افزایش شهریه ها وهزینه های تحصیل دردانشگاه ها تابع افزایش تورم است

0
534
افزایش شهریه ها وهزینه های تحصیل دردانشگاه ها
افزایش شهریه ها وهزینه های تحصیل دردانشگاه ها تابع افزایش تورم است

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۶/۱۹-افزایش شهریه ها وهزینه های تحصیل دردانشگاه ها تابع افزایش تورم است

باشروع سال تحصیلی ۹۷-۹۸ افزایش هزینه های تحصیلی دردی که همواره با دانشجویان و خانواده هایشان بوده وهست.
دانشجویان باید بدانند که افزایش هزینه های تحصیل ( مشخصا افزایش شهریه واحدهای تحصیلی دانشجویان شبانه ،هزینه خوابگاه ها، قیمت غذا، جریمه سنوات تحصیلی، قیمت ارزاق، هزینه ای که بابت دروس افتاده یا حذف شده اخذ می شود ) امسال نیز تکرار خواهد شد و چه بسا شدیدتر و درست در زمانی که سایر عرصه های حیات بر دانشجو و خانواده اش تنگ تر شده است.

اما آنچه که دردناک است وباید برسر آن قیام کرد ابداع سیاستهای ضد دانشجویی وضد مردمی است که هرروز باعث بدهکاری و به بند کشیدن دانشجویان می باشد.
صنعت قسط بندی؛ شهریه ها تبدیل به یک رسم وسیاستی زشت شده است دانشگاه های که می باید از آموزش رایگان برخوردار باشد اکنون شیوه بدهکار کردن بیشتر دانشجو بخشی از برنامه ریزی دولت شده است.
آنچه اهمیت دارد مقاومت در برابر افزایش هزینه ها است و آنچه باید مورد مطالبه قرار گیرد کاهش هزینه های تحصیل است نه پرداخت وام یا قسط بندی که موجب بدهکاری دانشجو به این دکٌان آموزشی می شود.

اما دلیل و هدف متولیان آموزش از این افزایش هرساله هزینه های تحصیل چیست؟
پاسخ این سوال را ازیک دانشجو می شنویم:
خاطرم هست که در همان سال های ۹۳-۹۴ که جلسات متعددی فی ما بین شوراهای صنفی دانشجویان، سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان شکل گرفت و یکی از موضوعات محوری آن ها، همین مسئله افزایش هزینه های اسکان و تغذیه و شهریه بود. در یکی از مهمترین جلسات که در محل صندوق رفاه دانشجویان و با حضور رئیس صندوق ، معاونین و نمایندگان بیش از ۱۵ شورای صنفی از دانشگاه های مختلف کشور برگزار شد و حول این موضوع صحبت می شد، به یکباره جمله ای از زبان یکی از مسئولین حاضر در جلسه شنیده شد: ” افزایش شهریه ها و هزینه های اسکان و تغذیه تابع افزایش تورم است ” .

جام جم آنلاین می نویسد:۱۹شهریور۹۷
افزایش شهریه‌ها بر مبنای نرخ تورم
سررشته افزایش شهریه‌ها را که بگیرید به نرخ تورمی می‌رسید که هر سال به عنوان عامل اصلی افزایش شهریه‌ها معرفی می‌شود تا جایی که حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با قاطعیت می‌گوید:
ما همان میزان تورمی که دولت سالانه روی خدمات و کالاها اعمال می‌کند، روی شهریه‌ها اعمال می‌کنیم.

همین یک جمله برای درک تمام منطق سیاستگذاری آموزشی در این کشور کافی ست. آموزش در این کشور ، دیگر نه یک خدمت رفاهی پایه ای که دولت موظف به برقراری آن در سطح عمومی و به صورت رایگان و برابر است ، بلکه کالایی است برآمده از منطق بازار، برای فروش ، دارای تولید کننده و مصرف کننده و مثل تمام کالاهای مصرفی متاثر از افت و خیز بازار و رکود و تورم.

انگار نه انگار که دولت از محل درآمدهای خود ( به طور خاص فروش نفت و مواد معدنی که خاک و سرمایه ملی مردمان این سرزمین است و مالیاتی که از درآمد کارشان می پردازند ) موظف به تامین رفاه عمومی از جمله در حوزه آموزش است. انگار نه انگار که دولت هزینه این خدمات را قبل تر گرفته است. انگار نه انگار که دولت در قبال دریافت این منابع، طبق همین قانون اساسی فعلی متعهد به تامین رفاه شده است. بگذارید اینگونه بگویم: اساسا فلسفه تشکیل دولت در این سرزمین زیر سوال رفته است!

افزایش شهریه ها وهزینه های تحصیل دردانشگاه
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید