ایران – درهای اشتغال بر روی فارغ التحصیلان بیکار بسته است

0
725
درهای اشتغال بر روی فارغ التحصیلان بیکار بسته است

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱۴-معضل بیکاری یکی از معضلاتی است که اکنون گریبان بسیاری از جوانان تحصیل کرده و تحصیل نکرده را گرفته است. احساس نیاز به داشتن شغلی راحت شاید بسیاری از بیکاران تحصیل کرده را به سوی آزمون های استخدامی دولت روانه می کند اما اشاره به این نکته ضروری است که طبق اعلام مسئولین شانس قبولی در این گونه استخدامی ها بسیار پایین است و بهتر است فارغ التحصیلان بیکار به فکر کار در بخش خصوصی باشند. اما طبق آمار، بازار کار ایران برای افراد با مدارک عالیه طراحی نشده است.
در مورخه جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۶ چهارمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور برگزار شد. به گفته مسئولین این آزمون ها با دو هدف عمده برگزار می شود: اول اینکه شایستگان ورود به دستگاه های دولتی انتخاب شوند و دوم اینکه از این طریق زمینه تحقق عدالت استخدامی فراهم شود.
، در آزمون اخیر بیش از ۴۰۲ هزار و ۴۳۰ دواطلب ثبت نام کرده بودند که از این تعداد تنها حدود ۱۲ هزار نفر بعد از طی مراحل فراوانی به استخدام دستگاه های اجرایی در خواهند آمد. این یعنی شانس قبولی در این آزمون ها بسیار پایین است و از هر ۳۳ نفر تنها یک نفر قادر خواهد بود به دستگاه های اجرایی کشور راه پیدا کند و برای خود شغل دولتی دست و پا کند. مسئولین نیز پیشنهاد می کنند که فارغ التحصیلان بیکار برای یافتن شغل به سمت بخش خصوصی بروند. سئوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا بازار کار و بخش خصوصی جایگاهی برای افراد تحصیل کرده در نظر گرفته است؟
آخرین گزارش مرکز آمار ایران پیرامون نیروی کار که مربوط به فصل بهار ۱۳۹۶ است نشان می دهد که حدود ۸۴.۱ درصد از شاغلین در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند و تنها ۱۵.۹ درصد در بخش دولتی کار می کنند. این آمار برای ده سال اخیر نیز صادق است و همواره بیش از ۸۰ درصد نیروی کار در بخش خصوصی مشغول به فعالیت بوده اند.
اما بررسی میزان تحصیلات شاغلین پرده از یک راز بر خواهد داشت. بررسی میزان تحصیلات شاغلین نشان می دهد که بیشتر شاغلین در بازار کار کشور دارای مدارک دیپلم و زیردیپلم هستند و این یعنی بازار کار ایران اصلا آمادگی لازم را برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی ندارد.
در سال ۱۳۹۴، تعداد شاغلین کشور حدود ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۴ نفر بوده است که ۹ درصد از این تعداد بی سواد، ۶۸درصد دیپلم و زیردیپلم، ۱۸ درصد دارای مدارک فوق دیپلم و لیسانس و ۵درصد نیز دارای مدارک فوق لیسانس و دکترا بوده اند. این آمار با اندکی تغییر برای سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۲ عیناً تکرار شده است.
حال این آمار را در کنار رکودی که گریبان گیر اقتصاد کشور شده است و سیل جمعیت بیکاران قرار دهید تا به اوضاع وحشتناک یافتن شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها پی ببرید. به گونه ای می توان بیان نمود که در حال حاضر درهای اشتغال بر روی فارغ التحصیلان بیکار بسته است. اما راهکار چیست؟
کاملا روشن است که راهکار در ایران چیزی به جز تغییر بنیادین دردستگاه اداری و اقتصادی کشور وپایه ریزی صحیح علمی واقتصادی است
این گزارش نشان میدهدکه همانطورکه درجریان انتخابات روشن شد از ۱۰۰٪ مردم تنها ۴٪ سرمایه کشور را دردست دارند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید