ایران – اعتراضات وتجمعات دانشجویی در مهر ماه سال تحصیلی ۹۶-۹۷

0
838
اعتراضات وتجمعات دانشجویی در مهر ماه سال تحصیلی ۹۶-۹۷

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱۴-اعتراضات دانشجویان:
از شروع سال تحصیلی جدید دانشجویان در اکثر دانشگاههای کشور حرکتهای اعتراضی خود را شروع کردند و ۶۶ مورد اعتراض و تجمع را شکل دادند. ویژگی اعتراضات امسال این بود که حرکتهای دانشجویی رنگ و صبغه دیگری داشت و دانشجویان در هماهنگی و حمایت از اقشار دیگر تجمع کردند. برای مثال دانشجویان اراک در تجمعات خود از کارگران اعتصابی کارخانه های آذر آب و هپکو حمایت کردند.
بخش دیگری از اعتراضات دانشجویان حول فضای امنیتی حاکم بر محیط دانشگاه ها بود .
از اواخر مهرماه دانشجویان در اعتراض به روی کارآمدن منصور غلامی تجمعات خود را شروع کردند.
خواسته و حرف اصلی آنان در یک کلام آزادی بیان بود آنها از اینکه منصور غلامی دانشگاه بوعلی همدان را تبدیل به پادگان کرده و ابزاروآلات سرکوب برای دانشگاه تهیه کرده بود معترض بودند.
دانشجویان از اینکه در هنگام ریاست او یک دانشجوی دختر کشته شده بود معترض بودند و میخواستند حرفهایشان شنیده شود.
دانشجویان فریاد میزدند دانشگاه پادگان نیست .
ما دانشگاه امنیتی نمیخواهیم .
دانشگاه زنده است .
این اعتراضات در 5 شهر صورت گرفت. اعتراضات دانشجویی پیرامون کمبود فضای آموزشی؛ وضعیت خوابگاهها و افزایش شهریه ها بود. اما :
ویژگی برجسته اعتراضات ماه سپتامبر به ترتیب زیر بوده است:
یکم. استمرار حرکتهای اعتراضی غارت شدگان در شهرهای مختلف
دوم. استمرار تحصن غارت شدگان در تهران در مقابل قوه قضاییه و پیوستن سایر مالباختگان به آنها
سوم. شعارها رنگ و بوی سیاسی گرفته و بیان صرفا صنفی مشکلات درآمده است. شعارهایی مانند سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن
چهارم. اعتراض سراسری در منطقه کردنشین برای حمایت از کولبران و اعتراض به کشتن آنان
پنجم. حمایت دانشجویان از اعتراض کارگران کارخانه های آذرآب و هپکو در اراک
لیست حرکتها و اعتراضات در مهرماه ۹۶
لیست اعتراضات دانشجویان مهرماه ۹۶ـ اکتبر ۲۰۱۷
۱۲شهریور ماه؛ 300نفر از معلمان؛ کارگران و فعالین دانشجویی با صدور بیانیه مشترکی احضار محمود بهشتی لنگرودی و علی نجاتی را محکوم و خواهان توقف فوری احضار و بازداشت فعالین صنفی شدند.
۱۲شهریور ماه؛ دانشجویان بورسیه دانشگاه نفت در اعتراض به وضعیت استخدامی‌ خود اعتراض توئیتری به راه انداختند. این دانشجویان می‌گویند در دفترچه انتخاب رشته قرار بوده پس از فارغ التحصیلی جذب وزارت نفت شوند اما اکنون مشخص شده که بورسیه‌ای برای استخدام در کار نیست. دانشجویان دانشگاه نفت پیش از این نیز بارها نسبت به وضعیت نامشخص استخدامی خود اعتراض کرده‌ بودند.
۱۵شهریور ماه؛ دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد در اعتراض به افزایش 15درصدی شهریه در مقابل ساختمان آموزش این دانشگاه تجمع کردند.
۲۱شهریور ماه؛ جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در اعتراض به شهریه ای که دانشگاه مشخص کرده است تجمع و تحصن کردند.
۲۷شهریور ماه؛ 27شهریور جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد در اعتراض به افزایش 15درصدی شهریه های ثابت و متغیر تجمع کردند.
۱مهر ماه؛ دانشجویان دندانپزشکی جندی شاپور اهواز در اعتراض به کمبود فضای آموزشی در دانشکده؛ تجمع کردند.
۲مهر ماه؛ دانشجویان خوابگاه دختران دانشگاه بوعلی سینا در همدان در اعتراض به آماده نشدن مسئله اسکانشان در نمازخانه ها ساکن شدند.
۴مهر ماه؛ دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک در حمایت از کارگران این شهر در محوطه اصلی این دانشگاه تجمع کردند.
۴مهر ماه؛ چهارمین روز تجمع دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز در اعتراض به کمبود فضای آموزشی این دانشکده مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.
۵مهر ماه؛ اعتراض سراسری دانشجویان دوره روزانه دندان پزشکی جندی شاپور به کمبود فضای آموزشی وارد پنچمین روز خود شد و دانشکده دندان پزشکی بطور کامل تعطیل شد. دانشجویان دوره روزانه دندان پزشکی دانشگاه از دانشکده به سمت دفتر ریاست دانشگاه به حرکت درآمدند.
۲مهر ماه؛ جمعی از دانشجویان دختر دانشگاه بوعلی سینا در همدان برای پیگیری وضعیت خوابگاهها در اداره رفاه دانشگاه تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ دانش ‌آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت برای چندمین بار مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کردند. آنها طی بیانیه ‌ای اعلام کردند در اعتراض به مکانیزم جدید جذب دانشجویان و برگزاری مصاحبه‌ های غیرتخصصی دست به این تجمع زده‌اند.
۱۵مهر ماه؛ در شهرکرد جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در مقابل درب معاونت دانشجویی فرهنگی تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران شیراز در مقابل دانشگاه علوم پزشکی شیراز تجمع کرده و به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران اعتراض کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران مشهد در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران ارومیه در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
۱۵شهریور ماه؛ دانشجویان کمک پرستاری و بهیاری همدان در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
۱۵شهریور ماه؛ جمعی از بهیاران زنجان در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران در مقابل دانشگاه علوم پزشکی زنجان تجمع کردند.
۱۵شهریور ماه؛ بهیاران ایلام در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران استان لرستان مقابل دانشگاه علوم پزشکی در خرم آباد تجمع کردند و یک بیانیه صادر کردند.
۱۶مهر ماه؛ دانشجویان و فارغ ‌التحصیلان معترض دانشگاه صنعت نفت مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. آنها نامه ای اعتراضی به روحانی نوشتند و خواستند وزارت نفت به قانون و حکم دیوان عدالت اداری عمل کند.
۱۶مهر ماه؛ جمعی از کمک پرستاران تبریز در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال در مقابل دانشگاه علوم پزشکی تبریز تجمع کردند.
۱۶مهر ماه؛ جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نسبت به فوت یکی از دانشجویان به نام زهره که گفته میشود به دلیل نشت گاز در خوابگاه جان خود را از دست داده مقابل دانشگاه تجمع نموده و خواستار استعفای رییس دانشگاه شدند. پزشکی قانونی با لابی‌گری مسئولین، دلیل مرگ او را سکته اعلام کرد. دانشجویان در اعتراض به این مسئله تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در اعتراض به مرگ یکی از همکلاسیشان که در حمام خوابگاه در اثر گازگرفتگی جانسپرده بود؛ در مقابل ساختمان فرهنگی دانشگاه تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران کرمانشاه در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
۱۵مهر ماه؛ بهیاران سبزوار در اعتراض به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران تجمع کردند.
عده ‌ای از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه 5درصدی رزمندگان و ایثارگران در این آزمون، 18مهر برای دومین بار در یک هفته اخیر، مقابل مجلس تجمع کردند. دندانپزشکان تجمع کننده خواستار بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران بوده و اظهار می‌کردند در دفترچه ثبت‌نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است. آنها گفتند در دفترچه ثبت نام قید شده بوده است که بعد از ثبت نام تغییری در سهمیه های آزمون اعمال نمیشود و اعمال سهمیه 5 درصدی در حال حاضر غیر قانونی است.
۱۸مهر ماه؛ دانشجویان روزانه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به ادغام دانشجویان پردیس بین المللی با این دانشگاه اعتراض کردند.
۱۷مهر ماه؛ دانشجویان شبانه دانشگاه تهران در اعتراض به اختصاص ندادن خوابگاه به دانشجویان مقابل کوی دانشگاه تهران تجمع کردند.
۲۰مهر ماه؛ جمعی از دانشجویان و اساتید علوم تغذیه کشور در اعتراض به تصمیمات بورد تخصصی تغذیه و دفتر بهبود تغذیه مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند.
۲۳مهر ماه؛ گروهی از دانشجویان دانشگاه یاسوج به نابودی فضای سبز و آلاچیق هایی که در این دانشگاه برای استراحت دانشجویان در نظر گرفته شده بود اعتراض کردند.
۲۵مهر ماه؛ دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت در تهران در اعتراض به خلف وعدهها و قانون شکنیهای وزارت نفت در مسئله استخدام گروه الف این دانشگاه در مقابل شرکت ملی نفت ایران در تهران تجمع کردند.
۲۴مهر ماه؛ دانشجویان دانشگاه فنی صدوقی یزد در اعتراض به کیفیت نامناسب غذا؛ اعتراض کردند.
۲۶مهر ماه؛ دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت پایین غذای سلف سرویس؛ تجمع کردند.
۲۷مهر ماه؛ تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذای دانشگاه، ظروف ناهار خود را روی زمین چیدند.
۲۹مهر ماه؛ دانشجویان شبانه خوابگاههای دانشگاه خوارزمی کرج در اعتراض به نبود امکانات گرمایشی در محوطه سرپرستی این خوابگاه تجمع کردند.
۲۹مهر ب ماه؛ ه دنبال فراخوان قبلی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در اعتراض به وضعیت بد ساختمان دانشکده و عدم رسیدگی به مطالباتشان؛ تجمع و تحصن کردند.
۳۰مهر ماه؛ دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه یاسوج در اعتراض به نداشتن امکانات رفاهی مناسب در خوابگاه در دانشگاه تجمع کردند.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید