ایران -ترک تحصیل دانش‌آموزان بدلیل نداشتن امکانات تحصیلی

0
656
ترک تحصیل دانش‌آموزان بدلیل نداشتن امکانات تحصیلی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۲۶-روستای بیورچ بخش گوهران شهرستان بشاگرد به علت نبود امکانات
تعدادی از دانش‌آموزان روستای بیورچ بخش گوهران شهرستان بشاگرد از اول مهر تاکنون به علت نبود امکانات در رفتن به مدرسه مشکل داشته و قصد ترک تحصیل‌ دارند.
در برخی از روستاهای منطقه محروم بشاگرد به دلیل اینکه دانش‌آموزان باید مسافت طولانی برای رسیدن به مدرسه را طی کنند و از طرفی عدم فراهم بودن وسایل نقلیه مناسب و نداشتن هزینه رفت‌وآمد، در نهایت مجبور به ترک تحصیل و منحل شدن کلاس درس شده است.
آغاز ماه مهر؛ آغاز سال تحصیلی نویدبخش حضور در کلاس‌های درس، شیطنت کنار دوستان در مدرسه، فراگرفتن علم و طی کردن پله‌های ترقی است اما این داستان در بشاگرد متفاوت است؛ بار دیگر مدارس باز شد و فصل زمستان، طغیان رودخانه‌ها و خاطرات تلخ تحصیل زیر سایه سنگین محرومیت خاطر همه را مکدّر می‌کند.
رویاهایی که آب با خود برد
حادثه تلخ غرق شدن دانش‌آموزان دختر بشاگردی در رودخانه جگین که در تاسوعا و عاشورای حسینی سال ۱۳۸۷ رخ داد‌‌، هنوز از خاطر مردم این منطقه پاک نشده است.
آب رویای پدر و مادرانی که فرزندان دلبندشان را برای تحصیل با هر مشقتی که بود به کیلومترها دورتر می‌فرستادند و بانوانی که شاید می‌خواستند با درس خواندن آینده خود و سرزمینشان را تغییر دهند، با خود برد.
پس از گذشت حدود یک دهه از این واقعه تلخ و اتفاقاتی که هرساله در ایّام مدرسه برای دانش‌آموزان مظلوم این منطقه رخ می‌دهد، هنوز اکثر جاده‌های بشاگرد مانند سابق به حال خود رها شده است.
۷۰دانش‌آموز روستای بیورچ بخش گوهران شهرستان بشاگرد که از اول مهر تاکنون به علت نبود امکانات آموزشی به مدرسه نرفته‌اند و قصد ترک تحصیل‌ دارند‌. این امر در نتیجه عدم توجه مسئولان به مشکلات زیرساختی در این منطقه است.
دانش‌آموزانی که هرروز باید کیلومترها مسیر خاکی و پر از گردنه «بیورچ» به «تیدر» را با وانت‌بار طی کنند، رغبتی برای ادامه تحصیل ندارند و خانواده‌هایشان نیز با رفتن به مدرسه با آن‌ها مخالفند.
اولیاء این دانش‌آموزان از روزهای بارانی، جاده‌های لغزنده و سختی کشیدن دلبندانشان زیر بمبِ باران می‌گویند و هرروز دلهره سالم برگشتنشان را دارند.
پرت شدن از وانت‌بار هنگام رفتن به مدرسه، تنفس گردوخاک جاده‌های خاکی، مدت‌ها پشت رودخانه منتظر ماندن و بی‌سرپناهی زیر قطرات سرد باران سهم دانش‌آموزان روستای بیورچ از خاطرات خوش دوران مدرسه است.
ترک تحصیل دانش‌آموزان روستای بیورچ بشاگردی
عضو شورای مردم بیورچ در خصوص نرفتن ۷۵ دانش‌آموز این روستا به مدرسه در سال جاری، اظهار کرد: نبود مدرسه در مقطع راهنمایی در روستا و مسافت طولانی تا نزدیک‌ترین مدرسه، باعث عدم حضور دانش‌آموزان از اول مهر تاکنون در کلاس‌های درس و ترغیب آن‌ها برای ترک تحصیل شده است.
حسن عید زاده افزود: جای سؤال دارد که چرا روستایی با ۷۵۰ نفر جمعیت و ۷۰ دانش‌آموز در مقطع راهنمایی، فقط یک مدرسه ابتدایی دارد و دانش‌آموزان برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید کیلومترها راه را بپیمایند.
وی بابیان اینکه ۹۰ درصد دانش‌آموزان بیورچ پیش از ورود به دانشگاه ترک تحصیل می‌کنند، گفت: اکثر دانش‌آموزان روستا به‌ویژه دختران پس از پایان مقطع ابتدایی به دلیل نبود امکانات و خطرات رفت‌وآمدی تصمیم به ترک تحصیل می‌گیرند که این پدیده بسیار ناخوشایند است.
عید زاده با اشاره به مشکلات دانش‌آموزان و اولیاء آن‌ها در بحث رفت‌وآمد به مدرسه، بیان کرد: جاده‌های لغزنده و طغیان سیل براثر بارندگی یکی از اصلی‌ترین مسائل بخش است که مشکلات فراوانی را به بار آورده است.
نماینده مردم بیورچ‌ افزود: در سال‌های گذشته طغیان سیل باعث شده دانش‌آموزان دختر روستا که از مدرسه به خانه بازمی‌گشتند تا پاسی از شب زیر باران پشت رودخانه منتظر بمانند تا در نهایت با استفاده از طناب آن‌ها را عبور دهند.
عید زاده بابیان اینکه وسیله نقلیه حمل دانش‌آموزان وانت سایپا است، اظهار کرد: جاده‌های این منطقه عموماً خاکی و پر از گردنه و پیچ‌های خطرساز است که تاکنون چندین تن از دانش‌آموزان در مسیر رفتن به مدرسه از ماشین به بیرون پرت شده‌اند.
روستاهایی با تعداد جمعیت و دانش‌آموز کمتر مدرسه راهنمایی دارند اما پس از گذشت این‌همه سال و به بار آمدن مشکلات متعدد جای سؤال است که چرا حتی چند عدد کلاس درس کانکسی در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌دهند تا در آرامش به تحصیل بپردازند.
وی یادآور شد: در همین روستا مدرسه شش کلاسه ابتدایی وجود دارد که می‌توان نوبت مخالف آن را به راهنمایی در صورت تأمین نیروی آموزشی اختصاص داد.
عید زاده خاطرنشان کرد: در تعجبیم از مسئولانی که خود بارها در این مسیر تردد کرده‌اند و با خطرات آن آشنا هستند اما قدمی برای بهبود آن انجام نمی‌دهند و انتظار داریم هرچه سریع‌تر با برقراری عدالت آموزشی، تحصیل بی‌دغدغه و همراه با آرامش را برای آینده‌سازان این سرزمین فراهم آورند تا شاهد پدیده ترک تحصیل در سطح شهرستان نباشیم.
عدم وجود مدارس در مناطق محروم بشاگرد و وجود مدارس تخریبی وضعیت نگران‌کننده‌ای در زمینه تحصیل دانش‌آموزان این شهرستان به وجود آورده که ضرورت دارد مسئولان مربوطه برای فراهم کردن فضای آموزشی، بازسازی و بهبود شرایط فیزیکی اقدامات جدی انجام داده تا بسترهای لازم برای باسواد شدن دانش‌آموزان بشاگردی فراهم شود.
در همین خصوص رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان بشاگرد گفت: طبق قانون تا ظرفیت کلاس‌ها در روستاها به حدنصاب نرسد، امکان ایجاد مدرسه و اختصاص معلم نداریم.
وی بابیان اینکه در روستای بشاگرد مینی‌بوس اجاره‌ای و کرایه چندانی وجود ندارد، تصریح کرد: به‌طورکلی چهار مینی‌بوس کرایه‌ای را برای بخش مرکزی شهرستان بشاگرد در نظر گرفته‌ایم البته اگر مینی‌بوس هم بود تفاوتی نداشت زیرا امکان تردد در آن مسیر برای این نوع خودرو وجود ندارد.
رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان بشاگرد بابیان اینکه طبق قانون برای ایجاد مدرسه و اختصاص معلم در روستایی باید در سامانه ثبت‌نام ۶۰ نفر پسر یا ۶۰ نفر دختر ثبت‌نام کرده باشند، افزود: کل دانش‌آموزان ثبت‌نامی این روستا در سامانه ۳۹ نفر شامل ۱۹ دختر و ۲۰ پس است که در فضای مجازی از ۷۵ دانش‌آموز نام‌برده شده است.
وی اضافه کرد: براساس کد ملی این پایش صورت گرفته است و سایر دانش‌آموزان مطرح‌شده در قلعه قاضی، بندرعباس و سایر مناطق در حال تحصیل هستند و اینکه گفته می‌شود ۷۵ نفر دانش‌آموز به روستای تیدر برای تحصیل می‌آیند صحیح نیست.
روشن‌ضمیر بابیان اینکه طبق قانون تا این ظرفیت به حدنصاب نرسد امکان ایجاد مدرسه و اختصاص معلم نداریم، تصریح کرد: امیدواریم با ایجاد مدارسی شبانه‌روزی در روستاهای مرکزی مشکل افت تحصیلی و عبور و مرور دانش‌آموزان از روستاهای هم‌جوار را کاهش دهیم.
رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان بشاگرد در پایان گفت: مسیر روستای بیورچ تا تیدر نیز توسط اداره کل راه و شهرسازی زیرسازی شده و به دنبال اعتبارات لازم برای آسفالت آن هستند تا مشکل تردد دانش‌آموزان برطرف شود.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید