ایران -به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

0
697
به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۱۸-همزمان با ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام
از۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ تا ابتدای اکتبر ۲۰۱۷، حداقل ۵۰۸ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، نه تنها هیچ کاهشی نداشته است بلکه حداقل حدود ۱درصد رشد داشته است، صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند و همچنین باید توجه داشت به دلیل عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران گزارش پیش رو را نمی‌توان عاری از کاستی دانست.
از تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ تا ابتدای اکتبر ۲۰۱۷ تعداد ۳۸۱ گزارش از سوی نهاد آمار و نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در رابطه با اعدام به ثبت رسیده است که شامل محکومیت حداقل ۲۲۳ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام حداقل ۵۰۸ نفر است که از این تعداد ۳۲ نفر در ملاء عام اعدام شدند، از میان قربانیانی که هویتشان احراز شده، جنسیت ۶ تن از اعدام شدگان زن بوده و همینطور سن ۶ تن از اعدام شدگان در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال بوده است.
اعدام متهمان زیر ۱۸ سال در حالی رخ می دهد که در برخی موارد علاوه بر فقدان مدرک و سند معتبر علیه متهم، دادگاه بی توجه به وضعیت جسمی و سنی متهم او را به اعدام محکوم کرده است، تعداد ۷ نفر کودک-مجرم نیز به اعدام محکوم شده اند، محکومینی که مدعی هستند در اکثر موارد تحت فشار روحی شدید و شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده اند.
اجرای حکم اعدام در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هیچ کاهشی نداشته و حتی حدود ۱% رشد داشته است، این افزایش اجرا در حالی است که صدور احکام اعدام با کاهش ۶۲% همراه بوده است، تعداد اعدام های در ملاء عام ۵% نسبت به دوره مشابه قبل کاهش داشته است و اعدام زنان نیز ۳۳٪ کاهش را نشان می دهد.
۵۷٪ اعدام شدگان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شدند، ۳۶٪ به اتهام قتل، ۴٪ به اتهام تجاوز به عنف، ۲٪ به اتهامات سیاسی یا امنیتی و ۱% سایر موارد را در بر میگیرد.
آمار فزاینده اعدام جرایم مواد مخدر در حالی رخ می‌دهد که مجلس ایران متممی را تصویب کرده است که شرایط قانونی برای صدور مجازات اعدام در ارتباط با جرایم مواد مخدر را محدودتر می کند به طوری که می تواند تخفیف مجازات اعدام چند هزار زندانی را به دنبال داشته باشد اما برای آنکه قانونی شود نیازمند تصویب شورای نگهبان خواهد بود.
همانطور که اشاره شد علارغم تمام تلاش ها و فشارها هیچ آمار جامع و بی نقصی از تعداد اعدام های انجام شده وجود ندارد در حدی که یکی از نمایندگان مجلس به تازگی اعلام کرد قوه قضائیه آمار اعدامی‌های جرایم موادمخدر را به ما اعلام نمی کند.
استان البرز با سه زندان پرجمعیت و مهم کشور که عمدتاً مربوط به نگهداری از متهمان جرایم خشن می‌باشند, با حداقل ۱۲۷ مورد اعدام در طی بازه زمانی ذکر شده که تعداد کثیری از آنها به صورت گروهی اعدام شده‌اند؛ صدرنشین قربانگاه محکومان به اعدام است.
همچنین بیشترین اعدام انجام شده در زندان ها نیز در استان البرز و در زندان رجایی شهر کرج انجام شده است، در طی بازه زمانی ذکر شده تعداد ۷۳ نفر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده اند. عمده ی این اعدام ها به صورت گروهی انجام شده اند.
بر اساس آمارهای ارایه شده ۶٪ اعدام ها در ملاء عام و انظار عمومی به اجرا در آمده است.
استان هایی که بیشترین اعدام در ملاءعام در آنها انجام شده است عبارتند از: استان هرمزگان که با ۷ مورد اعدام در ملاءعام در رده اول و استان خراسان رضوی با ۵ مورد اعدام در ملاءعام در رده دوم قرار دارد.
اعدام مخفیانه زندانیان نیزدرایران گزارش شده است که معمولادررسانه ها اعلام نشده است که اغلب بصورت جمعی انجام شده است.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید