ایران- افزایش اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشگاه‌های پزشکی

0
652
افزایش اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشگاه‌های پزشکی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۱۹-صفحه دانشجویی دانشجویان علوم پزشکی بهشتی با انتشار تصویر نیازمندی‌های روزنامه نوشت: «به یک سرپناه زیستن با قیمت غیرنجومی نیازمندیم» و با منشن کردن صفحه وزیر بهداشت در اینستاگرام نوشت: «دانشجویان بیچاره را با حقوق‌بگیران نجومی اشتباه گرفته‌اید جناب.»
ماهیانه اتاق‌های ۶ نفره ۶۰ هزار تومان،
پنج نفره ۷۵ هزار تومان،
چهار نفره ۱۰۰ هزار تومان؛
و هزینه اتاق‌های سه نفره ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده است!
شاید دانشجویانی که برای ثبت‌نام وام تحصیلی ۴۰۰ هزار تومانی وارد سامانه تسهیلات رفاهی وزارت بهداشت شدند، اولین کسانی بودند که خبر افزایش نامتعارف و دو برابری هزینه اسکان خوابگاه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی را رسانه‌ای کردند.
این در حالی است که وام تحصیلی ارائه‌شده به دانشجویان علوم پزشکی برای هر ترم تحصیلی همان‌طور که گفته شد چیزی در حدود ۴۰۰ هزار تومان است و این نرخ وام در چند سال اخیر با نوسانات لاک‌پشتی در همین حدود باقی مانده است تا جایی که برای اولین‌بار با این افزایش به اصطلاح نجومی نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ها هزینه یک ترم اسکان در خوابگاه برای بسیاری از دانشجویان در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان شده است و این یعنی چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان بالاتر از وام کمک‌هزینه تحصیلی که وزارت بهداشت آن هم با کلی بوروکراسی اداری و دیرکرد به دانشجویان می‌پردازد؛ وامی که حتی برای اسکان دانشجویان نیز کافی نیست چه برسد به مصارف ضروری دیگر.
فراهانی، معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت مرداد امسال از تعیین نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ها بر اساس میزان امکانات و نوع شهر ونیز افزایش بسیار اندک نرخ اسکان نسبت به سال گذشته خبر داده بود که با توجه به وضع موجود نه آن افزایش به همان اندک درصدی بود که گفته شد و نه سازماندهی برای تیپ‌بندی خوابگاه‌ها صورت گرفت. به‌گونه‌ای که در بسیاری از دانشگاه‌ها نرخ جدید خوابگاه‌های دولتی بسیار بیشتر از اجاره‌بهای پانسیون‌ها و خوابگاه‌های آزاد شده است.
همین امر سبب شده تعدادی از دانشجویان تصمیم بگیرند عطای خوابگاه‌های دولتی را به لقایشان ببخشند و در خوابگاه‌های آزاد ساکن شوند که این نیز با توجه به نبود نظارت بر این خوابگاه‌های آزاد خود در درازمدت دانشگاه‌ها را با معضلات جدید فرهنگی و اخلاقی روبه‌رو خواهد کرد.
این مساله زمانی دردآور‌تر می‌شود که خوابگاه‌های علوم پزشکی از لحاظ امکانات و مدیریتی در وضعیت اسفباری به سر می‌برند. همین هفته پیش بود که دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به علت نقص در سیستم گرمایشی خوابگاه دولتی دچار گازگرفتگی شد و فوت کرد.
پگاه که دانشجوی رشته علوم تغذیه در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران است در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید: «واقعا با دیدن این جهش ناگهانی شوکه شدم؛ اول فکر می‌کردم شاید اشتباهی در سیستم رخ داده باشد که وقتی شنیدم برای دوستانم هم همین مبلغ ثبت شده است فهمیدم افزایش صورت گرفته آن هم چیزی در حدود دو برابر! این در حالی است که از لحاظ امکانات رفاهی و خدماتی هیچ‌گونه بهبودی صورت نگرفته و حتی بعضا وضعیت بد‌تر هم شده است.»
او ادامه می‌دهد: «متاسفانه دانشجویان علوم پزشکی همیشه تحت ظلم سیاست‌های غلط وزارت بهداشت هستند و چون نوعا این دانشجویان به خاطر سنگینی دروس و مشکلات دیگر وقتی برای سازماندهی اعتراض و مطالبه حقوق خودشان ندارد، شاهد ادامه‌دار شدن مشکلات هستیم.»
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید