ایران – بیکاری یک میلیون فارغ التحصیل سال ۹۵ پس از اتمام تحصیل

0
573
بیکاری یک میلیون فارغ التحصیل سال ۹۵ پس از اتمام تحصیل

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۵-فارغ التحصیل باشی یا نباشی؛ بیکاری
بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار؛ نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۶ با افزایش ۱.۴ درصدی، ۱۲.۴ درصد اعلام شده است. این در حالی است که رئیس مرکز آمار ایران می‌گوید که اگر تعریف نرخ بیکاری تغییر کند، ۲۲ درصد جمعیت ایران بیکار است.
این بدان معناست که اگر قرار باشد همه کسانی که در طول هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند، بیکار محسوب شوند، نرخ بیکاری با ۱۰ درصد افزایش به ۲۲ درصد خواهد رسید. بررسی سنی جمعیت بیکاران کشور نشان می‌دهد که بخش عمده افزایش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر، ناشی از افزایش بیکاری جمعیت جوان بوده که بخش عمده آنها نیز جزو دانش‌آموختگان دانشگاهی هستند.
البته آمارها فقط به‌اینجا ختم نمی‌شوند. سیدضیا هاشمی سرپرست وزارت علوم در اجلاس سراسری مدیران دانشگاه فنی حرفه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در هتل المپیک تهران برگزار شد، اعلام کرد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها ۴۰ درصد از جمعیت بیکار کشور را تشکیل می‌دهند.
طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد(the World Economic Forum)، ایران از نظر تعداد دانشجویانی که سالانه در رشته‌های مهندسی فارغ‌التحصیلان می‌شوند؛ در رتبه سوم دنیا قرار دارد.
اما آماری که از سرانجام این فارغ التحصیلان منتشر می شود، نشان از بحرانی مهم در زمینه بیکاری می‌دهد. بر اساس آمارها در سال 95 یک میلیون فارغ التحصیل پس از اتمام تحصیل خود بیکار بودند.
در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی سخنانی در جلسه شورای اداری استان گیلان، بیکاری را بزرگ ترین چالش کشورعنوان کرده و خبر از نرخ بیکاری بالاتر از ۲۵ درصد در میان جوانان تحصیل‌کرده جویای کار داده بود.
از نظر کارشناسان مهم‌ترین دلیل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مرتبط نبودن رشته های تحصیلی، با نیازهای بازار کار است.
نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در حال حاضر ۱۸.۹ درصد است و از میان ۱۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی ۱۹ نفر بیکار هستند. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مرد ۱۲.۹ درصد و برای زنان ۳۱.۳ درصد گزارش شده است.
به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ مرد فارغ التحصیل حدود ۱۳ نفر و از هر ۱۰۰ زن فارغ التحصیل بیش از ۳۱ نفر بیکار هستند. حتی آمارها نشان می‌دهد از هر دو نفر که به دانشگاه رفته‌اند؛ یکی هدفی نداشته و خانه‌نشین شده، میلیون‌ها نفر فقط برای مدرک درس خوانده‌اند. نرخ بیکاری زنان فارغ‌التحصیل به ۶۵.۵ درصد رسیده است.
مسئله بیکاری فارغ التحصیلان چیزی نیست که با یک یا دوسال کار «وعده‌ای» حل شود، اهمیت این مسئله تا جایی است که تمامی دولت‌ها به‌منظور جلب نظر مردم و اخذ رأی آنان، در زمان تبلیغات انتخاباتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و الویت‌های کاری خود را پرداختن به مسئله بیکاری جوانان و ایجاد اشتغال اعلام می‌کنند.
اما واقعیت این است که ریشه بیکاری مردم ایران ناشی از یک ساختار غلط اقتصادی اجتماعی وسیاسی است که درطی ۳۹سال حکومت غارت وچپاول شکل گرفته است.
رانت خواری و اختلاسهای پی در پی و تاراج درآمد های مردم ایران و ریختن در تنور جنگهای سوریه و عراق و لبنان نتیجه ای جز بیکاری فارغ التحصیلان ایرانی ندارد.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید