ایران-دانشجویی-پویا جانی پور، فعال صنفی دانشگاه علم و صنعت:”مهاجران و مساله تحصیل”

0
678
مهاجران و مساله تحصیل
مهاجران و مساله تحصیل

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۴/۵-مسولیت این مطلب بر عهده نویسنده است.
خبر کوتاه است و دردناک: رتبه یک ارشد رشته ی زمین شناسی از تحصیل بازماند.
دلیل: چون افغانستانی است.
مساله تحصیل افغانستانی ها هر ساله به نوعی خبرساز می شود، از موضوع محرومیت بسیاری از کودکان افغانستانی برای تحصیل در مدارس ایران تا بازماندن جوانان افغانستانی از تحصیل در دانشگاه های ایران.
جوانان افغانستانی برای تحصیل می بایست 80 درصد شهریه تحصیلی حالت شبانه یک دانشجوی ایرانی را بپردازند که این در مقطع ارشد به این معنی است که چیزی در حدود 2.5 تا 3 میلیون تومان در ترم باید هزینه کنند تا بتوانند مدرک ارشد بگیرند.
حال سوال این است : وقتی که ما بسیاری از دانشجویان کشورهای عربی را با یک امتحان در کشور بورس می کنیم و بهترین امکانات را در اختیار آنها می گذاریم (امکاناتی که بعضا در اختیار دانشجویان ایرانی هم نیست) چطور نمی توانیم برای کسی که با تلاش خود و با تحمل سختی های بسیار توانسته در امتحان ارشد رتبه ی یک را کسب کند بورس تحصیلی در نظر بگیریم؟
باید از مسئولین امر پرسید که آیا این بورس تحصیلی هزینه ی کمتری را برای دولت جمهوری اسلامی دارد یا هزینه های سرسام آور فرهنگی که در کشورهای دیگر مصرف می شود؟
باید پرسید که بازگشت این جوانان به کشور خود و ساختن آن سرزمین ها در بلند مدت به ثبات منطقه بیشتر کمک می کند یا  هزینه های نظامی بسیار در آن کشورها؟

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید