آیا دانشگاه به حوزه تبدیل می شود؟- قسمت اول

0
744
حوزه
آیا دانشگاه به حوزه تبدیل می شود؟- قسمت اول

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۱۷-آیا دانشگاه به حوزه تبدیل میشود؟–  قسمت اول

دانشگاه ها یا بعبارتی مراکز آموزش عالی در همه کشورها اصولاً بر پایه کسب علم و دانش، آگاهی بخشی، اشاعه فرهنگ و  فرهیختگی بنا گذاشته می شوند.

از آنجاییکه مراکز آموزش عالی به مثابه مرکز علم و پیشرفت در زمینه های مختلف نظیر علوم نظری و عملی شامل فیزیک و ریاضیات و … تا علوم انسانی و اجتماعی است، نیاز دارد که بخاطر ارتقاء سطح علمی اش از نظرات و عقاید جدید و آخرین دستاوردهای فنی جهان، برخوردار گردد از این جهت داشتن  استقلال عمل برای اداره آن امری حیاتی است.

اما ببینیم پس از انقلاب ۵۷ در ایران، مقوله دانشگاه چگونه بوده است.

خمینی پس از روی کار آمدنش برای اینکه ساختار های مراکز آموزشی را تحت الشعاع  دیدگاه های قرون وسطایی خود قرار دهد، بدعت جدیدی گذاشت

علت چه بود و براستی ریشه ضدیت آخوندها با دانشگاه در چیست؟

ضدیت آخوندها با دانشگاه ریشه ای عمیق دارد.

از آنجاییکه دانشگاه از زمان تأسیس در ایران در ۱۳۱۳ شمسی،‌ بر اساس علم و دانش نوین تشکیل شد، ساختار کهنه علمی در ایران که در حوزه های آخوندی بود را کنار گذاشت و دکان آخوندها را تخته کرد.

 از نظر سیاسی هم بعد از کودتای ۲۸ مرداد که با حمایت آیت الله کاشانی از دربار همراه بود، دانشگاه بالکل حسابش را از آخوندها جدا کرد.

 آخوندها پس از سرقت رهبری انقلاب ضد سلطنتی در صدد بر آمدند که  اسلام ارتجاعی مورد نظر خودشان را بر آن حقنه کنند و چون دچار این توهم بودند که  درعلم و دانش و فلسفه  سرآمد همگان هستند لذا  وجود دانشگاه را که مرکزی رشد یافته و نوگرا بحساب می آمد، بر نمی تافتند.

از آنجاییکه خمینی و دار و دسته عقب مانده اش توان پاسخگویی به  هیچیک از خواسته ها و مطالبات نسل جوان را نداشته و ندارند  لذا به طریق اولی  از هیچگونه مشروعیتی در دانشگاه ها برخوردار نیستند.

اینچنین بود که تقابل  دانشجویان ایران  با شیخ  کما اینکه با شاه سابقه ای تاریخی دارد.

شهادت سه دانشجوی قهرمان قندچی ، بزرگ نیا و شریعت رضوی که  در سال ۳۲ با خونشان سنگفرش دانشگاه را رنگین کردند و جان باختن ده ها هزار تن در زندانها و میدانهای تیر آخوندهای سفاک از سی خرداد سال ۶۰ به بعد و بخصوص در قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷، گواه این حقیقت است که دانشجویان هرگز ساکت ننشسته اند و بخاطر ایستادگی در برابر ارتجاع و استبداد حاضر به پرداخت قیمت بوده و می باشند.

 بی دلیل نیست که  که اغلب قریب به اتفاق انقلابیون بزرگ ایران زمین که در تحقق انقلاب ضد سلطنتی نقش برجسته ای داشتند از دل دانشگاه، این مهد آزادی،  برخاسته بودند.

ادامه دارد………..

حوزه

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید