اعتراضات دانشجویان سراسر ایران درسال ۲۰۱۷ –قسمت پایانی

0
667
اعتراضات دانشجويان
اعتراضات دانشجویان سراسر ایران درسال ۲۰۱۷ –قسمت پایانی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۱۲-اعتراضات دانشجویان سراسر ایران درسال ۲۰۱۷ –قسمت پایانی

اعتراضات دانشجویان  سراسر ایران درسال ۲۰۱۷

از سایر اعتراضات امسال؛ اعتراضات دانشجویان پیرامون تصمیم وزارت علوم در تهران و شهرستانها درخصوص معرفی منصور غلامی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم بود.

 در تهران (دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک؛ دانشگاه علامه طباطبایی؛ دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه هنر) و در شهرستانها؛ (دانشجویان دانشگاه فردوسی در مشهد؛ دانشگاه قزوین و دانشجویان دانشگاه سهند تبریز) در این خصوص تجمعاتی برگزار کردند.

دانشجویان دستنوشته هایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «دانشگاه را وجه المصالحه قرار ندهید». دانشجویان شعار میدادند:

 «وزیر بی کفایت نمیخواهیم»؛‌ «وزیر انتصابی نمیخواهیم».

همچنین دانشجویان کمک بهیاری و کمک پرستاری نسبت به تصمیمات جدید وزارت بهداشت درخصوص جذب و اشتغال بهیاران اعتراض کردند.

دانشجویان دانشگاه تهران؛ صنعتی شریف؛ خواجه نصرالدین طوسی؛ بهشتی و دانشگاه کرمانشاه نسبت به سیاستهای دولت در عرصه آموزش عالی ازجمله خصوصی سازی و پولی شدن تحصیل در دانشگاهها معترض بوده و تجمعاتی برگزار کردند.

دانشجویان شعار میدادنند:

«دانشگاه پولگردان؛ تضعیف زحمتکشان»؛

«پردیس بین الملل؛ انحلال؛ انحلال»؛

«دانشگاه پادگانه؛ تدبیر؛‌ امید چاخانه».

یکی از اصلی ترین و منسجم ترین اعتراضات دانشجویان؛ تجمع و تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان در اعتراض به لغو اولویت استخدام فارغ التحصیلان این دانشگاه در وزارت نفت بود که به دنبال آن خواستار استعفای جمعی اعضای هیأت رئیسه دانشگاه شدند.

 ۲هفته بعد از تجمع دانشجویان رئیس دانشگاه؛ اقدام به تعطیلی دانشگاه؛ بستن سلف سرویس و قطع آب؛ برق و گاز دانشگاه کرد. ولی دانشجویان همچنان به تحصن خودشان ادامه دادند. دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان از۲۵آبان اعتراضشان را آغاز کردند؛ از ۱۱آذر هم فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در حمایت از آنها در تهران؛ اول در مقابل دفتر روحانی و سپس در مقابل وزارت نفت تجمع و تحصن خودشان را آغاز کردند.

 در مقابل این موج رئیس کمیسیون انرژی مجلس به آبادان رفت و سپس بیطرف معاون وزیر نفت به آبادان رفت و دانشجویان را تهدید کرد که این کارها در نهایت به ضرر خودشان تمام میشود. دانشجویان در آبادان در ۱روز هم به مناسبت ۱۶آذر اعتصاب غذا کردند. در نهایت بعد از ۲۵روز این ایستادگی دانشجویان و فارغ التحصیلان در آبادان و تهران؛ به نتیجه رسید و دانشجویان دانشگاه نفت با وزارت نفت بر سر تشکیل یک کارگروه به منظور پیگیری مطالباتشان به اعتصاب و تحصن ۲۵روزه خود؛‌ خاتمه دادند. دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت در بیانیه ای ضمن برشمردن مطالباتی که منجر به اعتصاب شد؛ به مسئولان کارگروه پیگیری یادآور شدند در صورتی که در ۲ماه آینده نتیجه ملموسی را مشاهده نکنند؛ اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید