آغاز انقلاب فرهنگی چین توسط ما ئو تسه تونگ

0
631
آغاز انقلاب فرهنگی چین توسط ما ئو تسه تونگ
آغاز انقلاب فرهنگی چین توسط ما ئو تسه تونگ

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۱/۱۲-آغاز انقلاب فرهنگی چین توسط ما ئو تسه تونگ

دراول آوریل سال ۱۹۶۶ چوئن لای نخست وزیر وقت چین با ایراد نطقی آغاز انقلاب فرهنگی چین را اعلام داشت.
انقلاب فرهنگی مجموعه‌ای از دگرگونی‌های اجتماعی و تغییرات سیاسی در جمهوری خلق چین بود که در مِه ۱۹۶۶ به دستور مائو تسه‌تونگ و توسط جیانگ چینگ و برخی از نزدیک‌ترین دستیاران مائو از جمله لین بیائو، چن بودا، کانگ شنگ، ونگ دونژینگ و چو ان‌لای سازماندهی شد.
مائو هدف از آغاز کارزار انقلاب فرهنگی را مبارزه با «چهار عامل کهنه» در فرهنگ چین و مبارزه طبقاتی با بورژوازی اعلام کرده بود، اما در عمل انقلاب فرهنگی به تصفیه حزب کمونیست چین از تمامی رقبای سیاسی‌اش انجامید.

انقلاب فرهنگی در چین با اصلاحاتی در امور دولتی آغاز شد و طی آن بسیاری از اعضای حزب کمونیست این کشور تصفیه شدند.
در سال ۱۹۷۶ با مرگ مائو, هواکوفنگ به جانشینی وی برگزیده شد.
مدتی بعد موج مخالفت علیه انقلاب فرهنگی در چین شدت گرفت و هزاران نفر از اعضای حزب کمونیست که در زمان انقلاب فرهنگی برکنار شده بودند به سر پستهای خود بازگشتند.
سپس بیوه مائو و تعداد دیگری از بانیان انقلاب فرهنگی چین به محاکمه کشیده شدند

مائو در سال ۱۹۶۶ انقلاب فرهنگی چین را که بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین کشمکش قدرت در حزب کمونیست چین بود، به رهبری همسرش جیانگ چین برپا کرد و ارتشی به نام گاردهای سرخ را برای حمایت از مائو از دانشجویان و دانش‌آموزان بر پا کرد.
چهره‌های میانه‌روی حزب اخراج شدند.
در سال ۱۹۶۸ مائو نام مرد برتر چین را از آن خود کرد. گاردهای سرخ در سال ۱۹۶۹ به دست ارتش چین سرکوب شد.
گاردهای سرخ، نیروهای بسیج شبه نظامی بودند متشکل از دانش آموزان و دانشجویان تندرو که در سال ۱۸٫۸٫۱۹۶۶ با حمایت مائو رسمیت یافتند. جیانگ چین همسر مائو و رهبر باند چهار نفره از این نیروها بهره برد و دستور داد در صورت لزوم، آنها جایگزین ارتش شوند.با مرگ مائو در ماه سپتامبر ۱۹۷۶ باند چهار نفره تضیعف شد. آنها در ماه اکتبر ۱۹۷۶ دستگیر شدند و بدین ترتیب انقلاب فرهنگی خاتمه یافت. ثمره انقلاب فرهنگی، خشونت و کشتار و تخریب اقتصادی چین بود.

آغاز انقلاب فرهنگی چین توسط ما ئو تسه تونگ
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید