آندره ژید نویسنده برجسته ونامدار فرانسوی

0
528
آندره ژید نویسنده برجسته
آندره ژید نویسنده برجسته ونامدار فرانسوی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۳۰-آندره ژید نویسنده برجسته ونامدار فرانسوی

آندره‌ژید در سال ۱۸۶۹درپاریس به دنیا آمد و در ۱۹فوریه۱۹۵۱ آندره‌ژید نویسنده معروف فرانسوی درگذشت.
او درحالیکه فقط یازده سالش بود پدرش را ازدست داد .
آندره ژید نویسندهٔ نامدار فرانسوی، که مدت نیم قرن حضوری نمایان در عرصهٔ ادب فرانسه داشت و تأثیر شگفت آور نوشته‌هایش در سالهای پس از جنگ جهانی براکثر مخاطبان و به ویژه بر نسل جوان انکارناپذیر است، به سال ۱۸۶۹ در پاریس، چشم به جهان گشود. پدرش استاد حقوق و مادرش دختر یکی از بورژواهای ثروتمند نرماندی بود. ژید در خانواده‌ای پایبند به سنت‌های مذهب پروتستان پرورش یافت و سال‌های نوجوانی و جوانی او، تحت تأثیر این موضوع قرار گرفت. در کودکی، به سبب بیماری نتوانست به طور منظم به تحصیل در مدرسه ادامه دهد. اما از آنجا که در خانواده‌ای علاقه‌مند به علم و فرهنگ می‌زیست، توانست این کمبود را به خوبی کنترل کند و در خانه به تحصیل ادامه دهد. پس از مرگ پدر به سال ۱۸۸۰، سرپرستی او به مادر دقیق و سختگیرش واگذار شد که با توجه و دلسوزی بیش از اندازه، پسر را به ستوه آورده بود.
گرایشات ژید
ژید گرایشهای سوسیالیستی داشت .
آندره‌ژید شیوه‌یی روان در نویسندگی داشت و در اندک مدتی به یکی از شخصیتهای سرشناس ادبیات جدید فرانسه تبدیل شد. او درسال ۱۹۴۷به دریافت جایزه نوبل نائل شد.
از میان آثار او می‌توان به مائده‌های زمینی، پرومته، آهنگ روستایی، بهانه‌های تازه و سکه‌سازان اشاره کرد.
شایان ذکر است که همه آثار آندره ژید ؛ در لیست کتاب‌های ممنوعه کلیسای کاتولیک قرار دارد.

ژید فعالیت ادبی خود را در بیست و دو سالگی (۱۸۹۱) آغاز کرد
ژید در ۲۴ سالگی (۱۸۹۳) در حالی که به شدت بیمار بود و می‌پنداشت که زندگی‌اش با خطری جدی روبه‌روست، به تونس رفت. اما دو سال بعد (۱۸۹۵)، هنگامی که از آفریقای شمالی به فرانسه بازگشت، تغییری ژرف در او پدید آمده بود و جدا از بهبود کامل، از بسیاری از قید و بندهای جسمی و روحی رهایی یافته بود. از این پس، دست به نوشتن آثاری زد که از تجربیاتی سرچشمه می‌گرفت گه از او «موجودی تازه» ساخته بودند. از میان این آثار، می‌توان به مائده‌های زمینی(۱۸۹۷) ضد اخلاق(۱۹۰۲) و در تنگ (۱۹۰۹) اشاره کرد. اما کتابی که مایهٔ موفقیت او شد، دخمه‌های واتیکان بود که به سبب لحن جسورانه‌اش، شهرتی ناگهانی برایش به ارمغان آورد.

آندره ژید نویسنده برجسته ونامدار فرانسوی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید