ایران -دیده‌بان حقوق بشر: «ایران نوجوانان افغان را برای جنگ به سوریه می‌فرستد

0
535
دیده‌بان حقوق بشر: «ایران نوجوانان افغان را برای جنگ به سوریه می‌فرستد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۱۱-دیده‌بان حقوق بشر می گوید که کودکان-سربازانی با ۱۴ سال سن در لشکر فاطمیون، در کنار نیروهای دولتی سوریه در این کشور می‌جنگند. این سازمان با بررسی تصاویر سنگ قبرها در گورستان‌های محل دفن کشته‌شدگان جنگ سوریه در ایران، دست کم هشت مهاجر افغان زیر ۱۸ سال را شناسایی کرده که به نظر می‌آید همگی در سوریه کشته شده باشند.
لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند. سارا لیا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته که فورا به کارگیری کودکان-سرباز را متوقف کند و نوجوانان افغان را که به جنگ سوریه فرستاده، برگرداند. خانم ویستون گفته است: «مقام‌های ایران باید به جای به دام انداختن نوجوانان پناهجو و مهاجر آسیب‌پذیر افغان از تمام کودکان و نوجوانان حمایت کنند و کسانی را که مسئول به کار گرفتن کودکان و نوجوانان افغان در جنگ هستند، مجازات کننددیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که با تعدادی از نیروهای افغان که در سوریه جنگیده‌اند صحبت کرده و آنها هم تأیید کرده‌اند که کودک-سربازان ۱۶ یا ۱۷ ساله را دیده‌اند که در ایران برای جنگ در سوریه آموزش دیده‌اند.سال گذشته بی‌بی‌سی فارسی در گفت‌وگو با پناهجویان افغان در اروپا به شواهدی رسید که نشان می‌داد حکومت ایران تعداد زیادی از مهاجران و پناهجویان افغان را به صورت سازمان‌یافته به جنگ سوریه می‌فرستد.
حکومت ایران با فریب اینکه این پناهندگان موقعیت حقوقی در ایران کسب خواهند کرد این کودکان را به جنگ در سوریه اعزام میکند و همه هزینه های آنها را از جیب ملت ایران میپردازد این هم بخشی از سیاستهای جنگ طلبانه این رژیم در منطقه است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید