ایران-آمار بالای ترک تحصیل دختران مرزنشین

0
544
آمار بالای ترک تحصیل دختران مرزنشین

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۳-چندی پیش تحلیلی منتشر شده بود مبنی بر اینکه ۵۰ درصد دانش آموزان دختر مناطق مرزنشین به علت ازدواج های زودهنگام ترک تحصیل می کنند.
علت اصلی ترک تحصیل و ازدواج دختران این مناطق چیزی فراتر از مسایل فرهنگی است و بیش تر ریشه در مسایل اقتصادی خانواده ها و کمبود مدارس دارد.
هنگامی که خانواده ها تمکن مالی لازم را ندارند مجبور هستند که دختران و حتی پسران را از مدرسه گرفته و دختران را راهی خانه ی بخت کنند و پسران را راهی بازار کار کنند و با همین شرایط است که آمار تارکان و بازماندگان از تحصیل در استان سیستان وبلوچستان به رقم وحشتناک ۱۲۰ هزار نفر میرسد
فراوان داریم ترک تحصیل هایی که به علت مختلط بودن مدارس است و یا کمبود مدارس که باز هم برای دختران انتهایش میشود ترک مدرسه وازدواج های زودهنگام.
لذا اگر بخواهیم خیلی خلاصه مساله را بررسی نماییم، باید گفت که ریشه ی اصلی معضل را باید در مسایلی مانند اقتصادی و فضاهای آموزشی جستجو نمود و نه صرفا مسایل فرهنگی و ازدواج، چرا که درصد زیادی از ازدواج ها خود معلول هستند.
کافیست نگاهی هم به آمار رسمی جمعیت جوان، بیکاران مطلق، خانواده های زیر خط فقر و در نهایت سرانه ی صفر آموزشی و کمبود مدارس و مساحت استان (میانگین فاصله ی ۳۰ کیلومتری مدارس از یکدیگر! سرانه ی تقریبی فضای آموزشی یک پنجم، نسبت به میانگین کشوری ) بیندازیم و کنار هم قرار دهیم تا دریابیم که ریشه ی اصلی مشکل در کجاست.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید