ایران-خبرگزاری رویتر:‌ لایحه سنای آمریکا بعد از ارسال برای ترامپ طی ۱۰روز به‌طور اتوماتیک تبدیل به قانون می‌شود

0
664
خبرگزاری رویتر:‌ لایحه سنای آمریکا بعد از ارسال برای ترامپ طی ۱۰روز به‌طور اتوماتیک تبدیل به قانون می‌شود

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۵/۸-سنای آمریکا روز پنجشنبه به اتفاق آرا تحریمهای جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را در وضعیت سختی قرار داد، سنا ترامپ را مجبور می‌کند موضع شدیدی علیه مسکو اتخاذ کند و یا این‌که این لایحه را وتو کرده و اعضای حزب جمهوریخواه خود را خشمگین سازد.
مجلس سنای آمریکا این لایحه را که همچنین تحریم‌هایی علیه رژیم ایران و کره شمالی اعمال می‌کند با حمایت سناتورهای حزب جمهوریخواه و همچنین حزب دموکرات با رأی ۹۸ به ۲مورد تصویب قرار داد.
این اولین لایحه عمده سیاست خارجی است که تحت ریاست‌جمهوری ترامپ به تصویب کنگره می‌رسد.
اگر ترامپ تصمیم بگیرد که این لایحه را وتو کند انتظار می‌رود در دو مجلس رأی کافی برای لغو وتوی او را کسب کرده و این لایحه را به قانون تبدیل نماید.
رویتر افزود:‌ این لایحه همچنین علیه فعالیتهای رژیم ایران و کره شمالی از جمله برنامه‌های توسعه موشکی آنها و نقض حقوق‌بشر در این دو کشور تحریم‌هایی را اعمال می‌کند.
لایحه همچنین علیه هر کسی که در برنامه موشک بالستیک رژیم ایران شرکت دارد و کسانی که با آن معامله می‌کند، محدودیتهایی اعمال می‌کند. این تحریمها همچنین علیه سپاه پاسداران است که نیروی امنیتی و یک نیروی اقتصادی عمده می‌باشد.
سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی اوایل پنجشنبه به خبرنگاران گفت ”من حدس می‌زنم که ترامپ لایحه را امضا خواهد کرد“. یک مقام کاخ سفید گفت برای این‌که این لایحه روی میز ترامپ برسد می‌تواند دو روز زمان ببرد.
روز پنجشنبه قبل از رای‌گیری مجلس سنا سارا سندرز سخنگوی مطبوعاتی ترامپ گفت دولت ترامپ کماکان از تحریمهای قوی علیه روسیه، کره شمالی و رژیم ایران حمایت می‌کند.
زمانیکه ترامپ این لایحه را دریافت کند در صورتی‌که تا ۱۰روز بدون احتساب یکشنبه‌ها، آن را امضا نکند باید آن را وتو کند و از تبدیل اتوماتیک آن به قانون جلوگیری نماید.
اگر او انتخاب کند که لایحه را وتو کند در این حالت دو مجلس سنا و نمایندگان با دو سوم آرا می‌توانند وتوی او را لغو نمایند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید