آموزش رایگان از بایدهای هرکشور مترقی و مردمی است اما درایران تحصیل کردن تبدیل به پدیده لوکس شده است

0
757
آموزش رایگان از بایدهای هرکشور مترقی
آموزش رایگان از بایدهای هرکشور مترقی و مردمی است اما درایران تحصیل کردن تبدیل به پدیده لوکس شده است

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۸-آموزش رایگان از بایدهای هرکشور مترقی و مردمی است اما درایران تحصیل کردن تبدیل به پدیده لوکس شده است
درقانون اساسی ایران هم طبق اصل ۳۰ تحصیل تامقطع دیپلم رایگان است ؛ اما چیزی که هم اکنون در آموزش وپرورش و آموزش عالی ایران وجود دارد ؛آموزش رایگان فقط یک بحث لوکسی است که در متن کتاب قانون اساسی گنجانده شده اما عملا درایران این اصل مهم نه تنها رعایت نشده ؛بلکه دریافت شهریه های کلان در مدارس ودانشگاههای ایران به مراتب نسبت به گذشته بیشتر وگرانتر شده است .
شگردهای سواستفاده ارگانهای دولتی از عنوان آموزش رایگان
یکی از حقه هایی که آموزش وپرورش تحت این نام از والدین دانش آموزان اخاذی میکنند « کمک به مدرسه » است و این درحالی است که
وضعیت اقتصادی و معیشتی مردمان را درنظر نگرفته و از اولیا مبالغی دریافت میکنند ؛ و با این وضعیت مخارج تحصیل هر روز بیشتر وبیشتر میشود ؛
اما نکته قابل توجه رویکر دآموزش وپرورش است که مطلقا به این نکات توجه نکرده و سکوت خود را در اخاذی کردن از دانش آموزان نشکسته است
و خود را بی اطلاع جلوه میدهد
دراین زمینه به نکات یک مددکار وفعال کودکان می پردازیم : خانم ریحانه شیرازی فعال حوزه‌ی کودک از مدارس دروازه غار و همراهی نکردن برخی مسوولان با خانواده‌ی دانش‌آموزان، خبر داد و گفت:
در حال حاضر کمک به مدرسه، داوطلبانه نیست و اجباری است و حتی والدین یکی از دانش‎آموزان که برای اعتراض به این اجبار به آموزش و پرورش مراجعه کرده بود، مدرسه با فرزند و اولیای او، برخورد تندی کرده بود.او گفت:
مدیر مدرسه در پایان ساعت کاری، دانش‌آموز و ولی او را جلوی درب مدرسه نگه داشت و بابت گزارشی که به آموزش و پرورش داده بودند، توبیخشان کرده بود. حتی مواردی داریم که بدلیل پرداخت نکردن کمک به مدرسه دانش‌آموز را از حضور در کلاس درس منع می‌کنند.
این مددکار ادامه داد: برای دانش‌آموزان، کلاس فوق‌العاده‌ی اجباری می‌گذارند و بابت آن پول دریافت می‌کنند.
یکی از دختران پایه هفتم که توان مالی برای شرکت در این کلاس‌ها را نداشت، مدرسه تهدیدش کرد که در صورت حضور نیافتن در این کلاس‌ها؛ نمره‌ی انضباطش کم خواهد شد و متأسفانه این اتفاق افتاد.
شیرازی با تأکید بر این که «بیشتر خانواده‌های این مناطق، وضعیت اقتصادی خوبی ندارند و گاهی حتی به نان شب هم محتاج هستند»، اظهار کرد: حتی ۱۰ هزار تومان برای خرید رومیزی کلاس، اردو و یا کلاس‌های فوق‌العاده برای آنها زیاد است، چه برسد که ۱۰۰ یا۲۰۰هزار تومان کمک به مدرسه بدهدند و جالب آن بود که وقتی به آموزش و پرورش مراجعه کردیم، بابت هزینه‌های اجباری مدرسه ابراز تعجب کرد.
فتانه اصغری، مددکاراجتماعی دیگری می گوید:
بطور معمول کودکان اتباع پس از تهیه‌ی مدرک هویتی برای ثبت‌نام مدرسه اقدام می‌کنند و مدرسه وظیفه دارد قبل از کلاس‌بندی کودکان، از آنها تعیین سطح کند؛ هزینه‌ی تعیین سطح در مدارس، از ۵۰ تا ۱۰۰هزارتومان تفاوت دارد و بعد از آن هم هزینه‌ی ثبت‌نام کودکان در میان می‌آید.
در هیچ شرایطی امکان این که کمک به مدرسه نکنیم، میسر نیست، اما هر مدرسه‌ی دولتی یک قیمت دارد و بین۱۰۰تا۲۰۰هزارتومان متغییر است. اگر کسی توان مالی برای کمک به مدرسه نداشته باشد، باید قسط بندی کند، اما باید بدهد و وقتی به مدیر مدرسه اعتراض می‌کنیم، می‌گوید:
پول آب، برق، گاز و مخارج دیگر را باید بدهم و چاره‌ای ندارم.این مددکار افزود: کودکی که با مادربزرگش زندگی می‌کند و راه امرار معاششان از کار کردن مادربزرگ در خانه‌های مردم است، به هیچ وجه توان مالیشان اجازه نمی‌دهد کمک به مدرسه کنند، اما اگر قرار است تحصیل کند، باید حتی اگر شده به تدریج، هزینه را به مدرسه بدهند.
فتانه اصغری ادامه میدهد:
مدارس هزینه‌های جانبی زیادی بر گردن دانش‌آموزان و والدین می‌انداختند؛ مانند خرید ماژیک، تخته، مایع دستشویی، دستمال بسته‌ای، قیچی، کاغذ A4به تعداد، تهیه‌ی لباس‌های ورزشی یک رنگ و یک شکل که وقتی کودکان لباس‌های خانگیشان را می‌بردند، مورد قبول مدرسه نبود و پس می‌فرستادند و اگر این کودکان تحت حمایت ما نبودند بدلیل این مخارج، در درسشان دچار مشکل می‌شدند.
اصغری گفت: اول مهرماه، لیستی از مدارس و مخارجی که باید از سوی والدین تأمین شود، آماده کردیم و به آموزش و پرورش فرستادیم، اما گفتند بودجه‌ی ما آنقدر نیست که به مدارس اختصاص بدهیم.این فعال اجتماعی همچنین به این نکته اشاره کرد که در شهرری دو نوع خانواده هست؛ افرادی که از قدیمی‌های منطقه هستند و وضع مالی نسبتا خوبی دارند و افرادی که وضعیت اقتصادی مناسب ندارند و گاه مهاجر هستند، کودکان هر دو خانواده با هم در یک مدرسه می‌روند و مخارج جانبی و یا کمک به مدرسه برای هر دو کودک یکسان است! با این کار، آموزش پرورش خود موجب افزایش شکاف طبقاتی بیشتر است، چون با تهیه نکردن لوازم و ندادن کمک به مدرسه یا حتی نرفتن به اردو بدلیل وضعیت بد مالی خانواده‌، کودک دچار احساس ناراحتی می‌شود و این موضوع به شدت در روحیه‌اش تاثیر می‌گذارد.
آموزش رایگان از بایدهای هرکشور مترقی و مردمی است اما درایران تحصیل کردن تبدیل به پدیده لوکس شده است
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید