نهایتا از بابت دو مورد آن یعنی “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به امام دوازدهم شیعیان” حسب مواد ۵۰۰ و ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی به ترتیب به تحمل ۱ سال و ۲ سال و ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.
دادگاه انقلاب در هر دو مورد اشعار و نوشته های آقای اکوانیان را از مصادیق ارتکاب این موارد تشخیص داده بود.
یک منبع نزدیک به آقای اکوانیان با تایید این موضوع به گزارشگر هرانا توضیح داد “در حالی اشعار رضا مورد استناد برای صدور حکم قرار گرفته بود که کتابها و اشعار او حتی در وزارت ارشاد دوره حسن روحانی هم مجوز گرفته و چاپ شده است.”
رضا اکوانیان شاعر کوهدشتی ساکن تهران با شکایت سپاه پاسداران در ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری در نخستین جلسه دادرسی شرکت کرده بود، آخرین جلسه دادرسی به این پرونده ۲۷ شهریورماه در محل شعبه ۲۶ برگزار و در ۶ آبان ماه صدور رای صورت گرفت.
اتهامات آقای اکوانیان در طول دادرسی در چند نوبت تغییر کرد. او که ابتدا به توهین به رهبری و تبلیغ به نفع گروهها متهم بود نهایتا به تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات محکوم شد.
لازم به یادآوری است رضا اکوانیان، شاعر اهل دهدشت و ساکن تهران که تاکنون چندین جلد کتاب از او منتشر شده است برای نخستین بار در بهمن سال ۸۸ بازداشت و به اتهام توهین به رئیس جمهور و رهبر در وبلاگ، شرکت در تجمعات اعتراضی تهران و همکاری با تشکلات حقوق بشری از طریق ارسال اخبار و گزارشات به یک سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید