ایران – تاریخچه دانشگاه صنعتی شریف و مفاخر آن

0
817
تاریخچه دانشگاه صنعتی شریف و مفاخر آن

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۹/۴-دانشگاه صنعتی شریف دانشگاهی دولتی واقع در خیابان آزادی تهران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با نام دانشگاه صنعتی آریامهر بنیانگذاری شد که پس از انقلاب ضدسلطنتی مردم ایران، در آبان ۱۳۵۸، به‌افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن دانشگاه بنام مجید شریف واقفی، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد. دانشگاه صنعتی شریف در محله طرشت تهران در نزدیکی میدان آزادی واقع شده، و پردیسی نیز در جزیره کیش در خلیج فارس دارد.
دانشگاه صنعتی آریامهر در سال ۱۳۴۴ با هدف تربیت و تأمین بخشی از نیروهای متخصص مورد نیاز ایران، در سطوح بالای علمی و به دست دکتر محمد علی مجتهدی تأسیس گردید.
با استخدام حدود ۵۰ عضو هیئت علمی، در اولین دوره ی پذیرش دانشجو در مهر ۱۳۴۵، حدود ۴۰۰ دانشجو در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی متالورژی پذیرفته شدند. سال بعد دانشکده‌های «فیزیک»، «علوم ریاضی» و «مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی» ایجاد شدند. در سال ۱۳۴۸، دانشکده شیمی تأسیس شد و همچنین دانشکده مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی در سطح کارشناسی دانشجو پذیرفت و به دانشکده مهندسی صنایع تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۰ نیز دانشکده مهندسی عمران فعلی با نام دانشکده مهندسی سازه تأسیس شد.
این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان، دانشگاهی جوان و در حال رشد است.
این دانشگاه به همراه «دانشگاه صنعتی اصفهان» مستقیماً بر اساس ساختار دانشگاه‌ام آی تی در آمریکا الگوبرداری شدند. معمار اصلی آن حسین امانت، طراح و معمار مشهور ایرانی بود. از جمله وقایع برجسته یی که در دهه ۸۰شمسی در این دانشگاه رخ داد آن بود که دانشجویان و کادر علمی این دانشگاه در مقابل تلاش حکومت برای دفن کردن استخوانهای کشته شدگان جنگ در این دانشگاه ایستادگی کردند و این دانشگاه شاهد ناآرامی ها و تلاطم های سیاسی زیادی در این دوره بود.

این دانشگاه بسیاری از بهترین دانشجویان ایران را برای تحصیل جذب کرده است. از ۵۰۰ هزار نفری که هر ساله در کنکور پذیرفته می‌شوند، ۸۰۰ نفر بالا می‌توانند وارد این دانشگاه بشوند. این دانشگاه ام‌آی‌تی ایران خوانده شده‌است. دانش‌آموختگان این دانشگاه سهم عظیمی از نخبگان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که در ۵۰ سال گذشته تأسیس شده ۴۰۰ ام است. دانش‌آموختگان این دانشگاه، به دلیل اعتبار آن، برای انتصاب در مدیریت‌های علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند.
دانشگاه صنعنتی شریف در کنار جایگاه علمی بالای خود فارغ التحصیلان تأثیر گذاری را هم تقدیم جامعه ایران کرد که از آن جمله می توان افراد زیر را نام برد:
مجید شریف واقفی که دانشگاه به نام اوست
مریم رجوی رهبر اپوزیسیون سرنگونی طلب
مجید شریف که در سال ۱۳۷۷ در جریان قتل های زنجیره یی توسط وزارت اطلاعات به قتل رسید
اشرف ربیعی که در جریان حمله پاسداران به پایگاه مجاهدین خلق در بهمن سال ۶۰ به شهادت رسید
فدایی خلق مجید احمدزاده فارغ التحصیل برق که در سال ۱۳۵۰ اعدام شد
و هزاران چهره علمی و سیاسی و مبارزاتی دیگر که در خدمت گذاری به مردم شان هزینه دادند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید