آلفرد نوبل تشکیل دهنده بنیاد نوبل و اعطاء جوایزنوبل

0
626
آلفرد نوبل تشکیل دهنده بنیاد نوبل و اعطاء جوایزنوبل
آلفرد نوبل تشکیل دهنده بنیاد نوبل و اعطاء جوایزنوبل

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۴/۸-آلفرد نوبل تشکیل دهنده بنیاد نوبل و اعطاء جوایزنوبل

۲۹ژوئن ۸ تیر ۱۹۰۰ میلادی تشکیل بنیاد نوبل جهت نحوه تقسیم و اعطاء جوایز نوبل
آلفرد نوبل، شیمی‏دان و مخترع سوئدی در ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳میلادی به دنیا آمد.
وی تحصیلات ابتدایى را در استکهلم و تعلیمات عالی را در سن‏پطِرِزْبورگ گذرانید و علاوه بر فراگیری رشته‏های زبان و شیمی توانست گواهینامه‏هایى در زبان سوئدی، روسی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی دریافت نماید.
وی پس از سفری به کشورهای اروپایى، در سال ۱۸۶۳میلادی؛ به سوئد بازگشت و سال بعد از آن در پی آزمایش‏های مکرر موفق شد تا دینامیت را به عنوان مهیب‏ترین مواد منفجره اختراع نماید.
این ماده انفجاری گرچه انقلاب بزرگی در کارهای امر کشف معادن، راه‏سازی و حفر تونل به وجود آورد ولی علی‏رغم میل نوبل، در راه تهیه سلاح‏های جنگی و کشتار و تخریب نیز به کار گرفته شد.
آلفرد نوبل علاوه بر آن در زمینه‏های گوناگون موفق به ثبت ۳۵۵ امتیاز نامه از اختراعات و ابتکارات خود شد و با بهره‏برداری سریع از این اختراعات به ایجاد ۹۰ کارخانه و شرکت در ۲۰ کشور جهان دست زد.
کسب درآمدهای فراوان و گسترش سرمایه نوبل از یک طرف و بهره برداری از اختراع اصلی وی، دینامیت، در جنگ و خون‏ریزی باعث شد تا وی در وصیت نامه‏ای که به تاریخ ۲۷نوامبر ۱۸۹۵م تدوین نمود سود ناشی از سرمایه‏گذاری دارایى‏هایش، به افراد و دانشمندان رشته‏های فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و صلح اختصاص دهد.
این وصیت‏نامه پس از مرگ وی باز شد و پس از حل اختلافات ورّاث و نیز کشورهای محل سرمایه‏گذاریِ نوبل، سرانجام در۲۹ژوئن ۱۹۰۰میلادی، پادشاه سوئد تأسیس بنیاد نوبل را اعلام نمود.
در نهایت، جایزه نوبل که مبلغ آن، یک میلیون دلار است، از سال ۱۹۰۵میلادی؛ به فیزیک‏دانان، شیمی‏دانان، پزشکان، نویسندگان برجسته و ادیبان و منادیان صلح در سراسر جهان اهداء شد و از کارهای علمی، ادبی و انسان‏دوستانه آنان، بدین وسیله تقدیر به عمل آمده است.
هرچند جوایز نوبل در طی یک‏صد سال گذشته، ازبزرگان بسیاری تجلیل به عمل آورده و کارهای علمی و خدمات آنان به عالم بشریت را ستوده است ولی در برخی موارد، آلت دست سیاست‏مداران و گروه‏های فشار بین‏المللی قرارگرفته و اعتبار آن زیر سؤال رفته است.
جایزه نوبل همچنان سالیانه توسط هیأت‏ها و کمیته‏های تخصصی اهدا می‏گردد

.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید