ایران-دانشجویی- اعتراض دبیران شوراهای صنفی مناطق ۲،۳و۵ نسبت به آئین نامه شوراهای صنفی

0
637
اعتراض دبیران شوراهای صنفی مناطق ۲،۳و۵ نسبت به آئین نامه شوراهای صنفی
اعتراض دبیران شوراهای صنفی مناطق ۲،۳و۵ نسبت به آئین نامه شوراهای صنفی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۴/۱۸-مسولیت این نوشته به عهده نویسنده است
اطلاعیه شورای صنفی دانشجویان کشور
جلسه شوراهای صنفی مناطق ۲، ۳ و ۵ به میزبانی دانشگاه تبریز روز سه  شنبه مورخ ۱۳/۰۴/۹۶، با حضور جناب دکتر ریاضی معاونت امور دانشجویان داخل سازمان و مهندس پرهیزکار، معاونت پشتیبانی سازمان امور دانشجویان کشور و دکتر امامعلی پور معاونت دانشجویی دانشگاه تبریز و دبیر شورای معاونین دانشجویی منطقه سه، با هدف انتخاب یکی از چهار نماینده دانشجویی شورای مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی کشور برگزار شد.
در ابتدای جلسه دستور کار با محور اعلام کاندیداتوری برای نایب رئیسی جلسه و انتخاب منشی جلسه جهت نظارت بر انتخابات قرائت شد که با مخالفت دبیران شوراهای حاضر مواجه شد و دبیران مخالفت خود را با سازوکار در نظر گرفته شده در آیین نامه اعلام کردند و به اتفاق تمامی آرا با برگزاری انتخابات مخالفت و درخواست تشکیل اتحادیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور را داشتند.
در ادامه با بیان دیدگاهها در رابطه با
درخواست اتحادیه شوراهای صنفی کشور، توسط جناب دکتر ریاضی و دبیران شوراهای صنفی حاضر در جلسه مقرر گردید درخواست دبیران مناطق دو و سه و پنج مبنی بر تشکیل اتحادیه شوراهای صنفی کشور و جلسه سراسری دبیران شوراهای صنفی کشور با شخص وزیر علوم  به ریاست سازمان و وزارت علوم منتقل و اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد. همچنین دکتر ریاضی بیان داشتند در جلسات با سایر مناطق نیز در صورتی که خواست تمامی دبیران مناطق همین امر باشد مراتب به سازمان منتقل و اقدامات و تصمیمات لازم در این خصوص در سازمان اخذ خواهد شد.
در ادامه جلسه دبیران شورا های صنفی حاضر در جلسه درخواست نمودند که دانشگاههایی که به هر دلیلی هم اینک فاقد شورای صنفی دانشجویان هستند در مهرماه با نظارت سازمان امور دانشجویان انتخابات برگزار و شورای صنفی را تشکیل نمایند که جناب دکتر ریاضی در پاسخ به این درخواست اعلام کردند: سازمان امور دانشجویان کشور در نظر دارد به کلیه دانشگاهها ابلاغ نماید که حداکثر تا اول آبان ماه اقدام به برگزاری انتخابات نمایند. ایشان در ادامه با بیان این نکته که یکی از موانعی که موجب عدم تشکیل شوراهای صنفی در این دانشگاهها شده است وجود قانون حد نصاب شرکت حداقل ۲۵درصد دانشجویان در انتخابات می باشد که سازمان با بحث در رابطه با این موضوع به این جمع بندی رسیده است که این قانون به صورت دور اول با حضور ۲۰ درصد دانشجویان واجد شرایط و در صورت عدم تحقق این مقدار انتخابات در دور دوم با حضور ۱۰ درصد  دانشجویان دنبال شود و به رسمیت شناخته شود، که البته این جمع بندی همچنان ابلاغ نشده است.
در این جلسه دبیران حاضر با بیان مشکل سنوات دانشجویان ورودی بعد از سال ۹۳ درخواست اصلاح قانون سنوات را نمودند که جناب دکتر ریاضی با بیان اینکه این موضوع در حوزه معاونت آموزشی سازمان در حال بررسی است، اعلام کردند نظر مساعد سازمان نیز بر روی ۱۰ ترم سنوات مجاز می باشد که این موضوع در حال بررسی است و تمام تلاش ها بر این است که نتیجه بررسی این موضوع تا قبل از شروع نیمسال تحصیلی جدید مشخص و به دانشگاهها ابلاغ شود.
همچنین دبیران حاضر درخواست کردند به منظور بررسی تخصصی مشکلات دانشگاهها هیئت های بازرسی تشکیل و با مراجعه به دانشگاهها مشکلات دانشگاهها را از نزدیک بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع مشکلات انجام پذیرد که جناب دکتر ریاضی اعلام کردند موضوع را به وزیر علوم و سازمان منتقل خواهند نمود.
در پایان جلسه دبیران شوراهای صنفی حاضر، به بیان مشکلات دانشگاهی خود پرداختند و پاسخ های لازم در جهت رفع مشکلات را دریافت کردند. همچنین درخواست گردید که از این پس در بازدید های نمایندگان  سازمان امور دانشجویان کشور از دانشگاهها جلسه ای اختصاصی‌ با شورای صنفی دانشگاه برگزار گردد که جناب دکتر ریاضی بیان داشتند که این امر همواره در دستور کار سازمان امور دانشجویان بوده است و اجرا می شود.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید