امیلیانو زاپاتا :ایستاده مردن بهتر از روی دو زانو زندگی کردن است

0
598
امیلیانو زاپاتا
امیلیانو زاپاتا :ایستاده مردن بهتر از روی دو زانو زندگی کردن است

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۱/۲۱-امیلیانو زاپاتا :ایستاده مردن بهتر از روی دو زانو زندگی کردن است

امیلیانو زاپاتا :ایستاده مردن بهتر از روی دو زانو زندگی کردن است
زاپاتا درتاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۱۹ درشهر چینامکا بدست عوامل دیکتاتوری مکزیک به قتل رسید.
این انقلابی مکزیکی همواره یکی از الگوهای تاریخی برای خلق های محروم بخصوص کشاورزان در تسلیم نشدن دربرابر ستم و استبداد است.
امیلیانو زاپاتا سالازارمعروف به امیلیانو زاپاتا یا امیلیانو ساپاتا، یکی از رهبران برجستهٔ انقلاب مکزیک علیه حکومت دیکتاتوری پورفیریو دیاس بود.زاپاتا مدافع پیشرو انقلاب در زمینه کشاورزی و یکی از قهرمانان مشهور و اسطوره‌ای مکزیک بود.
وی تشکیل دهنده و رهبر یک نیروی مهم انقلابی بود که در طول انقلاب مکزیک با نام «ارتش آزادی‌بخش جنوب» شناخته می‌شد و به دلیل نقش مؤثری که در جریان انقلاب داشت به یکی از قهرمانان ملی مکزیک بدل شد و به همین دلیل جنبش انقلابی‌ای را که در سال ۱۹۹۴ میلادی از ایالت چیاپاس مکزیک آغاز شد به احترام او ساپاتیستا یا ساپاتیستاس می‌خوانند.

زاپاتا در سن ۳۰ سالگی فرمانده نیروهای دفاعی روستا شد و این امر او را به سخنگو و نمایندهٔ هم ولایتی‌هایش بدل کرد. وی خیلی زود برای به رسمیت شناختن حقوق سرخ‌پوستان بومی وارد بحث و جدل و در نهایت درگیری شد.در سال ۱۹۱۹ میلادی، زاپاتا با اینکه ژنرال «پابلو گونزالس» و ستوان او، سرهنگ «خسوس گواخاردو» با دقت در کمین او بودند توانست از دست آنها فرار کند.
در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۱۹ میلادی، «گواخاردو» زاپاتا را به اِسیندا دِ سَن خوان در شهر چینامِکا دعوت کرد. وقتی زاپاتا وارد به مکان ملاقات شد، مردان در کمین نشستهٔ «گواخاردو» او را به گلوله بستند و کشتند.
بدن بیجان زاپاتا به شهر کواوتلا برده شد تا مرگش ثابت شود.


در سال ۱۹۵۲ فیلمی با عنوان زنده‌باد زاپاتا!، به کارگردانی الیا کازان و با بازی مارلون براندو و آنتونی کوئین، بر اساس سرگذشت وی تهیه شد.
امیلیانو زاپاتا:
ایستاده مردن بهتر از روی دو زانو زندگی کردن است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید