ایران -ترک تحصیل دانش آموزان دختر به دلیل کمبود مدرسه در” وَدگر” مهرستان

0
730
ترک تحصیل دانش آموزان دختر به دلیل کمبود مدرسه در” وَدگر” مهرستان

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱-روستای وَدگر از توابع بخش آشار شهرستان مهرستان دراستان سیستان وبلو چستان یک روستای ۱۸۰ خانواری در ۷۵ کیلومتری شهرستان مهرستان است. مشکلات بهداشتی و کمبود فضای آموزشی مهم ترین معضلات اهالی این منطقه به شمار می رود.
آسکانی دهیار این روستا با اشاره به تحصیل ۱۵۰ دانش آموز دختر و پسر در ۶ پایه مقطع ابتدایی در این روستا، اعلام کرد:
« دانش آموزان در سه اتاق اجاره ای بدون آب، برق، سرویس بهداشتی، وسایل سرمایشی و گرمایشی در حال تحصیل هستند».
دهیار روستای ودگر با بیان اینکه در این روستا فقط یک مدرسه آن هم در مقطع ابتدایی وجود دارد، گفت: «بیشتر دختران پس از پایان دوران ابتدایی ترک تحصیل می کنند و دانش آموزان پسر نیز برای ادامه تحصیل به روستاهای اطراف می روند».
آسکانی عدم وجود خوابگاه یا مدرسه شبانه روزی در روستاهای اطراف روستای ودگر را از دیگر مشکلاتی آموزشی در این منطقه بیان کرد که سد راه تحصیل دانش آموزان روستا شده است به طوریکه دانش آموزان پسر نیز مجبور هستند با سوختکش ها خود را به کلاس درس برسانند.
وی اضافه کرد:« به دلیل کمبود فضای آموزشی مقطع دبستان را به دو شیفت صبح و عصر تقسیم کرده اند تا مشکلات دیگری برای ۶ پایه تحصیلی این مدرسه به وجود نیاید و اکثر مدارس سیستان و بلوچستان خشت و گلی، قدیمی و تخریبی هستند».
این مشکلات درکشوری است که فریاد مردم از میزان اختلاس و چپاول و غارت سردمداران به آسمان بلند است و روزانه با شکل دادن تجمعات و اعتراضات مردمی خواستار مطالبات خودهستند و درشعارهایشان میگویند یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه.
آری اگر «یک اختلاس کم بشه» ما دیگر شاهد این مدارس کپری و ترک تحصیل کودکان و نوجوانان که سرمایه های این وطن هستند نخواهیم بود.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

 

نظر بدهید