آغاز جنگ جهانی اول در۲۸ژوئیه ۱۹۱۴

0
657
آغاز جنگ جهانی اول
آغاز جنگ جهانی اول در۲۸ژوئیه ۱۹۱۴

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۶-آغاز جنگ جهانی اول در۲۸ژوئیه۱۹۱۴

 جنگ جهانی اول

جولای ۱۹۱۴ امپراتوری اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و به این ترتیب جنگ جهانی اول آغاز شد زیرا که روسیه به کمک کشور هم نژادش صربستان شتافت و آلمان نیز برای دفاع از هم نژادان اتریشی خود در برابر روسیه وارد جنگ شد .

جرقه جنگ جهانی اول در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ (درست یک ماه پیش از آن) که گاوریلو پرینسیپ وطن دوست صرب در شهر سرایوو ولیعهد

اتریش ـ گراندوک فرانتس فردیناند و زنش را ترور کرده بود زده شده بود و در این فاصله، ارسال اولتیماتوم های اتریش به صربستان ادامه داشت.

اروپا از سالها قبل از این با تشکیل اتحادیه های نظامی دوگانه برای جنگ آماده می شد که مورخان این دوره را «دوران صلح مسلح» نوشته اند.

رقابت قدرت های اروپایی بر سر استعمار سایر کشورها باعث دشمنی آنها شده بود زیرا که آلمان دیرتر از دیگران پا به میدان استعمار گذارده بود و سهم خواهی می کرد.

از میان رفتن امپراتوری های اتریش و عثمانی-
ـکمونیست شدن روسیه
ـپیدایش کشورهای عربی شرق سوئز (آسیا)-
ـورود دولت واشنگتن به صحنه سیاست جهان
ـتغییر نقشه های جغرافیایی
ـشیوع آنفلوآنزا در چند قاره
ـ مرگ دست کم ۲۳ میلیون انسان از آن و … از نتایج جنگ جهانی اول هستند

جنگ جهانی اول (که با نام‌های جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همهٔ جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود) جنگی جهانی بود که از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد و در پی آن، بدون زمینهٔ جدی کشمکش، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق زیادی از جهان درگیر جنگ گشتند. تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی‌سابقه بود. از سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ به خاطر شیوهٔ جنگ خاکریزی به ویژه در جبهه غرب آن نیز شناخته شده‌است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید