ایران -اعزام دانش آموزان کرد به مناطق جنگی نقض آشکار کنوانسیونهای جهانی

0
661
اعزام دانش آموزان کرد به مناطق جنگی نقض آشکار کنوانسیونهای جهانی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱-نوجوانانِ دانش‌آموز کورد در شرق کردستان، طی سال تحصیلی از آموزش‌وپرورش به زبان خود منع گشته و هیچ‌گاه ماده ۱۵ قانون اساسی در جغرافیای ایران، برای دیگر ملیت‌ها به اجر ا گذاشته نشده است.

حکام تهران در ادامه فرهنگ نظامی‌گری و نهادینه کردن برنامه‌های فکری، عقیدتی، دینی و مذهبی خود بر کودکان، اقدام به اعزام دانش آموزان کرد به مناطق جنگی می‌نمایند.
روز شنبه ۲۹ مهر۹۶ ۱۵۸ نفر از دانش آموزان دختر شهرستان بانه به مناطق عملیاتی و جنگی «سیران بند بانه و باشگاه افسران و تپه الله‌اکبر سنه» اعزام شدند و در رزمایشی به نام «شب‌های آسمانی» شرکت کردند.
هم چنین در ۲۵ مهرماه ۹۶ ؛۲۸۰ دانش‌آموز از شهر سنه به مناطق عملیاتی اعزام‌شده بودند. به گفته یکی از مسئولان این برنامه‌ها، سالانه نزدیک به پنج میلیون نفر از سراسر جغرافیای ایران به این مناطق اعزام می‌شوند.
طبق ماده ۳۰ کنوانسیون حقوق کودک در کشورهایی‌ که‌ اقلیت‌های‌ قومی‌ و مذهبی و یا اشخاص‌ بومی زندگی می‌کنند، کودکی که‌ متعلق‌ به‌ این‌ اقلیت‌ها است‌ باید به‌ همراه‌ سایر اعضای گروهش‌ از حق‌ برخورداری‌ از فرهنگ‌ و تعلیم‌ و انجام‌ اعمال‌ مذهبی‌ خود و یا زبان‌ خویش‌ برخوردار باشد که در ایران اشغال شده این حق نقض شده است.
همچنین در بند یک ماده ۱۳ کنوانسیون حقوق کودک آماده است؛ کودک‌ دارای‌ حق‌ آزادی‌ ابراز عقیده‌ است. این‌ حق‌ شامل‌ آزادی جستجو، دریافت‌ و رساندن‌ اطلاعات‌ و عقاید از هر نوع‌، بدون‌ توجه‌ به‌ مرزها، کتبی‌ یا شفاهی‌ یا چاپ‌شده، به‌ شکل‌ آثار هنری‌ یا از طریق‌ هر رسانه‌ دیگری‌ به‌ انتخاب‌ کودک‌ است. ازنظر این‌ کنوانسیون‌ منظور از کودک‌ افراد انسانی‌ زیر سن‌ ۱۸ سال‌ است‌.
اما درایران تحت ستم هیچ حقوقی برای کودکان به رسمیت شناخته شده نیست .

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید