درگذشت احسان یارشاطر بنیان گذار مرکزمطالعات ایرانشناسی در دانشگاه کلمبیا

0
669
احسان یارشاطر بنیان گذار مرکزمطالعات ایرانشناسی
احسان یارشاطر بنیان گذار مرکزمطالعات ایرانشناسی در دانشگاه کلمبیا

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۶/۱۳-احسان یارشاطر بنیان گذار مرکزمطالعات ایرانشناسی دردانشگاه کلمبیا

۱۴ فروردین ۱۲۹۹ – ۱۰ شهریور ۱۳۹۷
بنیان‌گذار و سرویراستار دانشنامه ایرانیکا، بنیان‌گذار مرکز مطالعات ایران‌شناسی، و استاد بازنشستهٔ مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا نیویورک بود.

او نخستین ایرانی‌ای است که پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا به مرتبهٔ استادی رسید.
ازآغاز دههٔ ۱۹۷۰ نزدیک به ۴۰ ویراستار و ۳۰۰ نویسنده از سراسر آمریکا، اروپا و آسیا با آن همکاری داشته‌اند.
یارشاطر ویراستاریِ سه مجلد از تاریخ ایران کمبریج را هم بر عهده داشته و نویسندهٔ شانزده جلد کتاب تاریخ ادبیات ایران است.
وی از سالهای بیست خورشیدی بعنوان یک خدمتگذار نامدار اما بس فروتن و صدیق در کار عظیم ایرانشناسی و فرهنگسازی ایران، سرزمینی که با تمام وجود به آن عشق میورزید پرداخت، و تا واپسین روزهای حیات پرفروغش، همه هستی‌ و زندگیش را بلاوقفه و یکسره در این راه وقف نمود.
او در کودکی والدین خود را از دست داد و با فقر و تنگدستی و سخیتهای بسیار توانست با زحمت و تلاش به تحصیل خود ادامه بدهد تا بالاخره در سال ۱۳۲۶ زیر نظر علی اصغر حکمت موفق بدریافت درجه دکتری در ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد. سپس یه دانشگاه لندن رفت و در آنجا دکترای زبان شناسی را نیز گذراند و به ایران بازگشت و مجددا در دانشگاه تهران به کار تدریس پرداخت. وی قریب ۶۰ سال پیش «بنگاه ترجمه و نشر کتاب» را برای اولین بار در ایران تاسیس کرد که توانست آثار ارزشمند بیشماری را به فارسی ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار دهد.
او مرکز مطالعات ایرانشناسی را در این دانشگاه بنا نهاد و تا پایان عمر به کار تدریس و تحقیق پرداخت.
دکتر یارشاطر بعنوان مؤسس و سرویراستار «دانشنامه ایران و اسلام»، و «دانشنامه ایرانیکا» همه زندگی و دارایی های مادیش را نیز در این راه فدا نمود و با زحمت و کار طاقت فرسای سالیان که حتی یکروز هم تا پایان عمر هرگز تعطیلی برنداشت در این راه ثابت قدم ماند. خانه یارشاطر پر بود از عتیقه‌جات و آثار نفیس هنری. او برای تامین مخارج کمرشکن ایرانیکا، بارها اجبارا دست به فروش مجموعه‌های گرانقدر خود زد که هم اکنون بسیاری از آنها در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شوند.

وی بعد از روی کار آمدن حکومت فرهنک ستیز آخوندی هرگز به ایران نرفت و در مصاحبه هایش هم صریحا گفته است:”مطلقا” تمایلی برای بازگشت به کشور ندارد،. با این حال، چه کسی است که بتواند بگوید یارشاطر در تمامی این سالها، هر روز و هر لحظه در ایران نبوده است؟
“وطن برای من جایی است که بتوان برای ایران کار کرد، نوشت، منتشر کرد و فرهنگ ایران را بهتر شناساند”.

در سفری که زنده یاد مرضیه برای اجرای کنسرتش در آمریکا داشت دکتر یارشاطر با مهر و لطف در اقدام مرضیه را ستود و میگفت بازگشت شما به صحنه هنر و البته بهر صورت که خودتان تصمیم گرفته اید قابل درک و احترام است و کار شما، در ادامه احیای هنر ارزنده ای است که سالهاست مردم ایران را از آن محروم کرده اند.

استاد یارشاطر در راستای کار عظیم و نفس گیر ایرانیکا بدنبال تهیه یک سرود عظیم و با شکوه در ستایش ایران و فرهنگ ایران زمین یود . او بهمین جهت از استاد محمد شمس موسیقیدان عضو شورای ملی مقاومت که از همان اوایل ماههای سرنگونی حکومت دیکتاتوری سلطنتی شاه، مجاهدین را در امر ساخت و اجرای سرودها و ترانه های مبارزاتی یاری رسانده بود دعوت بهمکاری نمود . استاد شمس هم این کار زیبا را بصورت افتخاری و با پرداخت تمام هزینه های مربوط به ضبط و اجرا، آنرا در یک زمان کوتاه تنظیم و اجرا نمود و به استاد تقدیم داشت.
یارشاطر در سال ۲۰۱۵ جایزهٔ بیتا را پذیرفت.
یاد این استاد گرانمایه و ایران دوست مهربان گرامی باد!

احسان یارشاطر بنیان گذار مرکزمطالعات ایرانشناسی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید