آلودگی هوای خوزستان همچنان درشرایط بحرانی وقربانی گیری است

0
854
آلودگی هوای خوزستان
آلودگی هوای خوزستان همچنان درشرایط بحرانی وقربانی گیری است

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۴-محیط زیست –آلودگی هوای خوزستان همچنان درشرایط بحرانی وقربانی گیری است

محیط زیست -آلودگی هوای خوزستان همچنان درشرایط بحرانی وقربانی گیری است
یک مردی که مبتلا به بیماری آسم بود تشنج کرد و جان سپرد این هموطن جنوبی درشهرستان شوش بود
در اهواز بیش از هزارو صد نفر دچار ناراحتی های جدی تنفسی شدند و به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از روز جمعه تاکنون بیش از ۱۱۰۰تن به علت ناراحتی های تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کرده اند .
شایان ذکراست که آلودگی هوای خوزستان به معضلی برای مردم جنوب ایران تشکیل شده است و هموطنان ساکن این منطقه از ایران تاکنون پاسخی نگرفته اند و کماکان قربانی میدهند .
بیشتر بدانیم :
احمد رضا لاهیجان زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان آمار قابل توجهی از شدت آلودگی در شهرهای مختلف این استان اعلام کرد و گفت: میزان آلودگی در اهواز ۹ هزار و ۹۸۵ ، خرمشهر ۲۵۸ ، شادگان ۷۳ ، بهبهان ۶۸ ، شوش ۵۰ و شوشتر به ۴۴ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است. این یعنی حال اهواز خوب نیست و باید فکری اساسی به حال آن کرد.
وی ادامه میدهد:
تا چند سال پیش مسئولان محیط زیست اعلام می کردند علت اصلی آلودگی هوا در اهواز وجود کانون های ریزگرد در کشورهای عراق و عربستان است و تا زمانی که این کانون ها را مدیریت نکنند، معضل آلودگی هوای اهواز همچنان پابرجاست. جواد کاظم نسب، نماینده مردم اهواز در مجلس نیز همین نکته را تایید می کند، اما به این هم اشاره دارد که نمی توان همه تقصیرها را به گردن کانون ریزگردهای کشورهای همسایه انداخت، چون در اهواز صنایع آلاینده بسیاری وجود دارند که هر یک به نوبه خود سهم بسزایی در آلوده کردن هوای اهواز ایفا می کنند.
عملیات و اکتشافات نفتی و وجود صنایع گازی باعث افزایش ریزگردها در منطقه شده و زندگی مردم را به شدت مختل کرده است، اما متاسفانه مراکز نفتی هیچ توجهی به رفع مشکلات زیست محیطی خوزستان ندارند و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.
آتش زدن مزارع نیشکر نیز به گفته کاظم نسب، سهم عده ای در آلوده کردن هوای اهواز، شادگان و روستاهای اهواز ایفا می کند. آن طور که کاظم نسب توضیح می دهد، صنایع کشاورزی زمانی که زمین های مردم را زیر کشت نیشکر بردند، قول دادند از ابزارآلات پیشرفته ای برای برداشت محصول استفاده کنند. اما نه تنها این اقدام صورت نگرفت، بلکه حالا برای صرفه جویی در هزینه های شان، برگ های نیشکر را هم آتش می زنند که دود حاصل از آن، به افزایش آلودگی هوای خوزستان دامن می زند.
بخش خشک شده تالاب هور العظیم نیز یکی دیگر از آلاینده های هوای اهواز است.

اما آنچه که مسلم است نداشتن یک برنامه صحیح برای محیط زیست و تامین امنیت برای مردم مهمترین علت در عد م حل این بحران است که این همه ازسیاستهای ضدمردمی جمهوری اسلامی است که درطی ۴۰ سال گذشته باعث نابودی حرث ونسل مردم ایران شده است .

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید