یادی از 18تیر78 تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران

17 تیر 1395 - 

دانشجو آنلاین 95/4/17 :«۱۸ تیر ۱۳۷۸ - ۹ ژوئیه‌‌‌‌‌‌‌۱۹۹۹ :
 جمع کثیری از دانشجویان در خوابگاه دانشجویی امیرآباد تهران در ساعات اولیه‌‌‌‌‌‌‌ بعد از نیمه شب ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ به‌ یک تظاهرات ضدحکومتی دست زدند و علیه اختناق حاکم شعار دادند.
مدتی بعد‌، یکانهای ویژه ضدشورش با محاصره منطقه، با گاز اشک‌آور و باتون و سلاح, به ‌خوابگاهها هجوم آوردند و دانشجویان را به‌طرز وحشیانه‌ای مورد ضرب وجرح قرار دادند. ۳تن از دانشجویان در جریان حمله پاسداران به‌کوی دانشگاه کشته، بیش ‌از ۱۰۰۰‌تن زخمی و حدود ۱۰۰۰‌تن نیز توسط پاسداران دستگیر شدند.
 
متعاقب آن دانشجویان خواستار استعفای وزیر کشور خاتمی گردیدند.
روز ۱۹ تیر، تظاهرات دانشجویان ادامه داشت وهزاران دانشجو شعار می دادند می‌کشم، می‌کشم، آن که برادرم کشت” و ”توپ، تانک، مسلسل، دیگر اثر ندارد
در این تظاهرات نیز یک دانشجو با شلیک پاسداران از ناحیه چشم مجروح شد و ساعاتی بعد به‌شهادت رسید. در این روز تعداد کشته‌ها به‌ ۷ نفر رسید.
دامنه ‌‌‌‌‌‌‌این تظاهرات که به ۱۷ ‌شهر کشور رسید در تبریز به ‌کشته‌شدن یک دانشجو، مجروح‌شدن دهها تن و دستگیری صدها دانشجوی دیگر انجامید.
این تظاهرات در روزهای بعد با همراهی صدها هزار نفر از جوانان و مردم تهران اوج دیگری پیدا کرد و محل  ‌‌‌‌‌‌‌نماز جمعه  در دانشگاه تهران نیز به ‌آتش کشیده شد.»

خبرهای ما را میتوانید در کانال تلگرام نیز دنبال کنید

 https://telegram.me/DaneshjoOnline95