ارز دانشجویی و بلاتکلیفی دانشجویان خارج کشور

0
358
ارز دانشجویی و بلاتکلیفی دانشجویان خارج کشور
ارز دانشجویی و بلاتکلیفی دانشجویان خارج کشور

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۲/۴-ارز دانشجویی و بلاتکلیفی دانشجویان خارج کشور

ارز دانشجویی و بلاتکلیفی دانشجویان خارج کشور
باتوجه به نوسانات دلار درایران ؛ تحریمهای افزایش دهنده امریکا ؛ لیست گذاری تروریستی سپاه پاسداران فشارهای اقتصادی و اجتماعی براقشار مختلف ضریب خورده است؛ ازبین اقشارمردم دانشجویان خارج کشور تحت فشار مضاعفی قرارگرفته اند.تخصیص ارز دانشجویی بر خلاف انتظار یا در حال قطع شدن است یا ارایه آن با نرخ آزاد یا بازار ثانویه و نرخ بالاتر از قبل است
و بیش از ۲ برابر بودجه پیش بینی شده هر دانشجو می باشد. از این رو نه تنها تامین معیشت دانشجویان با مشکل مواجه است، بلکه آینده و زندگی حدود ۹۰۰۰۰۰ نفر دانشجو و فعالان جامعه علمی کشورتحت الشعاع قرار گرفته و لذا دانشجویان انتظار دارند که با تخصیص ارز دولتی و نرخ پایین مانند خدمات و کالاهای اساسی، از بار سنگین هزینه های دانشجویان کاسته شود .

با اینهمه رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ارز دانشجویی ۶ ماه اول سال تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تعیین تکلیف می‌شود، منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی هستیم. وی که با خبرگزاری مهر حکومتی مصاحبه می کرد ادامه داد:تا پایان اردیبهشت ماه ارز دانشجویی تعیین تکلیف می‌شود و با اعلام بخشنامه جدید بانک مرکزی در خصوص اعطای ارز دانشجویی، فعالیت‌هایی بر اساس این بخشنامه انجام می‌شود.۴ اردیبهشت ۹۸

اما واقعیت و سخن دانشجویان چیست؟
یک دانشجو:
با افزایش نرخ ارز، به صورت طبیعی هزینه ها بالا رفته است و از زیر ۴ هزار تومان به بالای ۸ هزار تومان رسیده و چند برابر شده است. اما مشکل این است که وقتی سهمیه ای با نرخی مشخص اعلام می شود همان سهمیه و نرخ نیز تغییر می کند واخیرا سهمیه دانشجویی با نرخ پایین برای تعدادی از دانشجویان نیز قطع شده است.
وی افزود: در یک مقطع افزایش قیمت، در مقطع بعدی صف جلوی صرافی ها، در مرحله سوم سهمیه بندی و اعلام نرخ بالا، در مرحله چهارم قطع سهمیه و اعلام نرخ های سنگین، و در یک مرحله عدم دسترسی دانشجو و خانواده ها به ارز در صرافی ها، همگی مشکلاتی است که دانشجویان را در خارج کشور با تنگناهای مختلف مواجه کرده است. حتی دانشجویانی که تمکن مالی داشته اند به دلیل عدم دسترسی به خرید ارز و مشکل حواله و صرافی ها و… با چالش هایی مواجه شدند. نگاهی به پیام های دانشجویانی که در ماه های اخیر بدون ارز در کشورهای خارجی مانده اند و هزینه های زندگی شان بسیار سنگین شده نشان می دهد که حتی برای تهیه غذا، خوردن نان و میوه و رفت و آمد نیز با مشکل مواجه شده اند چه رسد به هزینه اقامت و پرواز و شهریه و… برخی با افسردگی و تصمیم برای ترک تحصیل همراه شده اند و برخی به کار سیاه مشغول شده اند و… و لذا انتظار دارند که همچون کالاهای اساسی، برای علم و دانش و دانشجو سهمیه ارزی متناسب با شهریه و هزینه اقامت و خوراک در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: با اجرای این سیاست‌ها هم دانشجویانی که در مرحله اعزام قرار دارند و هم دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور دچار مشکلات جدی اقتصادی، کمبود بودجه و ارز شده‌اند و ادامه تحصیل آنها با مشکل روبرو شده است. این در حالی است که امکان انتقال به داخل کشور نیز برای آنها وجود ندارد و مراحل انتقال دانشجو از خارج کشور به داخل و تحصیل در دانشگاه های کشور نیز با هزینه های سنگین و مراحل سخت اداری مواجه است.
وی تصریح کرد: جالب این است که برای انتقال از خارج به داخل کشور نیز باید هزینه های بسیاری جهت پذیرش دانشگاه و وزارت علوم پرداخت شود و با روند اداری پیچیده مواجه هستیم و باید پول قابل توجهی را خرج کنیم.
عده‌ای از این دانشجویان که هنوز در ایران به سر می‌برند در چند روز اخیر با مراجعه به بانک مرکزی و وزارت علوم انتقاد خود را به شرایط ایجاد شده اعلام کرده‌ و خواستار حمایت ارزی از دانشجویان شده اند.
اما واقعیت این است که
کاهش نرخ ارز یا بالا رفتن آن ساختگی و کارکرد تبلیغاتی دارد و با شروع ظاهر شدن آثار مرگبار تحریمها، دوباره نرخ ارز رو به بالا حرکت خواهد کرد.و بلاتکلیفی نیز بیشتر خواهدشد.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید