ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی درگذشت

0
814
ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی
ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی درگذشت

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۹/۲۲- ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی درگذشت؛ ابوریحان بیرونی منجم ؛ ریاضی دان و پزشک ایرانی ؛ دانشمندی بزرگ و بی نظیری که شکوفایی فرهنگی و علمی ویژه ای برای ایران محقق کرد .
حضور متفکرانی مانند او ؛ و بزرگانی چون فارابی و بوعلی سینا مباحث علمی و فلسفی را در مشرق زمین متحول کرد ؛ این دوران مقارن با دوره جهل و سیاهی در مغرب زمین بود زیرا که ارتجاع کلیسا غرب را در تاریکی فروبرده بود .
اما درایران و کشورهای شرق ؛ وبا حضور بزرگانی چون زکریا رازی ؛ ناصر خسرو؛ ابن سینا ؛ فارابی و ابوریحان بیرونی فعالیتهای علمی وجنب وجوش در مکاتب رشد وتعالی اوج چشم گیری داشت وبخصوص در فلسفه که ازشرق ایران شروع شد این جنبش مایه گرفت .
شکل گیری مراکز ادبی وعلمی
مدارس و دانشگاهها و کتابخانه‌های متعددی در شهرهای بزرگ مثل نیشابور و بلخ و خوارزم تأسیس شد و مجالس تحقیق وتفحص وتعلیم برپا گردید در امر معماری ؛ شعر و ادبیات نیز
دگرگونی بعمل آمد و ادبیات رواج یافت .
در مدارس بزرگی مانند مدرسه جندی‌شاپور، علوم پزشکی و ریاضیات و نجوم و منطق و جغرافیا و تفسیر، تدریس، و کتابهای بسیار از زبانی به‌زبان دیگر ترجمه می‌شد
درهمین دوران منجمین ایرانی موفق شدند اندازه تقریبی زمین را محاسبه کنند ؛ ودر همین دوران بودکه ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی به گردش زمین پی برده بود ؛ و جهان به بزرگی وعظمت این دانشمند بزرگ را بعد از قرن ۱۹میلادی پی برد .
یافته های و کشفیان ابوریحان بیرونی
ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی به علوم زیادی مسلط بود ؛ او ازاولین کسانی بود که به وزن مخصوص بسیاری از اجسام پی برد ؛و چنان دقیق محاسبه میکرد که اختلاف آن با وزن مخصوصهایی که دانشمندان امروزی به آن دست یافتند تفاوت چندانی ندارد با وجود یکه ابزار جدیدی داشته اند
کتابهای ماندگار ابوریحان بیرونی
ابوریحان ؛ در طی عمر ۷۲ساله خوب آثار گرانبهایی برای تاریخ ایران وجهان تولید کرد ازجمله :
مهمترین کتابهای او
التفهیم،
آثارُالباقیه،
قانون مسعودی،
و تحقیق مالُلهِندmalolhend
و… اشاره کرد.
آثار نوشته شده او ۱۲هزار برگ است .
۱۴۳اثر او درباره دانشهایی همچون اخترشناسی، یا علم هیأت، گاه‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات، مکانیک، پزشکی، داروشناسی، هواشناسی، معدن‌شناسی، تاریخ، دین‌شناسی، فلسفه، و ادبیات نوشته شده است.
ابوریحان بیرونی ؛ این دانشمند ارزشمند ایرانی در ۳-ذیحجه ۳۶۲ هجری قمری مصادف با ۱۶شهریور۳۴۲و ۹۷۲ میلادی دربیرون نزدیک خوارزم به دنیا آمد این شهر درحال حاضر درکشور ازبکستان کنونی است که درگذشته متعلق به ایران بوده است .
وی در دوم رجب سال ۴۰۴ مصادف با ۱۰۴۸میلادی دیده ازجهان فروبست .
ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی در قرن چهارم هجری، در طول عمر خود با قناعت زندگی می‌کرد و به تجملات و ظواهر دنیا اهمیتی نمی‌داد
ثروت زیادی را برای خانواده‌اش باقی نگذاشت. درحقیقت ثروت او و خانواده‌اش همان نام نیک ابوریحان بود که همیشه در دلهای ایرانیان به‌عنوان یکی از مفاخر جاودان ایرانی ‌ماند.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید