پایان سفر شبیه سازی شده به مریخ

09 شهریور 1395 - 

دانشجو آنلاین 95/6/9 :«دانشمند آلمانی کریستیان هاینکه و ۵ همکار او یک سال بر دامنه آتشفشان ماونا لوآ در جزیره‌ای در هاوایی زندگی کردند تا آرزوی سفر به مریخ را شبیه سازی کرده باشند.
سه زن و مرد شرکت کننده در این آزمایش دیروز برای نخستین بار پس از یک سال بدون لباس فضانوردی از محل زندگی بسیار کوچک خود در ارتفاع ۲۵۰۰ متری خارج شدند.
این دانشمندان به مدت ۳۶۵ روز تنها با به تن داشتن این پوشش سنگین از اقامتگاه خود خارج می‌شدند.
آنان پس از یک‌سال با استقبال گرم همکاران خود همراه با یک وعده خوراک تازه که بیشتر محتویات آن را میوه، سالاد و سبزیجات تشکیل می‌داد مورد پذیرایی قرار گرفتند.
هاینکه، دانشمند ژئوفیزیک از ایالت زاکسن آنهالت آلمان می‌گوید خوردن غذای تازه پس از گذشت یک سال از شروع پژوهش او را بیش از هر چیز خوشحال کرده بود.
هدف این پروژه مشترک دانشگاه هاوایی و سازمان ناسا سنجش امکان زندگی با محدودیت‌های بسیار در مکانی بسیار کوچک برای مدتی طولانی با افراد دیگر بود. چرا که اگر رویای سفر به مریخ کشورهای مجهز به دانش لازم برای این حرکت به واقعیت بپیوندد تنها سفر تا کره سرخ می‌تواند تا یک سال طول بکشد.
دانشمندان به مدت ۳۶۵ روز تنها با به تن داشتن این پوشش سنگین از اقامتگاه خود خارج می‌شدند.
در طی ۳۶۵ روز این آزمایش نیز هر یک از دانشمندان حاضر در اقامتگاه تکالیف پژوهشی خاصی برعهده داشته‌اند. برای مثال هاینکه مسئول استخراج آب از گدازه‌های آتشفشان بود.
این پژوهشگر سی ساله در مصاحبه خود روز یک‌شنبه گفت ما موفق شدیم از زمینی که خشک به نظر می‌آید آب استخراج کنیم. این روش بر روی کره مریخ هم عمل خواهد کرد».

خبرهای ما را میتوانید در کانال تلگرام نیز دنبال کنید

 https://telegram.me/DaneshjoOnline95