العربیه:انتخاب دبیر کل جدید سازمان مجاهدین خلق ایران

0
783
العربیه:انتخاب دبیر کل جدید سازمان مجاهدین خلق ایران

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۶/۱۷-العربیه در رابطه با انتخاب خانم زهرا مریخی به عنوان مسول اول سازمان مجاهدین خلق ایران نوشت: سازمان مجاهدین خلق یکی از مخالفان عمده جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در کنگره سراسری خود، زهرا مریخى را به عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب کرد.
به گفته این سازمان در کنگره سراسری مجاهدین خلق که همزمان در تیرانا و 5 کشور دیگر برگزار شد، در پنجاه و دومین سالگرد تاسیس خود، زهرا مریخی را به جاى زهره اخیانی که از سپتامبر ۲۰۱۱ دبیرکل بود و ریاست کنگره را برعهده داشت، به عنوان دبیر کل جدید انتخاب کرد.
بنا به آنچه در بیانیه سازمان مجاهدین خلق آمده، طبق آیین نامه داخلی سازمان، دبیرکل برای یک دوره 2 ساله قابل تمدید انتخاب می‌شود. این انتخابات در سه مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول اعضای شورای مرکزی و در مرحله دوم مسئولین و کادرها در بخش‌های مختلف بطور مخفی رأی می‌دهند. در مرحله سوم، در کنگره سراسری مجاهدین بطور علنی با بلند کردن دست رأی می‌دهند.
در مرحله اول ( ۲۰ اوت ۲۰۱۷)، مریخی اکثریت آرای شورای مرکزی را از میان ۱۲ کاندیدا بدست آورد که 4 نفر اول برای مرحله دوم معرفی شدند. در مرحله دوم (۳سپتامبر ۲۰۱۷) در ۱۰مرکز رأی گیری شد که وى مجددا اکثریت آرا را کسب کرد. در مرحله نهایی در اجتماع سراسری، مریخی به اتفاق آراء به عنوان دبیرکل انتخاب شد.
زهرا مریخی پیش از این هماهنگ کننده دفاتر مریم رجوی و نایب رئیس شورای مرکزی مجاهدین خلق بود. او متولد ۱۹۵۹ در قائمشهر در شمال ایران است که در جریان انقلاب با سازمان مجاهدین آشنا شد. پس از انقلاب در قائمشهر به مجاهدین پیوست و مسئولیت بخش زنان را به عهده گرفت و سپس عضو تحریریه نشریه “مجاهد” در استان مازندران به نام طلاونگ شد. در ۱۹۸۱ درتهران مسئولیت سرپل شاخهٌ جنگل مجاهدین را به‌عهده گرفت. در ۱۹۸۴ به پایگاه‌های این سازمان مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت. در ۱۹۸۵ عضو شورای مرکزی سازمان شد. برادر کوچکتر او علی مریخی در سال ۱۹۸۸ در درگیری با سپاه پاسداران کشته شد.
خانم مریخی مدتی مسئول تشکیلات مجاهدین در اسکاندیناوی و آلمان بود. در سال۱۹۹۱ عضو هیأت اجرایی سازمان شد و مسئولیت رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به‌عهده گرفت. در ۱۹۹۲ به عضویت “شورای ملی مقاومت” که جناح سیاسى سازمان مجاهدین خلق محسوب مى‌شود در آمد و در ۱۹۹۳ به عنوان مسئول کمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد.
او از سال ۲۰۰۳تا امروز هماهنگ کننده دفاتر مریم رجوی و همزمان از همردیفان دبیرکل مجاهدین بود. او از سال ۲۰۱۴نایب رئیس شورای مرکزی شد.
مریم رجوی، رئیس “شوراى ملى مقاومت ایران” درباره انتخاب مریخى گفت که “در اوج دمکراتیسم و انسجام و شکوفایی و در راستای سرنگونی فاشیسم دینی است که در هم شکستن طلسم ارتجاع و اختناق را نوید می‌دهد”.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید